Košice - Na potrebu zaočkovania sa proti chrípke a pneumokokovým infekciám upozorňujú epidemiológovia lekárov i širokú verejnosť. Krajská odborníčka
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pre epidemiológiu a vedúci odboru zdravotníctva Košického samosprávneho kraja vyzvali všetkých praktických lekárov, aby mysleli viac na prevenciu a obe vakcíny predpisovali na jednom recepte svojim pacientom. Rizikové skupiny obyvateľstva, teda malé deti, starší ľudia a niektorí pacienti s chronickými chorobami, ich majú grátis, neplatia dokonca ani dvadsaťkorunový poplatok za recept. Obe očkovania môžu ochrániť naše zdravie pri prípadnom vzniku pandémie zo zmutovaného vírusu vtáčej chrípky.
"Vtáčia chrípka je vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo a ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu. Na ľudí sa prenáša iba výnimočne pri priamom kontakte s infikovanými alebo uhynutými zvieratami. Z človeka na človeka sa choroba zatiaľ neprenáša, preto v súčasnosti nie je dôvod na paniku z vtáčej chrípky. Ale treba jej účinne predchádzať," povedal na tlačovej besede vedúci odboru zdravotníctva KSK Igor Jutka.
Hygienici celosvetovo odporúčajú všetky jedlá z hydiny a vajec dôkladne uvariť vírus zničí už dvadsaťminútové varenie pri teplote 70 stupňov Celzia. Radia tiež vyhýbať sa kontaktu s divoko žijúcimi vtákmi a nedotýkať sa uhynutých vtákov.
Najúčinnejším spôsobom prevencie proti chrípke je očkovanie, ktoré je tiež jedným z indikátorov kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti praktických lekárov. Chrániť očkovaním sa dá aj pred pneumokokovými infekciami, ktoré sú príčinou vážnych komplikácií chrípky.
"Starý človek väčšinou nezomrie na chrípku, ale na jej komplikácie, zápal pľúc alebo priedušiek vyvolaný pneumokokmi, ktorým cestu do organizmu otvára chrípkový vírus. Preto lekári pri chrípke často preventívne predpisujú antibiotiká, ktoré sú na samotnú chrípku neúčinné. Proti týmto baktériám sa však dá chrániť aj očkovaním, ktorého účinok trvá až päť rokov," konštatovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Jana Seligová.
Podľa jej slov je pri hrozbe pandémie vhodné, aby sa proti pneumokokom nechali zaočkovať aj ľudia v produktívnom veku, nielen rizikové skupiny obyvateľstva.
(jg)
Ilustračné foto: ROSA
00-spravodajstvo/chrípka vakcíny/Nádcha ROSA
* * * RÁMČEK * * *
Vakcína namiesto fľaše vína
Minister Rudolf Zajac sa proti chrípke nechal zaočkovať a radí to aj ostatným. Spýtali sme sa ho, či ministerstvo neuvažuje presadiť za vakcíny plnú úhradu zdravotných poisťovní.
"Vakcíny majú grátis viaceré rizikové skupiny a rozšíriť na všetkých to zatiaľ nemienime. Treba si uvedomiť, že vakcína vás vyjde toľko, čo dve škatuľky cigariet alebo fľaša vína. Nie je to taká položka, ktorú by si človek v produktívnom veku nemohol dovoliť uhradiť," konštatoval.
Ako poznamenal, viac ho trápi nedostatok očkovacích látok na trhu. Ten vyplýva zo skutočnosti, že zaočkovanosť proti chrípke je na Slovensku dlhodobo nízka. Farmaceutické spoločnosti pre nás naplánovali počet vakcín podľa ich minuloročnej spotreby. "Firmy nás nastavili zhruba na deväťpercentnú zaočkovanosť. Tak to vyzeralo na Slovensku s očkovaním v ostatných rokoch, s výnimkou roku 2002. Vtedy zdravotnícky expert Smeru Štofko hovoril o úmrtiach v dôsledku očkovania a zaočkovanosť poklesla na štyri percentá... Zložitými rokovaniami s firmami sa nám podarilo navýšiť počet vakcín oproti pôvodným stavom zhruba o dvadsať percent. Takže na Slovensko príde celkovo vyše šesťstotisíc vakcín, čo myslím, bude stačiť na našu potrebu. Viac ich nemá ani Európa," dodal minister.
(jg)
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári