Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Moderátor "SuperStar" Martin Rausch alias Pyco tvrdí, že nikdy nebolo jeho snom byť televíznou hviezdou

Televízia nie je jeho priorita rádio je pre neho dôležitejšieVyštudoval Hotelovú akadémiu a od pätnástich rokov pôsobí v rádiu. Tri roky sa v

Televízia nie je jeho priorita rádio je pre neho dôležitejšie

Vyštudoval Hotelovú akadémiu a od pätnástich rokov pôsobí v rádiu. Tri roky sa v Slovenskej televízii spolu so Zdenou Študentovou a Mariánom Slovákom striedal pri moderovaní relácie Menu. V roku 2003 v STV pripravoval reláciu Cestuj s nami. V súčasnosti moderuje šou Slovensko hľadá SuperStar. Okrem toho ho pravidelne počuť na vlnách Fun rádia, kde pripravuje hudobné relácie, vrátane nedeľnej trojhodinovky Music Files. Rád cestuje, varí a je vegetarián.

Skryť Vypnúť reklamu

Po roku sa Pyco s Adelou vrátili do Košíc, aby znovu v tomto meste odštartovali kastingy do súťaže Slovensko hľadá SuperStar. Ide už o druhý ročník projektu, a tak bol i samotný Pyco oveľa pokojnejší ako pred rokom.

"Je pravda, že už vieme, do čoho ideme a preto je to trochu jednoduchšie. S Adelou sa už poznáme, ostal ten istý režisér a takmer nezmenený štáb. Vieme teda, čo treba robiť rovnako, čo treba zlepšiť, čomu sa úplne vyvarovať. V tomto zmysle prináša druhý ročník menej stresov, ale táto robota je aj tak dosť stresujúca. Mne to však neprekáža, ja tú trochu adrenalínu potrebujem k pracovnej morálke," prezradil nám Pyco, keď si popri nakrúcaní krátkych rozhovorov s adeptami na titul SuperStar našiel čas aj na nás.

Celé leto oddychoval v Grécku a načerpával energiu. "Musím povedať, že SuperStar je riadne silné nakopnutie do sezóny. Iné by to bolo, keby som sa po lete vrátil iba do rádia a pomaly sa rozbiehal. SuperStar je poriadny kopanec, ale v tom pozitívnom zmysle slova - už som to potreboval." V Košiciach na kastingu čakalo niekoľko stovák mladých ľudí. "Urobil som s nimi pár rozhovorov, no ťažko mi je odhadnúť, aký bude tento ročník v porovnaní s predchádzajúcim. Kto je tu dobrý spevák, kto zlý a kto je exhibicionista... Po minuloročných skúsnostiach z kastingov sa už neodvážim odhadovať ľudí a súdiť ich iba podľa výzoru."

Skryť Vypnúť reklamu

Najradšej na práci na SuperStar má atmosféru, ktorá pri výrobe tejto relácie panuje. "Je zaujímavé sledovať, ako sa osudy mnohých ľudí menia priamo pred kamerami. My s Adelou sme iba svedkovia toho, čo sa tu deje a servírujeme to divákom na taniere..." Pycovi je jasné, že počas SuperStar sa mu súťažiaci budú hádzať od radosti okolo krku, alebo sa vyplačú na jeho pleci. "To je v poriadku, to patrí k tomu. Myslím, že tie emócie musia byť a ja keby som bol súťažiacim a niekto ma pochválil, tiež by som sa tešil a keby mi niekto ukrivdil, bol by som sklamaný..."

Fun rádio liaňou moderátorov

Adela a Pyco sú kolegami nie len v SuperStar, ale i vo Fun Rádiu, ktoré je doslova liahňou kvalitných moderátorov. Veď za mikrofónmi vo "Funku" začínala aj Petra Bernasovská, Oľga Záblacká, Martin Nikodým či Vlado Voštinár. Najnovšie z osadenstva tohto obľúbeného rádia zaujali aj Didiana a Sajfa, ktorí moderujú reláciu Noc VyVolených na televízii JOJ.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bude to asi tým, že u nás sa dbá na prirodzenosť a improvizáciu a nečíta sa z papiera," myslí si Pyco. "Samozrejme, že príprava je potrebná, no vysielanie nie je také strojené, ako v iných rádiách. My máme proste také zameranie. A keď je moderátor nútený improvizovať, tak sa mu aj ľahšie orientuje pred kamerami práve v reláciách živého vysielania. Fun Rádio je dobrou školou improvizácie a svojím voľným štýlom je doslova liahňou dobrých moderátorov pre takéto typy relácií."

Pyco pred kamerou nie je žiadnym nováčikom a prácu v televízii skúša už vyše päť rokov. "Nemám problém byť na obrazovke, no na druhej strane to ani nevyhľadávam a nikdy nebolo mojim snom byť televíznou hviezdou. Baví ma však práca na SuperStar a tak som sa rozhodol v tomto projekte pred kamerou ostať. Spočiatku som však ani len netušil, do čoho idem. Najmä mi prekážalo, že som sa nemohol na obrazovke odkontrolovať skôr, než sa začali vysielať záznamy z kastingov. Potrebujem sa totiž na obrazovke vidieť, aby som mal spätnú väzbu, aby som si mohol povedať, čo som urobil dobre, čoho sa treba vyvarovať, čo na budúce zmeniť. Teraz je to lepšie, lebo pokračovanie SuperStar je identický projekt a viem, ako sa v ňom treba pred kamerou správať." Keď mu čosi nevyjde, tak si potom spätne občas aj vynadá. "Nie vždy sa všetko podarí... Je na mne, aby som si uvedomil, čo a prečo som pokazil a najbližšie to urobil inak..."

Už na začiatku prvého kola SuperStar sa ozývalo mnoho hlasov, ktoré tvrdili, že táto súťaž už svoje hviezdy našla hneď - moderátorov Adelu a Pyca. Nenapršala takáto rýchla sláva Pycovi do nosa? "Určite nie. Ja som nepotreboval, aby ma niekto kvôli tomu držal pri zemi... Mám okolo seba už niekoľko rokov užší okruh známych, ktorí sa nezmenil a dokonca si myslím, že naše vzťahy sa prehĺbili. Vďaka SuperStar som nenabral veľa nových priateľov, skôr ide iba o pracovné kontakty. Zásadne som sa nezmenil. Ak ma niekto uvidí na ulici nahnevaného a povie si - aha namyslený Pyco - je to jeho problém, ak ma hodnotí podľa momentálnej nálady... Myslím si, že so mnou táto rýchla sláva neurobila nič, skôr by som povedal, že som si vybudoval istý nadhľad a veci okolo seba hodnotím triezvejšie."

Internet je dobrá vec

Dokonca v sebe našiel Pyco aj silu ísť sa pozrieť na internetové fóra, kde si ľudia dovolia napísať hocičo... "Musel som to urobiť, lebo odo mňa v rámci projektu SuperStar žiadali reakcie na tieto fóra... Internet je dobrá vec, vďaka nemu som si pred rokmi našiel prácu a je to skvelý vzdelávací prostriedok, ale dobrý sluha no zlý pán. Na takýchto fórach si každý môže inkognito povedať hocičo a je zbytočné sa nad tým zamýšľať. Mnohí si na internete vybúria svoju zlosť a preto tomu nevenujem pozornosť. Záleží mi na názore ľudí, ktorí mi do očí povedia o kladoch a záporoch mojej práce."

Adelu popularita spojená s moderovaním súťaže "Slovensko hľadá SuperStar" posunula i do relácie Bumerang, ktorú síce STV sťahuje z obrazoviek, no pre túto moderátorku pripravuje inú vlastnú reláciu. "Aj ja som už počas prvého kola SuperStar dostal niekoľko rôznych ponúk a mnohé z nich boli naozaj lákavé," prezádza Pyco. "Televízna práca však nepatrí medzi moje priority a rádio je pre mňa dôležitejšie. Hudba je na prvom mieste a keď by som prijal ponuku na televíznu reláciu, musela by súvisieť s hudbou. Ťažko však dnes - keď na všetkých staniciach vládnu reality show - by som našiel reláciu, ktorá by mi vyhovovala, kde by som mohol ostať sam sebou. Rozhodne by som nechcel robiť najaký súťažný kvíz alebo také niečo."

Jasno má v tom, že sa mu páči oveľa viac práca za kamerou ako pred ňou. "Amatérsky a doslova na kolene som robil cestopis ´Cestuj s nami´. Chodil som po Európe, sám som si robil scénar, réžiu, strihy i zvukára. Mal som so sebou iba produkčnú a jedného kameramana. Bolo to dosť náročné, no na druhej strane výborná škola. Pochopil som, čo režisér potrebuje mať v záberoch, takže dnes lepšie rozumiem, keď mi režisér povie - tadiaľto prejdi takto a obzri sa takto. Režisér vie, čo vyzerá lepšie na obrazovke a to si človek uvedomí, až keď sa postaví na opačný koniec kamery." Naučil sa aj, ako sa pri tvorbe obrazu používa a strihá hudba. Sú to veci, ktoré moderátor nepotrebuje ovládať, no jemu rozšírili obzor v rámci televíznej roboty.

Leto strávil v Grécku

Tri letné mesiace strávil Pyco v Grécku, kde si bol oddýchnuť od zhonu a stresu okolo SuperStar a naučiť sa základy gréčtiny. "Grécko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín na svete - spomedzi tých, ktoré som zatiaľ videl. Po SuperStar som potreboval odísť zo Slovenska, lebo som stratil súkromie, nemohol som sa po ulici prejsť len tak inkognito, ľudia sa za mnou otáčali. Potreboval som si od toho oddýchnuť. Šiel som teda do krajiny, kde po mne nebude nikto pozerať. Chcel som odísť a zmeniť stresujúci pracovný spôsob života za študentský."

Keď sa teda vyskytla možnosť ísť na dva mesiace študovať gréčtinu, Pyco nezaváhal. "V Grécku mám aj veľa kamarátov a známych, mal som teda u koho ostať. Dva mesiace som chodil do školy a mesiac som len tak po Grécku cestoval. Zatiaľ jazyk neovládam, no začal som na tom pracovať. Grécko mi vyhovuje takmer po každej stránke. Nie je až príliš odlišné od nás, no na druhej strane je dosť exotické. Dokážem tam mať bežný každodenný život a rovnako ma mnohé veci každý deň prekvapovali. Navyše - ja potrebujem k životu more."

Pyco si celkom pokojne vie predstaviť, že by v tejto prímorskej krajine strávil aj viac času, než sú tri letné mesiace. "Zatiaľ u nás platí dvojročné obdobie prístupovej krajiny Európskej únie, kedy je treba veľmi zložito zháňať a vybavovať pracovné povolenia, keď by som tam chcel pracovať a trvá to celé mesiace. Ja si neviem predstaviť, že by som do Grécka odišiel a nič tam nerobil. Prácu potrebujem ku každodennému životu. Som teda na Slovensku a neplánujem sa zbaliť a zdupkať odtiaľto preč."

A to aj napriek tomu, že po návrate z Grécka si musel opäť zvyknúť na to, že ho Slováci "očumujú". "Mne to zas až tak veľmi neprekáža, dá sa s tým žiť, naučil som sa to. Našťastie som sa zatiaľ nestretol s nepríjemnými reakciami ľudí a na moju robotu, najmä v súvislosti so SuperStar, reagujú veľmi kladne - občas po mne niekto na ulici zakričí pochvalné pokriky. Je to veľmi milé, kým toho nie je príliš veľa," dodal Pyco na záver.

Dátum narodenia: 9. október 1977

Znamenie: Váhy

Miesto narodenia: Bratislava

Ukončené vzdelanie: Hotelová akadémia

Vlastné meno: Martin Rausch

Rodinný stav: slobodný

Relax: more

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 26 951
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 780
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 167
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 351
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 854
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 813
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 961
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 739
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.
Viliam Turan na archívnej fotografii.
Roman Prymula.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop