Zdenka Trebuľu 9. ročník Dní poľskej kultúry. Jeho excelencia si nenechala ujsť ani vernisáže troch výstav, ktoré pripravil Spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku. V Technickom múzeu prezentujú práce spločného slovensko-poľského workshopu Eury Art 2005, v Múzeu Vojtecha Löfflera zas výstavu fotografií Z dejín Solidarity Poľsko-Československej. Poslednou je spoločná výstava sochárky Marie Siuty-Goreckej a Stanislava Goreckého v galérii Veba, kde bola príležitosť na krátky rozhovor.
Pán veľvyslanec, spomenuli ste, že hoci máme k sebe tak blízko, Slováci poznajú väčšinou iba oblasti Poľska okolo hraníc. Ako by sa to podľa vás dalo zlepšiť?
- Predovšetkým by sa bolo treba viac informovať o našich krajinách a dejinách našich krajín, ale aj o regiónoch. Mám taký pocit, že občania Slovenska poznajú len Krakov a južnú časť Poľska, ale my máme okrem týchto regiónov nádherné miesta, mestá a národné parky a máme more. Tieto miesta poznajú Slováci málo. Je to aj úloha našich cestovných kancelárií, aby viac propagovali Poľsko. Mám pocit, že opačným smerom je to trochu lepšie, lebo ste aj menšia krajina. Máte napríklad vynikajúce podmienky pre lyžovanie. Sám som náruživý lyžiar a poznal som všetky vaše strediská ešte vtedy, keď som pôsobil v Poľsku. Rovnako je pre Poliakov zaujímavá ponuka termálnych kúpalísk.
A je dobré, že sa odstránili aj všelijaké prekážky. Napríklad pred rokom ešte jestvovali u vás dvojaké ceny pre turistov zo zahraničia a to bolo odrádzajúce. Považovali sme to za diskrimináciu. Dotýkalo sa to najviac Poliakov, keďže tvorili najväčšiu skupinu návštevníkov v Tatrách.
Ako vnímate našu spoluprácu po ekonomickej stránke. Zlepšila sa odvtedy, ako sme vstúpili so EÚ?
- Stúpol obchod medzi našimi krajinami a úroveň je lepšia. Napríklad je veľa poľských nábytkárskych firiem, ktoré obchodujú s vašou krajinou a rovnako aj firiem z poľnohospodárskej oblasti. Ale aj zo Slovenska k nám dovážame. Iná vec sú zasa zahraničné investície. Bol by som rád, keby poľské firmy mali väčší záujem investovať na Slovensku. Ale v posledných rokoch sme zaznamenali väčší záujem. Dokonca sa sem chcú niektoré firmy presťahovať, pretože daňový systém u vás je jednoduchší ako u nás.
Ste teda optimista, čo sa týka našej spolupráce?
- Vyvíja sa správnym smerom. Európa dáva silný dôraz na spoločenstvo regiónov. Často už ani nepôjde o otázku, či niečo pochádza z Poľska, Slovenska alebo Maďarska. Regióny prekračujú hranice. A tam sú veľké šance. Som rád, že naše euroregióny už fungujú. Síce to ešte celkom nie je také, ako by malo byť. Dúfame, že sa budeme navzájom podporovať aj v záležitostiach EÚ. Máme predsa rovnaké ekonomické záujmy a máme aj rovnaké problémy. EU nie je charitatívna organizácia, ale spolok malých, mocných a mocnejších. A keď sa budeme navzájom podporovať, môže to byť pre nás len a len prospešné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári