poslanci pripomenuli obete úniku smrtiaceho plynu.
"Boli u nás aj zástupcovia U. S. Steelu, s ktorými sme diskutovali aj o ochrane životného prostredia. Prečítal som mená obetí a stručne pripomenul, čo sa vtedy stalo. Minútou ticha sme si uctili pamiatku všetkých, ktorí prišli o život," hovorí starosta Veľkej Idy František Šnír.
V obci sa na nedeľu pripravuje zádušná omša za obete havárie.
"Chceme sa Bohu poďakovať za to, že sme sa mohli vrátiť do svojich domovov," vysvetľuje starosta a jeho zástupca Ján Rontó dodáva, že v osudný deň bol okolo polnoci starosta vyrozumený o tom, čo sa stalo. "Vznikla mimoriadna situácia. Bol som v evakuačnej komisii, prišli sme na obecný úrad, okamžite sme zobudili občanov obce. Do obce dorazili autobusy a vojaci. Nikto nevedel, čo sa deje, nik nám nechcel nič povedať. Museli sme však konať rýchlo," spomína J. Rontó.
Vedenie obce nepostupovalo podľa schválených evakuačných plánov, pretože by sa zbytočne strácal drahocenný čas.
"Keby sme tak urobili, boli by sme tam dva - tri dni. Ľudí sme evakuovali do blízkych obcí, Moldavy nad Bodvou, Čečejoviec, Perína či Cestíc. Všetko sa dialo v noci. Začali sme o polnoci 27. 10. a ráno okolo 8. hodiny musel aj štáb opustiť Veľkú Idu. Merania vojakov vykazovali vysoké hodnoty. Odviezli nás teda do Perína," vraví zástupca starostu.
Vtedy mala obec 2 900 obyvateľov. Tí najprv mysleli, že ide o cvičenie. Následne však pochopili...
"Po obci sa pohybovalo veľa áut, vojakov, policajtov. Zistili, že sa ide naostro a začali sa zbiehať. Veľa ľudí pracovalo vo VSŽ, keď prichádzali domov, informovali svoje rodiny o situácii. Bol to čierny deň Veľkej Idy."
Podľa starostu Šníra prišla evakuácia neskoro a je len otázkou šťastia, že nikto z ľudí nezomrel.
"Na kaštieli sa pri výbuchu zatriasli všetky okná. Sedel som vtedy s farárom, ktorý sa pýtal, čo sa deje. Myslel som si, že vojaci niečo odpaľujú. Mýlil som sa. O polnoci ma prišli zobudiť policajti. V obci bola diskotéka, prišiel som tam a oznámil, že sa musí skončiť. Všetci poslúchli. Keď sme však videli vojakov s maskami a naši ľudia sa pohybovali bez nich, nebolo nám všetko jedno. Dokonca vtedajší veliteľ OO PZ v obci sa priotrávil. Do nemocnice dorazil na poslednú chvíľu," vraví starosta a spomína si aj na nedisciplinovanosť jedného z obyvateľov.
"Bol evakuovaný do Cestíc, ale odtiaľ ušiel späť k svojmu domu, lebo chcel nakŕmiť zvieratá. Priotrávil sa a skončil v nemocnici."
Asi po 23 hodinách bola situácia stabilizovaná a ľudia mohli opäť prísť do vlastných domovov.
"Chceme poďakovať všetkým obciam, ktoré nás prichýlili. Následne boli niektorí naši ľudia na lekárskej prehliadke. Presné informácie, ako to dopadlo, nevieme, vraj bolo všetko v rámci normy. Boli tu však aj úhyny zvierat. O život prišli holuby, ošípané, sliepky a dodnes sa nezistilo prečo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári