Nadácia Centrum súčasného umenia. Diplomanta Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TU Košice Jána Vasilka si porota vybrala spomedzi štyroch finalistov zo Slovenska. Ocenenie patrí k tomu najvyššiemu uznaniu, aké sa môže mladému výtvarníkovi dostať. Zaujímavé je, že v šesťročnej histórii Fakulty umení TU Košice ide o druhého majiteľa tejto prestížnej ceny. Prvým bol Marko Blažo, dnes asistent na Fakulte umení. Medzi finalistami každoročne figurujú mená absolventov, alebo študentov Katedry výtvarných umení a intermédií.
Aký bol pobyt v NY?
- Mal som tam k dispozícii ateliér spolu s macedónskym kolegom, ktorý vyhral podobnú súťaž. Urobil som tam iba jeden obraz, radšej som chodil po galériách. Treba to všetko vidieť. Asi týždeň som maľoval a ostatné dni som strávil artturistikou. Absolvoval som možno sedemsto výstav. V New Yorku je totiž viac ako 3000 galérií.
Čo na teba najviac zapôsobilo?
- Všetky veľké múzeá ako Guggenheimovo múzeum, alebo Whitney Museum, Museum of Modern Art, boli veľkým zážitkom.
Vznikne z toho pobytu nejaký výstup?
- Určite. Vidieť naživo také množstvo umenia zanechá stopu na každom.
Čo hýbe súčasným americkým umením?
- Veľkým hitom sa stáva kresba ako samostatné médium a nie iba ako skica, alebo prípravná kresba, ale ako samostatné médium. Ďalším módnym hitom, ktorý som si všimol, je zmysel pre materiál. Maliari pracujú so štruktúrou farby, hustotou, pigmentom, alebo sú obrazy niečím posypané. Asi sa začína do popredia dostávať zmysel pre matériu a pre farbu. Je to až také vyžívanie sa v hľadaní vlastnej techniky maľby.
Keby si to porovnal s dianím tu na Slovensku?
- To by bol veľká úsečka... Sme trochu pozadu.
Poznajú Američania nejakých slovenských maliarov?
- Akurát nejakých Čechov a Andyho Warhola.
Mal si možnosť predstaviť svoje práce v Amerike?
- Mali sme tam prezentácie pre verejnosť, kde som mohol ukázať svoje portfólium obrazov. A v ateliéroch sme mali stretnutie s kurátormi.
Prestížna britská aukčná sieň Sotheby´s po prvý raz dražila v Bratislave a jedno z diel mladých umelcov, ktoré sa predalo, bolo práve tvoje. Máš z toho radosť, že je záujem o tvoje umenie?
- Mám pocit, že ľudia začínajú kupovať súčasné výtvarné umenie. Nie je to samozrejme porovnateľné ani len s Českom, lebo tam je to na vyššej úrovni, ale mám pocit, že sa to začína prebúdzať aj tu. A to je fajn.
Spolu s Petrom Králikom ste založili umeleckú skupinu Strana železných. Prečo?
- My sa dokonale dopĺňame, máme spoločné námety a vyjadrovacie prostriedky. Peter robí land art, ja zas maľbu.
A prečo železní?
- Máme radi stroje a rôzne železá. Obaja milujeme neživé tvory. Názov skupiny sme si vymýšľali dva roky. Chceli sme niečo uletené sureálno-dadistické slovné spojenie. Strana železných nám nakoniec pripadala ako taký protipól strany zelených. Ochraňujúcich živú prírodu.
Kde momentálne predstavuješ svoje práce?
- Od 3. novembra v Galérii mesta Prahy na spoločnej výstave všetkých víťazov a finalistov obdobných súťaží pre mladých výtvarníkov v Českej republike, Chorvátsku, Srbsku, Macedónsku a v Kosove.
Aký to bude mať pre teba význam?
- Dostane ma to trochu do povedomia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári