Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: jesenná móda

S módnou návrhárkou L. Eckardt o trendoch tohtoročnej jesene a zimyComme-back prežívajú saká a kostýmy podobne aj čierna farba a kožušinyLeto je

S módnou návrhárkou L. Eckardt o trendoch tohtoročnej jesene a zimy

Comme-back prežívajú saká a kostýmy podobne aj čierna farba a kožušiny

Leto je zväčša hravé, veselé, spojené so slnkom, oddychom, rozkvitnutou prírodou. Jeseň a potom hlavne zima síce tiež odrážajú prírodu, ale sú už nostalgickejšie, menej farebne výpravné. Nuž a to, čo je okolo nás, to sa prenáša i do nášho šatníka. Keďže v lete sme sa lentilkovo, teda farebne vyšantili, je prirodzené, že teraz, v jeseni, prichádza akýsi útlm, menšia farebná nápaditosť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Určite to však neznamená, že teraz budeme chodiť len v čiernej. I keď musím povedať, že táto farba prežíva taký boom, ktorý aj mňa prekvapil," rozhovorila sa na tému jeseň, dámy a oblečenie známa módna návrhárka Lýdia Eckhardt. "Posledné tri roky sa v mojom salóne žiadne čierne veci nešili. Striktne som takýto príkaz vydala. Ale už neplatí. Čierna je farba, ktorou nič nepokazíme, ani nič nevyzdvihneme, ktorú milujeme i nenávidíme zároveň. Ale, ktorá sa dá súčasne rôzne kombinovať," tvrdí L. Eckardt.

Zaujímavé je napríklad dozdobenie čierneho oblečenia štrasom, čipkou, kožušinou. Keď už spomíname kožušiny, tie sa do dámskeho šatníka veľmi vracajú a dávajú sa doslova na všetko. "Použiť ich môžeme ako šál, lemovanie prípadne na bolerká, teda krátke vestičky siahajúce len po prsia. Vďaka tomu, že dnes je technológia spracovania umelej kožušiny naozaj kvalitná, zvieratká sa nemusia o svoj život obávať. Dámy bez ťažkostí siahnu po umelých kožušinách, ktoré pôsobia veľmi prirodzene." Na spomínané bolerká sa dajú použiť aj iné materiály.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje miesto má v tohtoročnej jesennej móde nestarnúca kombinácia čiernej a bielej, pri ktorej sa takisto nedá nič pokaziť a hodí sa na všetky príležitosti. "Ktorá dáma by snáď mala pripomienky, že čiernej alebo bielo-čiernej má dosť a potrebuje zmenu, môže použiť na oživenie cyklámenovú, fialovú alebo žltú stuhu či ružu. Okrem čiernej a čierno-bielej kombinácie sú veľmi modernými materiály v zelenej, béžovej a pomarančovo-tehlovej farbe."

Naďalej má svoje miesto v diktáte pani Módy tiež džínsovina. Zákazníčky ju milujú, preto ju aktuálne návrhári do trendov zaraďujú. Aby nepôsobila veľmi športovo, dá sa skombinovať so chanelom. K džínsam ´letia´ tiež biele blúzky. Dobré je, ak sú čo najobjemnejšie, s volánikmi, s čipkou či transparentným hodvábom, tvrdí L. Eckhardt.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrovský comme-back prežívajú saká a kostýmy. Nohavicový, aj so sukňou. Sako sa dá kombinovať s džínsovými nohavicami. Pôsobí to dobre, a pritom uvoľnene. Dosť je pritom podstatné, aby sako malo trojštvrťové rukávy, z ktorých môžu vytŕčať volániky šarmantnej košele, prípadne rukávniky.

K jeseni a zime patria podľa módnej návrhárky tiež úplety. "Sú voľné, príjemné a dobre sa nosia, pretože na rozdiel od saka, ktoré je trošku ako keby väzením, úplet pri pohybe necháva veľký priestor. Vracia sa i tweed. V šatníku by sme mali mať dvoje-troje čiernych nohavíc. Nosia sa trištvrťové, v Paríži dokonca aj nad kolená."

A čo sukne? Majú viac variácií ako sme boli doteraz zvyknuté. Sú vrstvené, riasené a dlhé buď ku kotníkom alebo ku kolenám. Mladé dámy sa zrejme priklonia skôr k prvej dĺžke, vekovo trošku "dospelejšie" ku kolenám. "Zaujímavé sú podkásané, s nepravidelnou dĺžkou. Nič však nepokazíme ani klasickou suknou. Pre ktorú sa rozhodneme, to závisí od toho, kam v nej ideme. Bankárka by si určite podkásanú nezobrala," pousmiala sa L. Eckardt. "Ono vo všetkom, o čom v téme móda hovoríme, treba zvažovať, čo a kde na seba dáme."

Módny svet je síce určený ženám, ale je to hlavne biznis pre priemysel. Netreba si teda robiť až také problémy a snažiť sa mať úplne všetko, čo pani Móda diktuje. Ono to určujú hlavne návrhári a potom odevný priemysel. Podľa L. Eckhardt podstatou je mať dobre pripravený šatník, ku ktorému stačí už len pridať dva-tri nové kúsky, ktoré sú práve in. "Informačná explózia, ktorá sa objavuje v novinách a časopisoch, môže spôsobiť niektorým dámam chaos, keďže sa v množstve informácií o móde nevedia zorientovať. Potom si ich móda nielen zotročí, ale stojí ich aj zbytočne veľa peňazí. Pritom je to také jednoduché - mať na pamäti, že aj tí, čo robia okolo odievania, musia z niečoho žiť, preto je ich ponuka taká veľká."

Aj to, čo sme s L. Eckhardt podľa jej výberu ponúkli, je len akýsi kokteil, z ktorého netreba striktne do šatníka pojať úplne všetko. "Treba si vybrať, čo ktorej z nás najlepšie sadne. Uvedomme si, že moderné je to, čo nám pristane, v čom sa cítime dobre a čo aj okolie prijíma," tvrdí L. Eckhardt. Nemožno sa obliekať tak, že pri pohľade na nás musíme okoliu vysvetľovať, prečo vyzeráme tak ako vyzeráme. Moderná áno, ale s istou dávkou šmrncu.

K oblečeniu neodmysliteľne patria doplnky

Hitom ruže, korálky a opasky, tiež tašky s veľkosťou XXL

Práve tým, že na prvom mieste vo farbách je módna čierna a kombinácia čiernej s bielou, na oživenie celkového vzhľadu v doplnkoch letia korálky. Siahať môžu až po pás a sú z korku, dreva, kameňa, skla.

Úplným hitom sú ďalej ruže. V minulosti síce patrili viac k letu, ale tým, že počas letných mesiacov sme sa obliekali do žiarivých až neónových farieb, ruže sa prenášajú do jesene až zimy. Nič sa teda nestane, nedopustíme sa žiadneho prehrešku, ak si pripneme ružu na bundu či kabát.

Svoj priestor v šatníku dostávajú opasky. Pokojne môžeme mať na sebe naraz i tri, pričom každý z iného materiálu. Aby sme však nevyzerali ako na strelnici, ak opasky áno, korálky už nie. Maximálne si môžeme dať na krk malú šatku alebo pripnúť menšiu ružu. Veľa dominantných prvkov môže pôsobiť rušivo.

K oblečeniu žien patrí ako doplnok taška. Do módy prichádzajú veľké, čo ocenia najmä pracujúce, veď cestou domov do nej pokojne vtlačia liter mlieka a pár rožkov. Tašky majú byť veľkosti XXL, s množstvom kapsičiek na všeličo, aby sme nemuseli prehrabávať, kde máme kľúče a z ktorej strany zvoní mobil. Popri veľkej kabele sa nosia veľké XXL dioptrické okuliare. Do módy sa vracajú tiež baretky a klobúky.

Pri kabátoch sa všetko točí okolo goliera. Má byť veľký, aby sa s ním dalo točiť, dvíhať ho, rôzne upravovať. Módne sú i kabáty vo vojenskom štýle. Ich dĺžka je rôznorodá. Môžu siahať po kotníky alebo len po kolená. Závisí to od typu postavy, hlavne od výšky ženy. Golier môže pripomínať aj šál, na ktorý pripevníme nejakú ozdobu.

Nosia sa okrúhle a s plným opätkom

Špicatým topánkam nateraz odzvonilo

Snom nejednej ženy je mať malú nohu, ale žiť na veľkej. Nie každej sa to darí splniť, pretože sú dámy, ktoré si musia obuť aj topánky veľkosti tridsaťdeväť, štyridsať či dokonca štyridsaťjeden.

Čo ale platí pre každú nohu je to, že špicatým topánkam odzvonilo. Do módy prichádzajú okrúhle, guľaté, ktoré opticky skracujú nohu. Módnym sa stáva hrubší podpätok alebo tzv. platforma, teda spojený, plný podpätok. Nosia sa aj topánky so šnúrkami, ktoré sa zaväzujú okolo nohy. Platí tiež army štýl, teda vysoké čižmy vojenského štýlu. Popritom sa samozrejme, držia klasické lodičky. Tie vyzerajú veľmi pekne takmer na každej nohe.

Riaditeľka OC Cassovia Silvia Liptáková o sebe vyhlásila, že je ženou v nohaviciach

Šatník obmieňa podľa nálady, entuziazmu a túžby po zmene,

Tá dáma, ktorá chce byť stále in, by mala prakticky každý rok meniť šatník alebo ho aspoň výrazne obmieňať novými vecami a doplnkami. Patrí medzi "hltačky" módy i riaditeľka OC Cassovia Silvia Liptáková?

"Čiastočne áno," zaznela jednoznačná odpoveď S. Liptákovej. "Oblečenie je predsa istým odrazom osobnosti a životného štýlu. Osobne nemám rada striedmosť a nenápadnosť. Takíto ľudia mi nič nehovoria, mám rada extravagantných ľudí. Či už je to extravagancia vnímaná ako excentrická povaha, a s tým spojená nekonvenčná elegancia alebo schopnosť, dar vymykať sa z banálneho priemeru." Keď hovoríme o extravagancii, S. Liptáková varovne zodvihla prst, pretože extravagancia nemá nič spoločné s módou, akú nosia niektoré slovenské ženy. Ich móda je veľakrát vulgárna, bez štipky rafinovanosti.

"Osobne na móde milujem doplnky a všetko, čo môže aj z úplne jednoliateho oblečenia vyčariť ženskosť. Takže mám rada vysoké podpätky, zaujímavé pančuchy rôznych vzorov a materiálov, nápadné šperky a bižutériu, šály, krásne kabelky, opasky a hodinky. Na to posledné som maniak, mám ich asi šesť, medzi nimi Dolce & Gabbana, Guess, Tiffany."

Súčasný módny štýl riaditeľka obchodného centra nazýva adolescentnou módou, pretože volániky, mašličky a korálky nie sú vhodné pre všetky typy žien a pre každú generáciu. Čo sa jej však páči, to sú okrúhle lodičky. Pravda, zásadne na vysokom podpätku.

"Čo rada nosím? Som žena v nohaviciach," stručne sa charakterizovala S. Liptáková. "Takže nohavice od športových po klasiku. K nim v zime roláky doplnené šálmi alebo košele doplnené šperkami. Nenávidím kostýmy, a preto ma obchodní partneri veľmi zriedkavo (takmer nikdy) nestretnú v uniforme ´business woman´. Skôr mám rada ležérne oblečenie."

Jeseň a zima nepatria u Silvie Liptákovej k obľúbenýmm ročným obdobiam, pretože nosiť na sebe 10 vrstiev oblečenia a čižmy, to nemá v láske. Práve preto je dôležité vymyslieť takú kombináciu, aby vonku nemrzla a v práci vyzerala uvoľnene, v pohodovom praktickom oblečení. I keď nie vždy je to ľahké a samozrejmé, pretože komu by sa chcelo chodiť s príručnou taškou, v ktorej by boli lodičky na prezutie?

"Šatník obmieňam podľa nálady, entuziazmu, túžby po zmene, čo je pri mojej rozmarnej povahe dosť často. Finančnú stránku módnych rozmarov nekomentujem, nakoľko móda je o kráse, estetike a nekonvenčnosti, kým materiálny svet je týmto hodnotám vzdialený." Podľa S. Liptákovej veľakrát stačí fantázia a zmysel pre krásu, netreba k tomu ani tak veľa peňazí ako si mnohé dámy predstavujú.

Ako charakterizovať jednou vetou môj módny štýl: "Štýl ženy, ktorá žije intenzívne a rada sa odlišuje", zhrnula riaditeľka OC Cassovia S. Liptáková.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 861
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 041
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 107
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 231
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 057
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 747
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 642
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 842
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 716
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 670
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: O testovanie je opäť veľký záujem, Matovič pomáha v odbernom tíme (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných ľudí a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Celkovo si pandémia vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.
Ilustračné foto.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop