Košice - Projekt využitia geotermálnej energie z podzemia Olšavskej doliny sa posunul o krôčik dopredu. Teplom by sa mali vykurovať Košice a následne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
by sa horúca voda mala využívať aj v skleníkovom hospodárstve, pri chove rýb, v cestovnom ruchu a aj na vykurovanie v okolitých obciach.
"Projekt si vyžaduje určitý čas na prípravu. Potrebný bol geologický prieskum. Spomalila nás aj transformácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť. Čas potrebovali noví akcionári na oboznámenie sa a preverenie situácie v Košiciach. Ďalším faktorom je financovanie a ešte vždy nie je jasné, kto bude novým majiteľom teplárne," uviedol generálny riaditeľ Slovgeotermu Bratislava Otto Halás (na snímke).
Pred časom sa na ministerstve financií uskutočnili rokovania o financovaní projektu. Výsledkom je podanie oficiálnej žiadosti na získanie grantu na rozvoj infraštruktúry z eurofondov. Pokryť by mal 30 percent nákladov.
V dcérskej spoločnosti Slovgeotermu Geoterm, a. s., Košice má 98-percentný podiel SPP, ktorý už takmer 400 miliónov investoval do vrtov. Práve tento akcionár bude rozhodovať o financovaní projektu a podieľať sa 20 percentami investícií. Vyžiada si náklady okolo 50 miliónov eur. Zvyšok pokryjú úvery z bánk.
Ako nám potvrdil O. Halás, posun nastal aj vo vykupovaní pozemkov, ktoré sú základnou podmienkou na vydanie stavebného povolenia. Väčšina je už vo vlastníctve SPP, niektoré sú ešte predmetom dedičského konania.
Podľa zmluvy o budúcej zmluve medzi košickou teplárňou a Geotermom sa má dodávať do Košíc 2,1 až 2,5 milióna gigajoulov ročne, čo je 30 percent z celkovej výroby tepla. Horúca voda by do Košíc mala doraziť začiatkom roku 2008.