starostovia v tom nevidia problém, lebo v rozpore so zákonom to nie je.
Ako je však možné, že Süli, Jakubčiak a Lumtzer v tom problém nevidia, a Hlinka, Takáčová, Rusnák, Betuš a Mutafov áno? Naozaj starostovi stačí iba neporušiť zákon a všetko je OK?
Neporušiť zákon je predsa pre starostu samozrejmosť. Takého významného verejného funkcionára plateného z daní nás všetkých by si však ľudia mali vážiť aj ako morálnu autoritu. Preto sa od neho právom očakáva viac, než len neporušiť zákon.
Etické konanie by malo byť pre starostu povinnosťou, ba rovnakou samozrejmosťou ako neporušovanie zákona. Inak totiž ide o hazard s dôverou verejnosti, voči ktorej má starosta ako jej volený zástupca morálny záväzok. Starosta by nikdy nemal rezignovať na slušnosť vo svojom konaní a argumentovať len zákonnosťou svojich skutkov.
Starosta verejnej mestskej časti nie je šéfom súkromnej firmy, ktorý keď neporuší zákon, môže si robiť, čo chce, a verejnosť do toho nič nie je. Do verejných vecí má totiž verejnosť vždy právo hovoriť a pýtať sa na ne.
A starostovi netreba byť ani príliš chytrým na to, aby mu bolo jasné, že verejnosti sa nikdy nebude páčiť, keď zamestná člena svojej rodiny.
Ak je starostom nepríjemné, že verejnosť sa stará do toho, koho zamestnávajú, tak práve nepríjemný pocit ich usvedčí, že urobili niečo, čo sa robiť nemá.
Jedenáste prikázanie starostu totiž hovorí: Nezamestnáš člena rodiny svojej!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári