Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky

Český spevák, herec, tanečník a showman Jirka Korn, tvrdí že umelecká branža je plná diletantov

"Ja sa v ženách vôbec nevyznám, je to ťažké, až priam nemožné..."Český spevák, herec, tanečník a showman Jirka Korn je doslova neprehliadnuteľný,

"Ja sa v ženách vôbec nevyznám, je to ťažké, až priam nemožné..."

Český spevák, herec, tanečník a showman Jirka Korn je doslova neprehliadnuteľný, kdekoľvek sa objaví. Jeho módne kreácie sa často objavujú na stránkach časopisov a tak je prirodzené, že do Košíc ho pritiahla práve módna show - prehliadka tvorby návrhárky Lujzy Flešar Kafky. Predstavil sa na nej ako spevák, člen zoskupenia 4TET. Po zvukovej skúške sme si sadli v kaviarni, kde nám - s úsmevom prijímajúc všetky zvedavé pohľady - o sebe čo-to porozprával.

Skryť Vypnúť reklamu

Košické publikum potleskom ocenilo vystúpenie kvarteta 4TET, ktoré bez použitia nástrojov vyčarovalo skvelý hudobný zážitok. "Teraz sa snažím všade čo najviac vystupovať práve so 4TETom, pretože sa mi to veľmi páči a myslím si, že robíme nezvyklú show. Ja som veľmi rád, pretože je to vlastne zborové spievanie. Ja som práve v zbore začínal a nejak sa to vo mne usadilo," prezradil nám J. Korn. Dá sa povedať, že si s kolegami doslova "libujú" v tom, čo dokážu so svojimi hlasmi vytvoriť. "Okrem toho, že to znie zaujímavo, tak sa snažíme, aby to malo aj svoju vizuálnu a humornú stránku. Dá sa povedať, že teraz väčšinu svojej energie vrážam práve do práce so 4TETom."

Okrem toho mu však veľkú časť času zaberajú aj muzikály, v ktorých vystupuje - Bedári a Miss Saigon. Tento divadelný žáner je J. Kornovi veľmi blízky, veď v prvom muzikáli, ktorý v Čechách zarezonoval - v Drakulovi - vystupoval 5 rokov... "Ja som vlastne začal muzikál robiť skôr, než sa u nás takto uchytil. Ešte pred revolúciou som vystupoval v muzikáli Hans Christian Andersen, ktorý sa robil vo Viedni. Keď sa človek chce niečomu venovať - tak ako ja muzikálom, musí mať k tomu vzťah a musí si vedieť vyberať. Keď niečo robím rád a páči sa mi to, tak som doslova neúnavný a vtedy mi neprekáža hrať každý večer. Veď pri Drakulovi to tak bolo - stál som na javisku vari každý deň počas piatich rokov. Pravda však je, že aj s muzikálmi - ktorých je u nás dosť - to ide z kopca. Rovnako ako s celou kultúrou. Ľudia si nekupujú lístky, divadlá sa budú rušiť..."

Skryť Vypnúť reklamu

Helenu má stále rád

Dnes sa teší najmä z muzikálu Miss Saigon, v ktorom hlavnú úlohu naštudovala i Helena Vondráčková. Práve s touto speváčkou tvoril J. Korn duo, veľmi úspešné najmä v 80-tych rokoch minulého storočia. "Robili sme spolu aj pred tým, no je pravdou, že v 80-tych rokoch sme asi tri roky chodili po celej republike spolu s Orchestrom Gustava Broma a mali sme spoločný program a úspech u publika. V náväznosti na to sme často vystupovali v rôznych televíznych programoch. Ale táto spolupráca mala svoj vývoj a zákonite aj skončila. Stále mám Helenu veľmi rád a je to skvelá speváčka a dokonalá profesionálka. Teraz sa objavím ako hosť v jednom jej programe, no žiadne novinky spolu nechystáme."

J. Korn nevidí totiž dôvod vraciať sa k niečomu, čo síce bolo úspešné, no skončilo a nahradilo to niečo iné a nové. "Mám pocit, že dnešok je plný návratov. Veď v rádiách hrávajú veľa piesní z 80-tych a 90-tych rokov a ja v tom nevidím žiadny zmysel. Obzrieť sa občas dozadu je síce fajn, ale ja to nepotrebujem." J. Korn patrí medzi progresívnych umelcov, ktorí sa nebránia novým trendom. Dôkazom toho je album TEP, ktorý nahral spolu s mladým dídžejom Neom. "Celé to vzniklo tak, že mi Neo zavolal, že by chcel urobiť remixi niektorých mojich starších skladieb. Stretli sme sa a vyskúšali spolu niečo nové a zaujímavé urobiť. Človek to proste musí skúšať. Je síce možné, že to nepadne na úrodnú pôdu, no ak sa o to nepokúsite, nebudete vedieť, či by to nebolo vyšlo..."

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto má J. Korn šťastie, veď za sebou má mnoho úspechov. Začínal v skupine Olympic, pôsobil v divadle Semafor a už v roku 1972 vydal prvý sólový album. Popularitu divákov si získal nielen ako spevák ale i ako herec a veľmi šikovný tanečník. "Občas si poviem, že som toho už urobil dosť, sadnem si, nič nerobím a len tak ´koukám´ pred seba. Ale pravdou je, že mi to nikdy dlho nevydrží. Dôležité je, že sú okolo mňa vždy zaujímavé podnety a ponuky a tie ma v tom dobrom zmysle slova nakopnú. A potom som nadšený pre nejaký nový projekt, rozprúdi sa mi krv a neúnavne sa tomu venujem."

O tom, že je J. Korn neúnavný, svedčí aj množstvo športov, ktorým sa venuje - lyžovanie, snowboard, golf, tenis, squash, cyklistika, bowling a pool biliard. "Ak sa chce človek venovať športom, musí pri nich vedieť aj odpočívať. Snažím sa vo voľných chvíľach športovať a často je to také chvíľkové šialenstvo. No keď mám prácu, tak sa radšej ako čomukoľvek inému venujem práve jej." Svedomito sa však venuje aj pool biliardu, veď na konte má titul Majstra republiky v kategóii seniorov. "Vyžaduje si to veľké sústredenie, treba pri tom rozmýšľať. Aj keď je to viac-menej pokojný šport, často sa pri ňom aj zapotím. Začal som ho hrať zo zvedavosti, stretol som sa s ľuďmi, ktorí sa mu venujú a viac som sa ním začal zaoberať. Trénoval som a zrazu som zistil, že tie gule idú presne tam, kam majú... Šiel som teda na turnaje a tak-nejak sa stalo, že som vyhral," vysvetlil J. Korn skromne.

Tak-nejak sa vraj dostal aj k spevu. "Je pravda, že som nikdy nechcel byť profesionálnym spevákom. Už od detstva ma však spievanie veľmi bavilo. Chodil som dvakrát do týždňa do zboru a a nedbal by som chodiť aj každý deň. Keď som skončil školu, nevedel som, čo by som chcel robiť, no stále som nemyslel na spev profesionálne. Dá sa povedať, že sa to samo nejak takto vyvinulo."

Verí v náhodu

Náhody sa podľa J. Korna dejú, aj keď im občas treba pomôcť... "Stále záleží na tom, čo robíte, s kým sa stretávate, kto vám je symaptický a komu dovolíte, aby vám pomohol. Aj keď sa mnohé veci v mojom živote stali náhodou, som rád, ak môžem mať situáciu v rukách. Keď som sa niekedy nevedel rozhodnúť, riadil som sa tým, čo som cítil. Keď sa mi do niečoho nechcelo, povedal som si - radšej to nechám tak, nemá to zmysel. Osvedčilo sa mi spoliehať sa aj na cit."

Na ten sa spolieha aj pri ženách, no pravdou je, že v tejto oblastí toľko šťastia nemá. Jeho prvou manželkou bola Hana, druhou Kateřina, s ktorou má dve deti, stroskotali aj jeho ďalšie vzťahy... "Ja sa v ženách vôbec nevyznám, myslím, že je to ťažké, až priam nemožné. Skúsenosti, ktoré mám, ma však určitým spôsobom ovplyvnili. Problém je asi v tom, že ženy okolo seba hýčkam. Ja však iný nebudem. S tým sa musím zmieriť. Vždy budem žene ponúkať úplne všetko, čo mám a keď mi to bude opätovať, tak budem rád..."

Aj keď ženy sú pre J. Korna záhadou, oblasťou v ktorej sa nesporne vyzná, je móda. V jednom z časopisov dokonca dostal titul - Kráľ českej módy. "Zrejme je to kvôli tomu, že mám okolo seba ľudí, ktorí romu rozumejú a od ktorých si rád nechám poradiť, keď si nie som istý - nerád by som šľapol vedľa. Pri móde sa treba spoliehať na cit. Vo svete je to však úplne iné ako u nás. Tam sa najmä ľudia v umeleckom svete snažia odlišovať, byť iní, neboja sa experimentov, no nám sa to občas zdá neúnosné. Každý má síce svoje hranice, ale aj tie možno posúvať. Ja sa jednoducho nebojím prijímať zaujímavé impulzy."

J. Korn sa v móde naozaj nebojí experimentovať, veď si bez problémov obliekol i sukňu. Jedna česká módna návrhárka dokonca povedala, že mladé holky a Jirka Korn majú dovolené obliecť si čokoľvek. A tak nikoho nemôže prekvapiť, že pred nedávnom urobil niekoľko fotografií, na ktorých je "oblečený" len do bowlingových gulí. "Sú to také športovo-erotické fotografie, ktoré sa ale podľa mňa celkom vydarili. Nešlo v nich však o to, že nie som oblečený, ale o to, že nahota je v istom momente zaujímavá. Dnes by som to už nefotil, človek sa časom musí viac kontrolovať... Ono to potom totiž vyzerá, že som neviem ako extravagantný, ale pravda je, že som iba otvorený novým veciam, snažím sa ich pochopiť, zistiť, čo je v nich dôležité. Netreba to brať tak, že všetko, čo je nové, treba zamietnuť a báť sa toho. Ako potom prídem na to, či ma to nezaujíma, ak sa nepokúsim prísť na to, o čo ide?"

Nebráni sa ničomu

J. Korn sa naozaj nebráni takmer ničomu. Ak si ho nájde zaujímavý nápad či myšlienka, ktoré podľa neho stoja za to, neváha sa pustiť do nových a neznámych vecí. "Nemám problém riskovať, ojavovať. Jediné, čo neznášam a čomu sa bránim, je spolupráca s ľuďmi, ktorí nerozumejú tomu, čo robia. Musím povedať, že naša branža je plná diletantov - najmä v televízii a ja by som najradšej s týmito ľuďmi nepracoval. Lenže - raz za čas sa musím a chcem objaviť aj na obrazovke... Je to taký zúfalý boj, ktorý nemá konca. Ja sa niečím zaoberám, venujem tomu svoj čas a energiu, prídem s tým do televízie a tam mi to zle nasnímajú a postrihajú a všetka moja snaha je v háji... Z týchto ľudí mám pocit, ako keby sa nechceli ďalej vzdelávať a že sa im vlastne ani nechce robiť dobré veci... To ma deptá."

Keďže sa však nechce stratiť z televíznych obrazoviek, musí s ľuďmi, ktorí mu nie sú po vôli, občas spolupracovať. "Potom do toho idem a iba sa modlím, aby som z toho vyšiel s čo najmenej odretými ušami. Nepotrebujem, aby po mne hulákal režisér, ktorý si myslí, že pojedol všetku múdrosť sveta a nakoniec pokazí moju robotu..."

Profesionalita je pre J. Korna dôležitá. Na všetkom, čomu sa venuje si dáva záležať. Keďže je puntičkár, občas to sám so sebou nemá ľahké... "Záleží mi na každom detile, všetko chcem mať dopodrobna prepracované, nestačí dobrý nápad. Keď sme dali dohromady 4TET bolo mi jasné, že je to zaujímavá myšlienka a že náš zvuk je dokonalý. Lenže to nestačí. Preto sme do toho už od začiatku vmiesili i zaujímavý dizajn, výtvarnú stránku, trochu humoru a zábavné vystupovanie na javisku. To sú všetko dôležité detaily, ktoré sú potrebné. Nestačí, že vieme všetci štyria dobre spievať... Ak by sa to ľuďom nepáčilo a nemali by sme taký úspech, bol by som spokojný, že som to skúsil, pretože to pre mňa má význam."

Nie vždy však mal J. Korn to šťastie, že sa v profesionálne kariére potýkal iba s prácou, ktorá podľa neho stála za to. "Samozrejme, že to bolo všelijaké. Neraz som bol v situácii, keď som si povedal - toto už nemá zmysel, no čo bude ďalej? To sa ale asi stáva každému. Našťastie sa vždy našlo niečo nové, do čoho som sa rozhodol pustiť. Nikdy som však v týchto veciach nemal jasno - nikdy som dopredu nevedel, ako to dopadne. Keď som založil tanečnú skupinu, vstúpil som na neprebádané pole. Všetko šlo tak, ako malo, ale po čase to došlo do bodu, keď to začalo takpovediac padať. Ja keď vidím, že čosi prestáva fungovať, tak to radšej stopnem, než by som mal projekt umelo držať pri živote..."

A tak sa stále púšťa do nových vecí, skúša tanec, spev i divadlo, preskakuje zo žánru do žánru... "Mám rád výzvy, no na druhej strane tým veľmi trpím. Keď ma totiž čaká premiéra či vystúpenie, ktoré ešte nemáme odskúšané, tak ma trápia nervy, mám aj žalúdočné problémy. Za tie roky sa mi nepodarilo si s tým poradiť. Zlé je, že pri nervozite podám iba 50 percentný výkon. Keď na premiére vyjdem na javisko, poviem si - neostáva mi nič iné, ako to prežiť... Keď však už nejaké predstavenie mám viackrát za sebou, už som pokojný a dokážem sa na javisku hrať s textom, s hudbou a dostať zo seba čo najviac," dodal J. Korn.

Dátum narodenia: 17. máj 1949

Znamenie: Býk

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Relax: šport

Filmografia:

Trampoty vodníka Jakoubka

Brak

Takmer ružový príbeh

Anděl svádí ďábla

Anděl s ďáblem v těle

Trhák

Sólo pro starou dámu

Honza málem králem

Na konci světa

Diskografia:

LP 01

Duny

Pastel Songs

05 Jiří Korn

Milování za svitání

Povídej

Hity 70. let

To je šoubyznys

Největší hity

Hity 1969

TEP

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 2. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 3. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 9. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange
 2. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 3. Káva – odhaľte všetky jej neznáme
 4. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 5. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 6. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 7. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 8. Spolu
 9. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 10. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 26 195
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 23 329
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 480
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 18 878
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 11 823
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 463
 7. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 10 953
 8. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 10 615
 9. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach 10 470
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 887
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Druhá vlna koronavírusu sa stupňuje: V Košiciach vyčlenili sto lôžok

Spotreba ochranných pomôcok dosahuje desaťtisícové hranice.

Za pár dní na novom veľkokapacitnom odberovom mieste v Košiciach otestovali už viac než 1 700 ľudí.

V parku spílili stromy. Košičan: Nerozumiem, komu mohli prekážať

Išlo o invázne dreviny, vysvetlila Marta Popríková zo Správy mestskej zelene.

Podľa starostu Ténaia i poslanca Rovinského je v Košiciach nevyhnutná postupná obnova zelene.

Saudek o prešovskej výstave: Výber som urobil dôsledne, aby nikoho neurazil

Korona posunula vernisáž a zabránila autorovi prísť.

V Prešove otvorili výstavu svetoznámeho fotografa Jana Saudka.

V odkaliskách na Spiši sú tony nebezpečnej ortuti a ťažkých kovov

Slovenský ochranársky snem vyzýva na riešenie envirozáťaží. Má podporu ministra.

Odklalisko pri Rudňanoch.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Nie sme nezodpovední, ale unavení, pán Matovič (píše Michal Havran)

Zvládneme to. Napriek premiérovi, nie vďaka nemu.

Premiér SR Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Poznáme dva typy lídrov. Ten druhý typ je bambus

Zomknite sa, nehodní odroni, uvidíte, uľaví sa vám.

Peter Tkačenko
Residence Hotel & Club na Donovaloch.
Rudolf Kusý.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop