Jestvuje súvislosť medzi mravným stavom človka a jeho fyzickým zdravím?
Etikoterapia pomáha odstraňovať nehmotné príčiny choroby
"Neexistuje choroba tela, ktorá by bola oddelená od duše" toto tvrdil už Sokrates pred 2 400 rokmi. A Platón, najznámejší Sokratov žiak, sa už vtedy sťažoval, že najväčšou chybou pri liečení chorôb je, že lekári sa rozdeľujú na lekárov tela a lekárov duše, aj keď sa to nedá jedno od druhého oddeliť.
Dnes už čosi vieme aj o etikoterapii, ktorá sa nezameriava na odstraňovanie príznakov choroby, ale na odhaľovanie jej vnútorných príčin. Za jej zakladateľa môžeme považovať dnes už nežijúceho MUDr. Ctibora Bezděka z Moravy, ktorý vychádzal zo súvislostí medzi mravným stavom človeka a jeho fyzickým zdravím.
Etikoterapia nie je v protiklade s oficiálnou medicínou, berie však do úvahy človeka ako celok nielen telo, ale aj dušu. Tým dopĺňa klasickú medicínu, lebo pomáha odstraňovať nehmotné príčiny choroby. Je to však jedna z najťažších metód alternatívnej medicíny, lebo neponúka žiadne hmotné produkty tabletky, nápoje, kvapky, bylinky... Nekompromisne však vstupuje do hĺbky človeka. Je určená tým, ktorí už nechcú byť iba pasívnymi konzumentmi lekárskej starostlivosti, ale majú odvahu vykročiť na náročnú cestu objavovania samého seba, svojich chybných postojov a činov, na ktoré nás choroba upozorňuje. Etikoterapia je pre tých, ktorí cítia zodpovednosť za svoje zdravie a pochopili, že maximum "práce" musia na sebe hoci s lekárskou pomocou urobiť sami.
Ako na problémy s prieduškami
Moravský bylinkár Jozef A. Zentrich tvrdí, že na problémy s prieduškami sa najlepšie osvedčilo propolisové maslo, ktoré sa však nedá kúpiť v lekárni, musíme si ho vyrobiť doma sami. Je to výborný prostriedok aj na problémy s pľúcami. Môžeme ho užívať aj vtedy, ak sa nevieme zbaviť kašľa.
Propolisové maslo získame tak, že rozpustíme jednu veľkú kocku pravého masla (štvrť kila) a pomaly do neho lámeme malé kúsky propolisu, prípadne ich môžeme pridávať aj nastrúhané. Stále miešame, čím hmotu homogenizujeme, potom precedíme trikrát za sebou. Najprv cez sitko, potom sitko vyložíme sterilnou gázou a pri treťom cedení pridáme ešte dve ďalšie vrstvy gázy. Precedené propolisové maslo vlejeme do predhriatej nádoby, najlepšie sklenenej. Trojnásobná filtrácia je potrebná, inak by sa mohlo stať, že propolis a maslo by sa od seba oddelili. Uchovávame ho v chladničke a podávame denne 3 - 4 krát čajovú lyžičku, deti mocca lyžičku.
Kamene, kamienky a piesok ako symbol pre naše konanie
Učiteľ filozofie na jednej zo svojich hodín použil názorný príklad, aby si žiaci lepšie zapamätali študijnú látku. Doniesol nádobu a naplnil ju kameňmi až po okraj. "Myslíte si, že nádoba je plná?" Opýtal sa študentov. "Áno", odpovedali. Učiteľ nasypal do nádoby menšie kamienky, pohrkal ňou a tie popadali medzi kamene. Zase sa opýtal: "Je nádoba aj teraz plná?" Študenti sa pousmiali a súhlasne prikývli. Potom učiteľ vybral škatuľu s veľmi jemným pieskom a vysypal ho do nádoby. Piesok vyplnil aj tie najmenšie medzierky medzi kameňmi. Nádoba bola teraz už naozaj plná. "To, čo som vám chcel znázorniť je, že život je ako táto nádoba. Kamene znázorňujú dôležité veci v našom živote duchovný rast, rodina, partner, zdravie, deti... Kamienky to sú menej dôležité veci, napríklad zamestnanie, dom, auto... A piesok je symbolom pre všetko ostatné, sú to malé, životné drobnosti. Ak ich vložíte do nádoby ako prvé, nezostane tam žiadne miesto pre kamene. Aj v živote je to tak. Keď budete strácať čas a energiu na drobné materiálne veci, nezvýši vám čas na skutočne dôležité veci", učiteľ dokončil svoje poučenie.
Kde a ako sa má sedieť v kancelárii podľa Feng-šuej
Ak pracujete v takej inštitúcii, kde na svoju prácu potrebujete kanceláriu, potom si tieto riadky určite prečítajte! Vaša kancelária by sa mala nachádzať v blízkosti vody, ktorá priťahuje úspech a peniaze ako magnet. Dôraz treba klásť na hlavný vchod a tiež na prijímaciu kanceláriu alebo vstupnú halu. Najdôležitejší je vždy prvý dojem. Ten vášmu zákazníkovi alebo obchodnému partnerovi zostane a vo väčšine prípadov rozhodne o ďalšej spolupráci. Nie je najlepšie pracovať v kancelárii na konci chodby, ale ani oproti výťahu alebo medzi dvoma vchodmi. Energiu by čerpali hlavne tieto priestory a vaša sústredenosť na prácu by sa mohla znížiť. Počítač treba umiestniť tak, aby jeho zadná časť mierila mimo priestor a tiež aby jeho magnetické pole neohrozovalo ostatných. Roh stola radšej obíďme, nie je to vhodné miesto na sedenie. Ani chrbtom k dverám nie je najlepšie sedieť, ba ani chrbtom k oknu. Človek je v takom prípade zraniteľnejší a môže byť aj podráždený. Číňania k tomu všetkému pridávajú posadnutosť ich šťastným číslom osem. Všetci chcú kanceláriu na ôsmom poschodí v dome s číslom 8 a osmičku chcú mať aj na značke auta. Ako čert kríža sa boja čísel 4 a 14.
Pečiarka ako liek
Možno sa aj vám urodila v záhradke tekvica-pečiarka, ktorá v našom výživovom rebríčku pomaly upadá do zapadnutia. Občas sa dá nájsť aj na trhu, iba v zeleninárstvach by sme ju márne hľadali. Pečiarka má však liečivé účinky, hlavne pri cukrovke, chorobách slinivky brušnej, sleziny a žalúdka. Má vysoký obsah vápnika, fosforu, sodíka, draslíka, ba i horčíka a železa. Pozoruhodné je bohatstvo karoténu, takže je to vynikajúci zdroj prírodného vitamínu A, ktorý je v tabletkovej forme pri vyšších dávkach nebezpečný pre pečeň. Delikátnu dužinu so sladkastou chuťou treba tepelne spracovať. U nás sa nakrájané plátky najčastejšie pečú v rúre, spôsobov úpravy je však oveľa viac. Môžeme z nej pripraviť lekvár lahodnej chuti, kocky pečiarky opražiť na oleji ako prílohu, ale najchutnejšia je krémová pečiarková polievka. Kúsky pečiarky chvíľu povaríme, rozmixujeme a ochutíme. Rýchle a dobré, ale hlavne zdravé, ba až liečivé.
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári