Korzár logo Korzár Košice

Pokračujeme v seriáli, v ktorom si podávajú ruky história a súčasnosť

Placka: Prechádzame sa Timonovou ulicouNaše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do

Placka: Prechádzame sa Timonovou ulicou

Naše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do zabudnutia, Košický večer sa rozhodol, že minulosť poopráši. Nebojte sa však, nechceme vás zasypávať faktami z nedávnej či dávnejšej histórie. Naším korzovaním mienime len pripomínať zaujímavejšie ulice a budovy mesta, a tieto dobové fakty spestriť informáciami, čo je v stavbách teraz. Náš historicko-súčasný seriál je zároveň príležitosťou pre podnikateľov, aby sa formou inzerátov aj sami mohli pochváliť a pripomenúť verejnosti, čo kde v meste máme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Timonovu ulicu nájdeme už na pláne mesta z roku 1844, i keď vtedy ešte pod iným názvom. V roku 1870 sa po prvýkrát objavuje ako Hunyady utcza. S najväčšou pravdepodobnosťou, aj keď môžu o tom vzniknúť pochybnosti, nesie meno Jána Hunyadyho, uhorského šľachtica rumunského pôvodu a otca kráľa Mateja Korvína. Ďalší plán, z roku 1857, už ulicu znázorňuje v celej jej dnešnej dĺžke, aj keď vtedy ešte nebola zastavaná. Zato pôvodné meno jej vydržalo až do prvej ČSR. Až v roku 1945 dostala meno po sovietskom maršalovi R. J. Malinovskom. Tento názov mala do roku 1990, kedy ju premenovali na Timonovu. Samuel Timon bol slovenský jezuitský učenec a historik. V rokoch 1719 až 1724 a potom ešte v období rokov 1726 až 1736 žil v Košiciach. Je považovaný za autora najstaršej zachovanej kroniky Košíc - Cassovia vetus ac nova (Košice staré a nové).

SkryťVypnúť reklamu

Timonova ulica je stavebne zaujímavá tým, že až po Tajovského ulicu kopíruje južný obvod vonkajších mestských hradieb. Potom ho opúšťa a prechádza bývalými vonkajšími priekopami opevnenia. Najstaršia časť ulice je na východnom konci, teda tam, kde sa spája s koncom Mojmírovej ulice. Vznikla v 60-tych rokoch 19. storočia. Súčasná Timonova ulica má dĺžku 320 metrov a šírku 18 metrov. Zvláštnosťou tejto časti je, že medzi domom č. 1 a posledným domom Mojmírovej ulice, ostala úzka ulička, ktorou ako keby Timonova pokračovala ďalej. V skutočnosti viedla pred bránu, ktorou sa vchádzalo kedysi do väzenského bloku, súčasti komplexu súdnych budov. Približne do roku 1850 neprerušovalo Timonovu ulicu na severnej strane nárožie s Bočnou, a tak sa pozemky tiahli dosť plynule. Na mape z roku 1869 nájdeme dve parcely na mieste dnešného čísla 1, potom domy čísla 3, 5 a 9, ostatok tvorili záhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Z pôvodných domov stojí v súčasnosti už iba ten s číslom 3. Spolu s niekdajšou trinástkou to boli vôbec prvé dva domy na celej ulici. Pôvodne, ešte na sklonku 19. storočia, vzniklo číslo 3 spojením dvoch menších domov. Potom, za prvej republiky, ho prestavali. Dnes tam nájdeme v útulných, novootvorených priestoroch kvetinárstvo Fantázia. Vo svete farieb a vôní je samozrejmosťou v ponúkaných službách komplexná výzdoba na svadby. Klasické aj atypické svadobné kytice, ikebany na auto, lepenie svadobných šiat kvetinami, aranžovanie tort, výzdoba stolov či celých interiérov, to všetko zákazníci nájdu v ponuke kvetinárstva Fantázia.

Kým severnú stranu Timonovej ulice tvorí väčšinou zástavba pomerne malých domov, na južnej strane je to úplne inak. Ešte v časoch, keď naproti nič nestálo, dominantou bol komplex vojenskej nemocnice. Ten postavili síce ešte v rokoch 1856 až 1858, ale budova, ktorá mala do polovice minulého storočia číslo 4, vznikla neskôr, až niekedy tesne po roku 1900.

Ďalšou známou budovou na Timonovej ulici je stavba na čísle 2. Je to budova niekdajšej mestskej ľudovej školy postavenej v roku 1891 známym staviteľom Petrom Jakabom. Najprv bola jednoposchodová, až dodatočne dostala druhé poschodie. Miesto, na ktorom stojí, bolo kedysi malým parkom so stromami a dvoma križujúcimi sa uhlopriečnymi parkovacími cestičkami. Volalo sa Katonai korház tér - čiže Námestie vojenskej nemocnice. V novodobej histórii, v 80-tych rokoch minulého storočia, tam fungoval Dom pionierov a mládeže. Dnes v budove, ktorá mimochodom dostáva novú fasádu, sídli Konzervatórium.

Za pozornosť na tejto ulici tiež stojí, že nárožný dom na Timonovej a Tajovského ulici vyzerá ako jednoliata budova. V skutočnosti sú za spojenou fasádou dve rôzne stavby. V minulosti malo domoradie na tejto strane ulice čísla 21 až 37, vyzeralo to teda, ako by tam bolo deväť adries. Domov však bolo iba osem. To platí do súčasnosti, aj keď dnes je na ulici už iné číslovanie. Číslo 35 bola kedysi prázdna parcela, kým bývalé číslo 23 dnes už neexistuje.

Posledných asi 110 metrov západného konca ulice je úsek postavený naprieč bývalou vonkajšou priekopou opevnenia Košíc. Okrem troch náročných budov stáli tam v minulosti už len prístavby a hospodárske budovy. Dnes je na celom južnom úseku iba jediná adresa - číslo 4, priradená vstupu do areálu bývalého katolíckeho Tovarišského spolku. Neskôr tam sídlilo košické štúdio Slovenskej televízie. Dnes na čísle 4 pôsobí spoločnosť Flashauto, s. r. o. V Košiciach vznikla v roku 1993 ako firma zaoberajúca sa servisnou činnosťou motorových vozidiel. Zákazníkmi sú tak radoví občania, ako aj spoločnosti s väčším vozovým parkom. Firma poskytuje na všetky značky motorových vozidiel komplexné služby od základných servisných prehliadok po generálne opravy. Zabezpečuje tiež meranie emisií pre benzínové motory. Spoločnosť Flashauto má uzatvorené zmluvy so všetkými poisťovacími subjektami na slovenskom trhu. Preto dokáže poistné udalosti riešiť výrazne v prospech klienta - teda bezhotovostne. Ako jediný autoservis v Košiciach je tam otvárací čas každý pracovný deň do 20. hodiny, v sobotu do 14. hodiny. Verným zákazníkom ponúkajú viacero výhod, napríklad počas opravy poskytnutie náhradného vozidla, vernostné zľavy a podobne.

Na tom istom číslo, teda na štvorke, je aj menšia reštaurácia Club Anda, v ktorej panuje príjemná rodinná atmosféru. Jej ďalšími prednosťami sú výborná kuchyňa, milý personál a rýchla obsluha. Miestnosť je prispôsobená príjemnému posedeniu v útulnom prostredí. Kto má chuť, môže si pri dobrom pivku alebo káve zahrať aj kráľovskú hru - šachy. Pri bare mu ochotne šachovú súpravu s hodinami požičajú.

Už sme spomenuli, že čísla 3 a číslo 13 boli vôbec prvé dva domy, ktoré vyrástli na Timonovej ulici.

Drobná zástavba, typická pre severnú stranu ulice, bola na sklonku 80-tych rokov minulého storočia vážne ohrozená. Mal tam totiž vyrásť obrovský obytný komplex siahajúci údajne do výšky šiestich poschodí. Predbežný projekt i model tejto stavby boli v roku 1989 hotové, takmer nič teda nebránilo začatiu stavby. Až na "nežnú revolúciu," ktorá našťastie tejto výstavbe zabránila. A tak pôvodné domy stoja doteraz.

Práve na čísle 13 je dnes Grill Pub. Do jeho útulných priestorov by mal vkročiť každý, kto si chce príjemne posedieť a nerušene vychutnať špeciality, ktorých obdobu inde v meste nenájde. Patria medzi ne grilované špeciality a rôznorodá ponuka steakov. Denná obmena obedového menu za výborné ceny je úplnou samozrejmosťou. Kto nechce jesť, túži iba po relaxe pri chutnej káve alebo si v širšom či užšom kruhu posedieť s priateľmi, aj ten je vítaný. Grill Pub je aj na takéto príležitosti tým správnym. Ochotný a milý personál však klientom pomôže usporiadať i spoločenské a príležitostné akcie aj pre 90 osôb. Neváhajte a sami sa presvedčte o kvalitách Grill Pubu.

V spomínanom čísle 13 nájdeme tiež spoločnosť DAS etwas ANDERE. Das Beste-Privat s. r. o. začala pôsobiť najprv na území Českej republiky. Teraz je už i na Slovensku. Cieľom jej snaženia je postarať sa o starých a chorých ľudí a udržiavať ich nezávislosť v rakúskych a nemeckých hostiteľských rodinách, ak sú plne odkázaní na pomoc a prítomnosť inej osoby. Bližšie informácie získajú záujemcovia vo dvore čísla 13 každý pracovný deň od 8.00 do 17.00 hodiny.

Prechádzku Timonovou ulicou končíme pri čísle 27. Kedysi tam bola piváreň. Za ňou bola záhradná parcela. Dnes na tejto adrese nájdeme Best Western Teledom Hotel & Conference Center. Spoločnosť poskytuje ubytovacie a stravovacie služby zodpovedajúce kritériám medzinárodného štandardu a trojhviezdičkovej úrovni. Hotel patrí ako jeden z mála na Slovensku do skupiny bezbariérových budov. Jeho celková kapacita je 47 lôžok. Súčasťou hotela Teledom je reštaurácia, kde si už v skorých ranných hodinách môžu hostia vychutnať príjemnú a kvalitnú kávu. Okrem jedál slovenskej kuchyne návštevníkom možno odporučiť rôzne špeciality medzinárodnej kuchyne. Ďalšou prevádzkou, ktorá patrí k hotelu, je Mestská pivnica. Nezabudnuteľnú atmosféru v starých mestských klenbách dopĺňa chuť skvelého vína a tradičného piva. Medzi ďalšie prednosti hotela patrí prepojenie na unikátne vzdelávacie centrum vybavené najmodernejšou výpočtovou technikou. Je zatiaľ jediné svojho druhu na Slovensku. K dispozícii sú komfortné klimatizované počítačové a manažérske učebne s kapacitou 16, respektíve 25 miest. A tiež aula, kde je 100 miest. Hlavným cieľom vzdelávacieho centra TeleDom je poskytovanie služieb vo vzdelávaní dospelých. Ako aj v ďalších aktivitách, pri ktorých sa dajú využiť progresívne informačné a komunikačné technológie.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Autor: Korzovanie košickými ulicami

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 64 235
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 161
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 743
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 752
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 167
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 003
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 156
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 82 930
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 171
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 507
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 823
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 250
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 886
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 258
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 751
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 82 930
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 171
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 507
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 823
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 250
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 886
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 258
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 751
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu