Korzár logo Korzár Košice
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Pokračujeme v seriáli, v ktorom si podávajú ruky história a súčasnosť

Placka: Prechádzame sa Timonovou ulicouNaše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do

Placka: Prechádzame sa Timonovou ulicou

Naše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do zabudnutia, Košický večer sa rozhodol, že minulosť poopráši. Nebojte sa však, nechceme vás zasypávať faktami z nedávnej či dávnejšej histórie. Naším korzovaním mienime len pripomínať zaujímavejšie ulice a budovy mesta, a tieto dobové fakty spestriť informáciami, čo je v stavbách teraz. Náš historicko-súčasný seriál je zároveň príležitosťou pre podnikateľov, aby sa formou inzerátov aj sami mohli pochváliť a pripomenúť verejnosti, čo kde v meste máme.

Skryť Vypnúť reklamu

Timonovu ulicu nájdeme už na pláne mesta z roku 1844, i keď vtedy ešte pod iným názvom. V roku 1870 sa po prvýkrát objavuje ako Hunyady utcza. S najväčšou pravdepodobnosťou, aj keď môžu o tom vzniknúť pochybnosti, nesie meno Jána Hunyadyho, uhorského šľachtica rumunského pôvodu a otca kráľa Mateja Korvína. Ďalší plán, z roku 1857, už ulicu znázorňuje v celej jej dnešnej dĺžke, aj keď vtedy ešte nebola zastavaná. Zato pôvodné meno jej vydržalo až do prvej ČSR. Až v roku 1945 dostala meno po sovietskom maršalovi R. J. Malinovskom. Tento názov mala do roku 1990, kedy ju premenovali na Timonovu. Samuel Timon bol slovenský jezuitský učenec a historik. V rokoch 1719 až 1724 a potom ešte v období rokov 1726 až 1736 žil v Košiciach. Je považovaný za autora najstaršej zachovanej kroniky Košíc - Cassovia vetus ac nova (Košice staré a nové).

Skryť Vypnúť reklamu

Timonova ulica je stavebne zaujímavá tým, že až po Tajovského ulicu kopíruje južný obvod vonkajších mestských hradieb. Potom ho opúšťa a prechádza bývalými vonkajšími priekopami opevnenia. Najstaršia časť ulice je na východnom konci, teda tam, kde sa spája s koncom Mojmírovej ulice. Vznikla v 60-tych rokoch 19. storočia. Súčasná Timonova ulica má dĺžku 320 metrov a šírku 18 metrov. Zvláštnosťou tejto časti je, že medzi domom č. 1 a posledným domom Mojmírovej ulice, ostala úzka ulička, ktorou ako keby Timonova pokračovala ďalej. V skutočnosti viedla pred bránu, ktorou sa vchádzalo kedysi do väzenského bloku, súčasti komplexu súdnych budov. Približne do roku 1850 neprerušovalo Timonovu ulicu na severnej strane nárožie s Bočnou, a tak sa pozemky tiahli dosť plynule. Na mape z roku 1869 nájdeme dve parcely na mieste dnešného čísla 1, potom domy čísla 3, 5 a 9, ostatok tvorili záhrady.

Skryť Vypnúť reklamu

Z pôvodných domov stojí v súčasnosti už iba ten s číslom 3. Spolu s niekdajšou trinástkou to boli vôbec prvé dva domy na celej ulici. Pôvodne, ešte na sklonku 19. storočia, vzniklo číslo 3 spojením dvoch menších domov. Potom, za prvej republiky, ho prestavali. Dnes tam nájdeme v útulných, novootvorených priestoroch kvetinárstvo Fantázia. Vo svete farieb a vôní je samozrejmosťou v ponúkaných službách komplexná výzdoba na svadby. Klasické aj atypické svadobné kytice, ikebany na auto, lepenie svadobných šiat kvetinami, aranžovanie tort, výzdoba stolov či celých interiérov, to všetko zákazníci nájdu v ponuke kvetinárstva Fantázia.

Kým severnú stranu Timonovej ulice tvorí väčšinou zástavba pomerne malých domov, na južnej strane je to úplne inak. Ešte v časoch, keď naproti nič nestálo, dominantou bol komplex vojenskej nemocnice. Ten postavili síce ešte v rokoch 1856 až 1858, ale budova, ktorá mala do polovice minulého storočia číslo 4, vznikla neskôr, až niekedy tesne po roku 1900.

Ďalšou známou budovou na Timonovej ulici je stavba na čísle 2. Je to budova niekdajšej mestskej ľudovej školy postavenej v roku 1891 známym staviteľom Petrom Jakabom. Najprv bola jednoposchodová, až dodatočne dostala druhé poschodie. Miesto, na ktorom stojí, bolo kedysi malým parkom so stromami a dvoma križujúcimi sa uhlopriečnymi parkovacími cestičkami. Volalo sa Katonai korház tér - čiže Námestie vojenskej nemocnice. V novodobej histórii, v 80-tych rokoch minulého storočia, tam fungoval Dom pionierov a mládeže. Dnes v budove, ktorá mimochodom dostáva novú fasádu, sídli Konzervatórium.

Za pozornosť na tejto ulici tiež stojí, že nárožný dom na Timonovej a Tajovského ulici vyzerá ako jednoliata budova. V skutočnosti sú za spojenou fasádou dve rôzne stavby. V minulosti malo domoradie na tejto strane ulice čísla 21 až 37, vyzeralo to teda, ako by tam bolo deväť adries. Domov však bolo iba osem. To platí do súčasnosti, aj keď dnes je na ulici už iné číslovanie. Číslo 35 bola kedysi prázdna parcela, kým bývalé číslo 23 dnes už neexistuje.

Posledných asi 110 metrov západného konca ulice je úsek postavený naprieč bývalou vonkajšou priekopou opevnenia Košíc. Okrem troch náročných budov stáli tam v minulosti už len prístavby a hospodárske budovy. Dnes je na celom južnom úseku iba jediná adresa - číslo 4, priradená vstupu do areálu bývalého katolíckeho Tovarišského spolku. Neskôr tam sídlilo košické štúdio Slovenskej televízie. Dnes na čísle 4 pôsobí spoločnosť Flashauto, s. r. o. V Košiciach vznikla v roku 1993 ako firma zaoberajúca sa servisnou činnosťou motorových vozidiel. Zákazníkmi sú tak radoví občania, ako aj spoločnosti s väčším vozovým parkom. Firma poskytuje na všetky značky motorových vozidiel komplexné služby od základných servisných prehliadok po generálne opravy. Zabezpečuje tiež meranie emisií pre benzínové motory. Spoločnosť Flashauto má uzatvorené zmluvy so všetkými poisťovacími subjektami na slovenskom trhu. Preto dokáže poistné udalosti riešiť výrazne v prospech klienta - teda bezhotovostne. Ako jediný autoservis v Košiciach je tam otvárací čas každý pracovný deň do 20. hodiny, v sobotu do 14. hodiny. Verným zákazníkom ponúkajú viacero výhod, napríklad počas opravy poskytnutie náhradného vozidla, vernostné zľavy a podobne.

Na tom istom číslo, teda na štvorke, je aj menšia reštaurácia Club Anda, v ktorej panuje príjemná rodinná atmosféru. Jej ďalšími prednosťami sú výborná kuchyňa, milý personál a rýchla obsluha. Miestnosť je prispôsobená príjemnému posedeniu v útulnom prostredí. Kto má chuť, môže si pri dobrom pivku alebo káve zahrať aj kráľovskú hru - šachy. Pri bare mu ochotne šachovú súpravu s hodinami požičajú.

Už sme spomenuli, že čísla 3 a číslo 13 boli vôbec prvé dva domy, ktoré vyrástli na Timonovej ulici.

Drobná zástavba, typická pre severnú stranu ulice, bola na sklonku 80-tych rokov minulého storočia vážne ohrozená. Mal tam totiž vyrásť obrovský obytný komplex siahajúci údajne do výšky šiestich poschodí. Predbežný projekt i model tejto stavby boli v roku 1989 hotové, takmer nič teda nebránilo začatiu stavby. Až na "nežnú revolúciu," ktorá našťastie tejto výstavbe zabránila. A tak pôvodné domy stoja doteraz.

Práve na čísle 13 je dnes Grill Pub. Do jeho útulných priestorov by mal vkročiť každý, kto si chce príjemne posedieť a nerušene vychutnať špeciality, ktorých obdobu inde v meste nenájde. Patria medzi ne grilované špeciality a rôznorodá ponuka steakov. Denná obmena obedového menu za výborné ceny je úplnou samozrejmosťou. Kto nechce jesť, túži iba po relaxe pri chutnej káve alebo si v širšom či užšom kruhu posedieť s priateľmi, aj ten je vítaný. Grill Pub je aj na takéto príležitosti tým správnym. Ochotný a milý personál však klientom pomôže usporiadať i spoločenské a príležitostné akcie aj pre 90 osôb. Neváhajte a sami sa presvedčte o kvalitách Grill Pubu.

V spomínanom čísle 13 nájdeme tiež spoločnosť DAS etwas ANDERE. Das Beste-Privat s. r. o. začala pôsobiť najprv na území Českej republiky. Teraz je už i na Slovensku. Cieľom jej snaženia je postarať sa o starých a chorých ľudí a udržiavať ich nezávislosť v rakúskych a nemeckých hostiteľských rodinách, ak sú plne odkázaní na pomoc a prítomnosť inej osoby. Bližšie informácie získajú záujemcovia vo dvore čísla 13 každý pracovný deň od 8.00 do 17.00 hodiny.

Prechádzku Timonovou ulicou končíme pri čísle 27. Kedysi tam bola piváreň. Za ňou bola záhradná parcela. Dnes na tejto adrese nájdeme Best Western Teledom Hotel & Conference Center. Spoločnosť poskytuje ubytovacie a stravovacie služby zodpovedajúce kritériám medzinárodného štandardu a trojhviezdičkovej úrovni. Hotel patrí ako jeden z mála na Slovensku do skupiny bezbariérových budov. Jeho celková kapacita je 47 lôžok. Súčasťou hotela Teledom je reštaurácia, kde si už v skorých ranných hodinách môžu hostia vychutnať príjemnú a kvalitnú kávu. Okrem jedál slovenskej kuchyne návštevníkom možno odporučiť rôzne špeciality medzinárodnej kuchyne. Ďalšou prevádzkou, ktorá patrí k hotelu, je Mestská pivnica. Nezabudnuteľnú atmosféru v starých mestských klenbách dopĺňa chuť skvelého vína a tradičného piva. Medzi ďalšie prednosti hotela patrí prepojenie na unikátne vzdelávacie centrum vybavené najmodernejšou výpočtovou technikou. Je zatiaľ jediné svojho druhu na Slovensku. K dispozícii sú komfortné klimatizované počítačové a manažérske učebne s kapacitou 16, respektíve 25 miest. A tiež aula, kde je 100 miest. Hlavným cieľom vzdelávacieho centra TeleDom je poskytovanie služieb vo vzdelávaní dospelých. Ako aj v ďalších aktivitách, pri ktorých sa dajú využiť progresívne informačné a komunikačné technológie.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 4. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 5. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 6. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 7. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 8. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 20 146
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 532
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 099
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 534
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 585
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 431
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 589
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 474
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 403
 10. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 382
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pretrhnuté lano visutej lanovky skončilo v Hornáde.

V rožňavskej nemocnici vyskočil pacient zo štvrtého poschodia

Družka: Neutíšili mu ukrutné bolesti. Nemocnica: Nemohli sme.

Rožňavská nemocnica.

Najvernejších cestujúcich prešovský dopravca doteraz ignoroval

Platnosť lístkov predĺžil až po našej intervencii.

Kĺbové trolejbusy získal Dopravný podnik mesta Prešov s pomocou eurofondov.

Ohováral ženy a posielal urážlivé maily, dostal podmienku a zákazy

Krajský súd potvrdil rozsudok mužovi, obžalovanému z troch prečinov.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cirkev naznačuje revoltu proti zákazu omší. Opatrenia musí rešpektovať aj ona

Ani cirkev nie je nad zákonom, hoci Konferencia biskupov Slovenska to naznačila.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Dobré ráno

Dobré ráno: Cirkev bojuje za zrušené bohoslužby, Matovič zatiaľ mlčí

Nové opatrenia majú platiť od 1. októbra.

Podcast Dobré Ráno.
Jakub Filo.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ako ženy porážajú Lukašenka alebo módne trendy bieloruskej revolúcie

Prišli tisíce ďalších hrdiniek.

Ženy na proteste v Minsku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop