a hydinu po dobe spotreby presadiť zásadu trikrát a dosť. V praxi by to po schválení návrhu malo fungovať tak, že ak inšpektori nájdu trikrát po sebe závažné nedostatky v narábaní s potravinami, konkrétna predajňa či oddelenie v hypermarkete, budú definitívne zatvorené.
"So zavedením zásady trikrát a dosť súhlasím," povedal nám riaditeľ Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) pre Košický kraj so sídlom v Košiciach Daniel Horváth. "Aj preto, lebo veterinárna a potravinová správa môže dávať previnilcom pokuty do jedného milióna a to je málo. S plnou zodpovednosťou môžem povedať, že od postavenia hypermarketov v kraji sme ich kontrolovali od prvej chvíle an blok. Lebo tam pracujú i ľudia, ktorí ak si chcú udržať prácu, musia plniť príkazy hoci aj v rozpore so zákonom. Napríklad v jednom košickom obchodnom dome sme asi pred rokom na základe podnetu pracovníka zastavili predaj niekoľko desiatok ton pokazeného mäsa. Veľakrát sme zistili, že bol ponúkaný tovar po dobe spotreby. My vtedy pozastavíme predaj, danú skutočnosť oznámime orgánu potravinového dozoru, prípadne začneme správne konanie a uložíme sankcie - od pokút až po návrh na odobratie živnostenského listu."
Riaditeľovi Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Košice Vladimírovi Šalitrošovi sa návrh ministra Zsolta Simona takisto pozdáva, ale má jednu výhradu.
"Nechcem nikoho uraziť, ale osobne si myslím, že pri potravinách, ktoré môžu spôsobiť alimentárne ochorenia, dokonca až nákazy, trikrát a dosť nemôže byť," uviedol V. Šalitroš. "Mala by fungovať zásada raz a dosť. To nie je tak, ako keď niekto ukradne auto a nič sa nedeje. Včera (vo štvrtok - pozn. red.) sme začali opäť s nariadenou opakovanou cielenou kontrolou, lebo do piatku musíme mať zvládnuté všetky supermarkety. Robíme tieto kontroly už dlhšie, len sme s tým nešli na bubon. Počas terajších sme zatiaľ žiadne závady nenašli, v košických supermarketoch si dávajú pozor."
Zaujímalo nás aj to, či RVPS dáva nielen pokuty, ale prípadne aj trestné oznámenia na previnilcov. V Trestnom zákone totiž jestvuje i paragraf nazvaný "Ohrozovanie zdravia závadnými potravinami a inými potrebami".
"Zatiaľ ešte nie," odpovedal riaditeľ RVPS. "V minulosti sme ale dávali návrhy na zrušenie živnosti."
A práve s tým sa akosi nevie zmieriť predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory pre Košický kraj Ervín Boháčik. Kompetentní vraj majú iný meter na hypermarkety a celkom iný na živnostníkov.
"Vítam návrh pána ministra, ale podľa môjho názoru prišiel neskoro," zdôraznil E. Boháčik. "Keby čosi také ako v hypermarketoch urobil náš živnostník, tak mu zoberú obchod, vyženú ho, alebo zavrú, až by sčernel. Po prvé, veľkoobchodné reťazce vzhľadom na to, že sú zahraničné a majú celkom iné podmienky na podnikanie ako naši živnostníci, si môžu dovoliť všetko. Viackrát sa stalo, že boli zistené nedostatky, ale nikdy nebolo konkretizované, kde presne. Po druhé, kto dal kedy návrh na odobratie živnosti za nečisté, nekalé podnikanie vo veľkoobchodných reťazcoch? Podľa môjho názoru si to nikto nedovolí. Mala by platiť zásada raz a dosť s okamžitou platnosťou. A tak ako na Fera, Zuzu, Maru, alebo malú firmu hoja ďunďa hoja, tak aj na všetky veľké obchodné reťazce. Nemám nič proti nim, lebo len využívajú podmienky, ktoré im dáva štát. My také nemáme a voči nám sa pristupuje inak, ako k nim."
Podľa odborníkov by vraj nebolo od veci, keby sa tak ako na predaj pokazeného a starého mäsa vo veľkoobchodoch pozreli kompetentní podrobnejšie aj na hygienu stravovania v internátoch, niektorých reštauráciach či závodných jedálňach.
Čo vraví zákon
Vo štvrtej hlave Trestného zákona (trestné činy všeobecne nebezpečné) sa v § 193 "Ohrozovanie zdravia závadnými potravinami a inými potrebami" v odseku 1 uvádza: "Kto má na predaj, vyrobí, alebo sebe alebo inému zadováži potraviny alebo iné predmety, ktorých požitie alebo použitie na obvyklý účel je nebezpečné ľudskému zdraviu, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom".
Odňatím slobody na jeden až päť rokov sa páchateľ potresce, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb, alebo smrť.
V § 194 sa uvádza: "Kto má na predaj alebo na tento účel vyrobí, alebo sebe alebo inému z nedbanlivosti zadováži potraviny alebo iné predmety, ktorých požitie alebo použitie na obvyklý účel je nebezpečné ľudskému zdraviu, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok, alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím vecí".
(sam)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári