Martin Urban, ktorý už vtedy nosil v hlave myšlienku tohto divadelného kusu.
"Už keď som prišiel do Jánošíka, nosil som v hlave tému protitureckého odboja a z toho vyplývajúceho husárskeho pluku. Som z okolia Levíc, kde bol veľmi silný tradičný vzťah k husárom, k vojsku Štefana Koháryho," hovorí M. Urban. Ten dielo naštudoval spoločne s hercom Dušanom Cinkotom, ktorý sa réžijne postaral o činohernú časť predstavenia, Urban o choreografie.
Dušan sa mal pôvodne Košičanom predstaviť v úlohe husárskeho kapitána, nepríjemná chrípka mu však napokon znemožnila pricestovať a tak ho alternoval M. Urban.
Ani známe meno a prísľub výborného folklóru však neprilákali do Jumba príliš veľké množstvo ľudí. Ťažko povedať, na ktorej strane ich bolo viac - či v publiku, alebo na javisku. Tanečníkom, muzikantom, ani hlavnému predstaviteľovi to však na chuti hrať neubralo. Prítomní v sále si tak vychutnali plnokrvný folklór, vysoké nasadenie a príbeh o piatich mladých husároch, ktorí sú za rôznych životných situácií verbovaní do husárskeho pluku. Objavil sa tam goralský pašerák koní, Podpoľanec, Zemplínec či cigánsky Maďar.
Postava kapitána dáva dielu ráz činoherného predstavenia. "Husársky kapitán je postava o dumke, pretože je to vnútorne rozorvaný človek, ktorý začína pochybovať, či všetko čo robí, čím žil a o čom bol skalopevne presvedčený, je naozaj správne. Pretože mladí ľudia, ktorých ženie do vojny, sú síce viac, než boli predtým, no s krátkou životnosťou," dodáva M. Urban, ktorý sa nádeja, že sa situácia zmení a pri ich ďalšom vystúpení na východe Slovenska si ich vychutná viac divákov. "Dúfame, že sa situácia zlepší a ľudia nebudú mať problém kúpiť si lístok a zaplniť sálu."
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári