ktorá spôsobuje zlyhanie viacerých orgánov. Otrava krvi poškodzuje ako prvé obličky, v dôsledku čoho sa z detského organizmu nevylučujú toxíny. Nevyhnutná je účinná liečba, pretože môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu života.
"Najčastejšie postihuje akútne zlyhanie obličiek veľmi malé deti - dojčatá. Avšak ide o dočasný stav a už niekoľkodňová liečba môže obličku vyliečiť. Jej súčasťou je dialýza, ktorá odstraňuje z tela nahromadené toxíny," hovorí prednostka 1. Kliniky detí a dorastu DFN Ľudmila Podracká.
Účinnú pomoc pre pacientov s akútnym zlyhaním obličiek bude predstavovať moderný špecializovaný dialyzačný prístroj, ktorý dostalo pracovisko minulý týždeň. Prístroj je určený špeciálne na akútne zlyhanie obličiek, pričom je možné ho použiť už u novorodencov. Dá sa využívať pri odstraňovaní toxínov nepretržite 24 hodín denne a jeho ďalšou prednosťou je modul umožňujúci čistenie plazmy.
"Takúto možnosť sme doteraz vôbec nemali. Na liečbu akútnych obličkových zlyhaní sme používali klasické dialyzačné prístroje na chronickú dialýzu. Nový prístroj je nepomerne kvalitnejší a efektívnejší. Jeho výhodou je aj mobilnosť, dá sa odniesť priamo za pacientom," vysvetľuje prof. Podracká.
Obličkové ochorenia patria v detskom veku k najčastejším príčinám chorobnosti a pracovníci 1. Kliniky detí a dorastu sa im venujú už viac ako päťdesiat rokov.
Práve v Košiciach vzniklo pred osemnástimi rokmi prvé samostatné detské dialyzačné stredisko. Dovtedy boli detskí pacienti dialyzovaní spolu s dospelými. Je pritom nielen prvým, ale najväčším na Slovensku lieči sa tu najviac detí s akútnym i chronickým zlyhaním obličiek. Momentálne je na chronickej dialýze štrnásť detí, z ktorých najmenšie má iba štyri mesiace.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári