opravených v okolí Košíc. V cestných obvodoch Moldava nad Bodvou, Čaňa a Košice-okolie sa zrealizovalo celkovo 48 stavieb za zhruba 172 miliónov Sk. Košický samosprávny kraj (KSK) ako ich prevádzkovateľ týmito opravami odstránil najrozbitejšie a najnekvalitnejšie povrchy vozoviek, ktoré priamo ohrozovali bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
"V okrese Košice-okolie boli cesty asi v najhoršom stave, preto sme na ich opravy v rámci projektu PPP použili najviac financií. Teší ma najmä to, že sme zrekonštruovali mosty nad železničnou traťou pri Bohdanovciach, v Kysaku a Kecerovciach, ktoré boli predtým doslova v havarijnom stave.
Povrchy vozoviek sa opravovali súvislou pokládkou asfaltobetónmi v hrúbke 4 až 5 cm po predchádzajúcom vyrovnaní a spevnení ich povrchov. Tam, kde bola dostatočnú pevnosť, sme použili moderné mikrokobercové technológie kladené za studena," povedal nám šéf odboru dopravy Antonín Reisinger.
Po odsúhlasení na júnovom zastupiteľstve sa nad rámec pôvodne plánovaných stavebných opráv úsekov ciest v okrese Košice-okolie teraz finišuje aj na rekonštrukciách ciest v obciach Valaliky (smerom na Kokšov-Bakšu) a Komárovce v hodnote 4,6 mil. Sk. Okrem nich sa v súčasnosti dokončujú posledné úpravy úsekov ciest Bidovce Kecerovce, Vyšná Kamenica Herľany, Nižný Čaj Olšovany, Olšovany Ďurkov, Bohdanovce Rákoš a Bunetice hranica s okresom Prešov. "Veľká časť ciest bola súvislými krytmi opravovaná naposledy pred 20 až 30 rokmi, preto toto rozhodnutie občania a hlavne motoristi privítali s veľkým nadšením a to nielen v okrese Košice-okolie, ale v celom kraji, kde sa celkovo opravilo až 230 km ciest. Vďaka priaznivému počasiu je predpoklad, že naši dodávatelia Eurovia-cesty a IS Košice dodržia zmluvný termín, ktorým je polovica novembra."
V priebehu roka sme k nám do redakcie dostávali vieceré ponosy na stav ciest, či už od bežných motoristov, alebo od starostov obcí, ktorí boli nespokojní s tým, že sa na nich "nedostalo". Aj preto nás zaujímalo, akým spôsobom sa vyberajú tie úseky ciest, ktoré majú byť opravené. "Za to, aby sme zaradili cestu do zoznamu opráv, nemusia občania ani starostovia obci u nás v žiadnom prípade lobovať, keďže máme spracovaný systém hospodárenia s vozovkami, na základe ktorého vieme presne určiť poradie naliehavosti opráv ciest aj vzhľadom na jej zaťaženie. V súčasnosti prebieha sčítanie dopravy a spracované výsledky využijeme aj pri tomto rozhodovaní. To, že niektorý úsek cesty nebol opravený tohto roku, neznamená, že nebude zaradený do zoznamu aj na budúci rok. Musím však každému pripomenúť, že túto kompetenciu zabezpečujeme ešte len druhý rok. Verím, že nás motoristi pochopia, lebo nie je možné z roka na rok opraviť takmer 2 000 km ciest," vysvetľuje A. Reisinger.
Z analýzy, ktorú si KSK dal vypracovať, vyplynulo, že práve cesty v okrese Košice-okolie vykazovali najhorší stav. V tejto súvislosti síce chápe kritiku najmä za stav cesty Byster - Olšovany, no motoristom, ktorí ju využívajú, odkazuje len jedno: musia byť trpezliví. "Aj v súvislosti s týmto úsekom, ktorý sme tohto roku opäť len plátali, je potrebné povedať, že pre úplnú spokojnosť treba urobiť ešte veľa. Náš kraj má všetky predpoklady, aby mal kvalitné cesty a naši občania a motoristi si ich určite zaslúžia. Ak aj vedenie kraja a poslanci po voľbách budú ústretoví pri riešení týchto problémov, tak sa určite podarí v horizonte dvoch - troch rokov dostať cestnú sieť v našom kraji na potrebnú úroveň," dodal vedúci odboru dopravy.
Popri štátom zabezpečovanej výstavby rýchlostných ciest a diaľnic by sa v kraji mali začať stavať aj nové úseky ciest II. a III. triedy, ktoré by skvalitnili dostupnosť a životné podmienky aj v odľahlejších obciach. V zásobníku je podľa A. Reisingera pripravených 50 nových stavieb, ktoré čakajú na projektovú prípravu, tak, aby sa v prípade získania finančných zdrojov napr. aj z eurofondov mohlo začať s ich výstavbou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári