lineárneho urýchľovača mala začať na jar a o čosi neskôr sa mal uviesť do prevádzky aj kobaltový ožarovač. Zatiaľ čo druhý prístroj už pracuje v skúšobnej prevádzke, na lineárnom urýchľovači sa dolaďuje softvérové vybavenie. Jeho sprevádzkovanie oddialil celý rad technických problémov počnúc zdržaním pri výkopových prácach po inštalovanie softvéru.
"So stavbou pre lineárny urýchľovač sme začali na jeseň 2003, druhá stavba bola zahájená o rok neskôr. Naše pôvodné priestory pre kobaltový ožarovač totiž nevyhovovali súčasným prísnym normám. Keďže potrebná stavebná úprava by bola stála takmer toľko ako nová stavba, rozhodli sme sa postaviť radšej z vlastných zdrojov novú a staré priestory využiť pre protizápalovú terapiu. Obe špeciálne stavby však nemohli prebiehať súčasne, aj keď v konečnej fáze vyzerajú ako jednoliaty celok. Aj to je dôvodom, prečo sa prevádzkovanie lineárneho urýchľovača oddialilo," hovorí riaditeľ Východoslovenského onkologického ústavu Alexander Berč (na snímke).
Do lineárneho urýchľovača sa ešte len nahráva programové vybavenie. Dlhší čas inštalovania súvisí s kvalitou a komplikovanosťou softvérov, ktoré budú prístroj ovládať.
"Softvér lineárneho urýchľovača by mal byť v najbližších dňoch doladený a sfunkčniť prístroj plánujeme do konca novembra. Prvého decembra, kedy začínajú Košické chemoterapeutické dni, by sme radi slávnostne uviedli oba do prevádzky," poznamenáva A. Berč.
Prístroje sú podľa neho absolútnou špičkou na trhu a majú svetové parametre. Spolu so stavebnými úpravami vyšli na takmer 150 miliónov korún, pričom väčšina bola uhradená zo štátnych prostriedkov. Akurát prístavba pre kobaltový ožarovač, ktorá vyšla na desať miliónov a pôvodne nebola v pláne, sa vyfinancovala z vlastných zdrojov ústavu. Na interiérové vybavenie čakárni a pracovných miestností bolo tiež použitých šesťstotisíc korún z peňazí, ktoré ústav dostal od Lekárskej fakulty UPJŠ za výučbu študentov.
Obe nové zariadenia budú slúžiť na liečbu onkologických ochorení, pričom každý prístroj má svoje prednosti pri liečbe iných typov nádorov. Onkologický ústav v minulosti používal dva staré kobaltové ožarovače, ktoré boli po sprevádzkovaní nového demontované, pretože už nevyhovovali normám Európskej únie. Dvanásťročný lineárny urýchľovač, ktorý je už síce tiež opotrebovaný a morálne zastaraný, sa môže s určitými úpravami naďalej používať. Bude vykrývať prípadný výpadok nového prístroja kvôli údržbe a kontrolám. Malo by sa tým predísť "hluchým dňom", ku ktorým v minulosti dochádzalo pri poruche prístroja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári