ani mu neposlala peniažky na jeho účet v banke. Zistil to celkom náhodou keď rušil živnosť a korektne sa opýtal v poisťovni, či nemá nejaký nedoplatok. Čakalo ho (ne)milé prekvapenie. Síce sa dozvedel, že nie je dlžný on poisťovni, ale ona jemu, zároveň sa však poriadne nazlostil.
Ako sa mohlo stať, že mu poisťovňa tak dlho dlhovala peniaze, keď má povinnosť vrátiť preplatok do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti? Poisťovňa sa vyhovára, že zistiť preplatok nie je vždy jednoduché, pretože sa jej pracovníci môžu domnievať, že ide o platbu vopred. Poistenec pritom ťahá za kratší koniec. Len ťažko bude dokazovať, že šlo o úmysel. Paradoxné je tiež, že zatiaľ čo poisťovňa môže od poistenca za nezaplatenie poistného vymáhať penále, opačne to nejde. Zo spomínaného prípadu sa však dá dobre ponaučiť, ostatne, veď rozumní sa učia na chybách druhých.
Takže, aké z príbehu plynie ponaučenie? Že je v záujme každého platcu poistného, aby sa pravidelne zaujímal o stav svojho účtu v zdravotnej poisťovni! Pýtať by sa mal pritom jasne nielen na nedoplatky, ale aj prípadné preplatky. Pretože na priamu otázku už musí dostať každý priamu odpoveď. Potom sa už poisťovňa nebude môcť vyhovárať, že nevedela, či nejde o predplatné poistného, nesprávne priradenú platbu alebo zle vyplnené daňové priznanie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári