Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: plodnosť

Nenaleťte podvodníkom ponúkajúcim kúry zázračne zvyšujúce plodnosťAk chcú ženy otehotnieť, môžu prírode trochu pomôcťV dnešnej dobe má každý

Nenaleťte podvodníkom ponúkajúcim kúry zázračne zvyšujúce plodnosť

Ak chcú ženy otehotnieť, môžu prírode trochu pomôcť

V dnešnej dobe má každý piaty pár problémy s otehotnením. Podpisuje sa pod to najmä nezdravý životný štýl, stresy, v nemenšej miere aj to, že dnes ženy odkladajú svoje materstvo na neskorší vek. Skôr, než nastúpia k slovu postupy asistovanej reprodukcie, je možné neplodnosť jedného či oboch v páre liečiť klasickými metódami podľa jej príčiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa, milé dámy, rozhodnete otehotnieť, celkom iste nie je na škodu, ak sa pokúsite prírode v tomto trochu pomôcť a uľahčiť jej úlohu. "Samozrejme, že sa dá zvýšiť reprodukčnú mieru. Hormón prolaktín totiž blokuje ovuláciu a stabilizovať jeho mieru možno aj tým, ak sa vyhneme stresovým aktivitám. Rovnako toxické látky - alkohol, tabakové výrobky, drogy znižujú možnosť otehotnenia, znižujú kvalitu a počet spermií," uviedol nás do problematiky docent MUDr. Vladimír Kraus CSc. (na snímke), prednosta I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Vhodné je pred plánovaným otehotnením takpovediac vyčistiť si telo, zbaviť ho škodlivých látok, zdravo sa stravovať, vyhýbať sa stresom. Ak pracuje žena v zdravotne nevhodných podmienkach, mala by skúsiť požiadať zamestnávateľa o preradenie na vhodnejšie miesto. "Netreba však naletieť podvodníkom, ktorí ponúkajú zaručené kúry zázračne zvyšujúce plodnosť. Nie všetky tieto produkty majú vedecky overený účinok."

Žena môže otehotnieť počas jedného menštruačného cyklu iba v období ovulácie. K nej dochádza zvyčajne v strede cyklu a je dobré, keď žena vie, kedy má ovuláciu. "Dá sa to zistiť biochemicky - hodnotením hormónu LH v slinách alebo meraním bazálnej teploty v pošve - vždy ráno po prebudení. Keď žena vie, kedy má ovuláciu, vie tým smerom nasmerovať reprodukčnú aktivitu."

SkryťVypnúť reklamu

Plodné obdobie u ženy trvá dva-tri. Mnohokrát už tu, keď si ženy chcú zistiť čas ovulácie, prídu na to, že keďže im počas cyklu nevystúpila teplota v pošve nad 37 stupňov, že čosi nie je v poriadku. "Vtedy si žena uvedomí, že treba reprodukcii pomôcť. Každý gynekológ môže liečiť neplodnosť, ale predsa je len lepšie, ak pár navštívi rovno poradňu pre sterilné manželstvo. Tá u nás je otvorená každý utorok. V prvom rade však netreba zabúdať, že žena je len polovičkou páru a častým dôvodom neplodnosti sú aj príčiny zo strany muža, napríklad poruchy spermiogenézy."

Keď sa pár rok pokúša o potomka a nedarí sa im, treba vyhľadať odbornú pomoc. "V poradni vyšetríme oboch, sú to nebolestivé procedúry, ktorých sa netreba báť. Častým problémom je i subfertilita, potiaže sú na často na oboch stranách. Stačí, ak má muž len o čosi horšie parametre spermiogramu a žena tiež, no sumáciou sa dostaví horší výsledok. Na začiatku liečby sterility treba vyšetriť oboch partnerov, aj keď je pravda, že častejšie sa o tieto problémy zaujíma žena, lebo u nej je silný materinský pud."

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred časom určovala Svetová zdravotnícka organizácia dva roky ako obdobie, po ktorom sa treba v prípade neúspešných pokusov o dieťa obrátiť na odborníka. "Dnes je to už iba rok. Navyše - ženy odkladajú materstvo na vyšší vek a treba brať do úvahy fakt, že po veku 35 rokov fertilita ženy prudko klesá. Každá žena po 30-ke by nemala čakať ani rok, ale po pol roku neúspešných pokusov o otehotnenie by už mala zájsť do poradne."

V prípade, že je vaša snaha o potomka už viac ako rok márna, treba sa podujať absolvovať vyšetrenia, ktoré určia príčinu neplodnosti. "Najčastejšou príčinou je chýbajúca ovulácia. Tu stačí vyšetriť hladinu hormónov v krvi, dobrým pomocníkom je ultrazvuk. Treba sa uistiť, či sú prechodné vajíčkovody, či nie je maternica vyvinutá anomálne. Väčšina problémov sa dá liečiť konzervatívne, liekmi. Operačne zákroky prichádzajú na rad pri zrastoch, pri nepriechodných vajíčkovodoch a endometrióze."

Existujú aj ďalšie dôvody, ktoré u ženy zapríčiňujú sterilitu. "Príčiny sú v pošve, v krčku maternice. Sú spojené s imunitou proti spermiám. Ďalej je to nevyvinutá alebo anomálne vyvinutá maternica, nepriechodné vajíčkovody, porucha činnosti vaječníkov, alebo môže byť anovulácia zapríčinená aj hypotalamom a hypofýzou." Mnohým ženám konzervatívna liečba týchto problémov pomôže. Stále treba začať jednoduchšími postupmi a k metódam asistovanej reprodukcie pristupovať, až keď je to nevyhnutné a nič iné nepomôže.

Ak je problém v mužovi, tiež to má rôzne príčiny. "Môžu byť podmienené hormonálne. Tie isté hormóny totiž riadia tvorbu vajíčok a aj tvorbu spermií. Veľká časť problémov u mužov je spojená s infekciami - mykoplazmy, chlamýdie či ureaplazmy treba vyliečiť. Ďalším problémom je, ak muž vytvára protilátky voči vlastným spermiám. Ďalšiu časť neplodných pacientov tvoria muži, ktorí síce tvoria spermie, no tie sa nemôžu dostať navonok, pretože zápal deštruoval vývodné cesty. Vtedy treba použiť operačné metódy, alebo metódy asistovanej reprodukcie" dodal MUDr. Kraus.

Pri ovulácii treba až 12 pokusov o oplodnenie

Sterilitou trpí 25 % párov

Pod zníženú plodnosť párov sa podpisuje vo veľkej miere nezdravý spôsob života - málo pohybu, nevhodná životospráva, stresy v práci. "Je badateľný trend znižovania prirodzenej miery plodnosti. Je to zrejmé najmä u mužov. Svetová zdravotná organizácia znížila dva krát kritéria na hodnotenie spermiogramu! Tieto tendencie sú badateľné najmä v priemyselne vyspelých štátoch," prezradil nám Doc. MUDr. Vladimír Kraus, CSc.

Ľudská plodnosť nie je veľmi vysoká a zníženie jej miery "vďaka" nezdravému životnému štýlu nie je práve povzbudivé. "Sterilita v tom zmysle, že páru treba pomôcť, keď sa rok neúspešne pokúša o dieťa, postihuje 20 percent párov. Na jedno oplodnenie je priemerne potrebných 10 pokusov počas plodného obdobia po ovulácii. A to hovoríme o páre, v ktorom sú obaja zdraví. Okrem toho sa zo 100 počatí narodí len 25 detí - ostatné sú včasné alebo neskoré potraty. V ranných fázach sa eliminujú plody, ktoré by z genetického či iného dôvodu nemali šancu byť donosené. Reprodukcia u ľudí teda nie je vysoká. Darí sa nám však pomôcť čoraz vyššiemu percentu sterilných párov," dodal MUDr. V. Kraus.

Zvýšiť svoju reprodukčnú mieru môžete aj vhodou úpravou vášho jedálnička

Mužom pomôže viac zinku

Pomocť zvýšiť reprodukčnú mieru môžete tým, ak snahe otehotnieť prispôsobite svoj jedálniček. Napríklad mrkvová šťava je účinným prostriedkom v niektorých prípadoch ženskej neplodnosti. Pre obsah vitamínov, minerálnych látok a enzýmov sa odporúča aj počas gravidity a pre ženy, ktoré dojčia, pretože podporuje tvorbu mlieka.

Dbajte na dostatočný prísun vitamínu C. Ranný pohár pomarančovej šťavy vám dodá 60 mg vitamínu C, čo je odporúčaná denná dávka. Vaše telo potrebuje aj dostatok vitamínov skupiny B, obsahujú ho hydina, vajcia, obilniny, orechy, sója, droždie, banány, strukoviny, bravčovina. Vitamín A zas obsahuje pečeň, olejnaté ryby, žĺtok, syr, maslo, mrkva, tekvica, marhule, cukrový melón, zelená listová zelenina. Vitamín E nádete v pšeničných klíčkoch, orechoch, semiačkach.

U mužov je dôležitý zinok. Aj krátkodobý nedostatok zinku znižuje množstvo semena a hladinu mužského hormónu testosterónu zodpovedného za plodnosť. Zinok je v tmavom mäse, rybách, ustriciach, sójových bôboch, vnútornostiach.

Zmeniť milovanie na preteky s plodnosťou môže mať za následok stratu túžby po sexe

S frekvenciou stykov to netreba preháňať

V snahe otehotnieť sa často milovanie stáva iba pretekami s prírodou v snahe stoj čo stoj otehotnieť. Na druhej strane neplodnosť môže odrádzať od sexuálneho aktu. Ako sa môžu tieto partnerské problémy podpísať pod sexuálny život páru? O odpovede sme požiadali sexuologičku MUDr. Danicu Caisovú

Často sa stáva, že pár v snahe o potomka nemôže hovoriť o milovaní sa ale o akomsi pretekaní sa s prírodou, o snahe stoj čo stoj počať. Ako by ste vy odporúčali riešiť tento problém?

- V prvom rade by som odporučila navštíviť príslušné pracoviská, ktoré sa týmto problémom zaoberajú. Naviac by som odporúčala postaviť sa k tomuto problémy dostatočne rozumovo, ale aj citovo. Je to veľmi citlivý a do ľudskej psychiky zasahujúci problém. Vyžaduje si veľkú ohľaduplnosť a pochopenie z oboch strán.

Môže sa stať, že manžel, ktorý dostáva doslova príkaz - teraz sa ideme milovať, lebo mam plodné dni - stratí záujem o sex?

- Vždy závisí od toho, kde je problém. Kto z páru - či muž alebo žena - má prinajmenšom zníženú plodnosť. Zmeniť milovanie na preteky s plodnosťou máva za následok stratu túžby po sexe. Aj tu treba pristupovať k problému veľmi citlivo a ohľaduplne. Vždy máme myslieť nato, že ten druhý nie je iba orgán na reprodukciu, ale mysliaci a cítiaci človek.

Môže zdravý sexuálny vzťah takéto správanie sa partnerov poškodiť?

- Iste na prechodné obdobie to môže byť pre partnerov ťažké. Je to obdobie spojené s napätím, nervozitou, ale aj sklamaním ak to znovu nevyjde. Ak však žena otehotnie, vracia sa pár do normy.

Aký postup je podľa vás v takomto prípade najprijateľnejší?

- Vždy spolupráca s odborníkmi - na Slovensku a aj v Košiciach je niekoľko veľmi kvalitných centier zaoberajúcich sa neplodnými manželstvami. Ak sa zároveň objavia problémy vo vzťahu, treba vyhľadať aj psychológa. Zo skúsenosti však viem, že problém neplodnosti, najmä ak je u muža, manželský pár obvykle stmelí.

Existujú polohy či postupy pri milovaní, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť počatia?

- Isteže existujú polohy, ktoré sú na otehotnenie vhodnejšie a iné menej. Pohlavný styk má byť nechránený, to znamená partneri nemajú užívať žiadnu antikoncepcie - ani prerušovanú súlož - a nemajú to s frekvenciu - častosťou - pohlavných stykov prehánať.

Ak sa jeden z páru dozvie, že nemôže mať deti, stáva sa, že stratí záujem o sex, s tým že predsa už to nemá význam, keďže potomka splodiť nedokáže?

- Nedá sa to paušalizovať ani spájať. Moderná medicína dnes ponúka neplodným párom aj iné riešenie - asistovanú reprodukciu. V evolúcii sme už dávno oddelili rekreačný sex - sex pre radosť - od sexu pre reprodukciu. Naviac bezdetné páry bývajú veľmi stabilné.

Ako môže neplodnosť jedného z partnerov vplývať na sexuálny život páru?

- V podstate by neplodnosť nemala ovplyvniť sexuálny život páru v jeho celom rozsahu. Neplodnosť sa dá riešiť mnohými spôsobmi. Problémy v sexuálnom živote tiež. Treba iba vedieť, kde je problém a pokúsiť sa ho riešiť.

Čo by ste odporúčali, ak v takomto prípade naozaj žena alebo muž stratia záujem o sex?

- Najmä to, aby sa pozreli pravde do očí - je to naozaj iba neplodnosť, ktorá spôsobila sexuálny nesúlad? Alebo sú problémy niekde celkom inde...

kid

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Zvládli by ste za volantom šmyk? Inštruktor hovorí, čo chýba dnešným vodičom
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 090
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 087
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 323
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 977
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 838
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 544
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 225
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 887
  1. Timotej Opálek: Morrissey - Viedeň / Gasometer
  2. Irena Šimuneková: Chytila jsem na pasece motýlka...
  3. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  4. Jozef Ďanovský: mini-poviedka: Leo a Duša
  5. Timotej Opálek: Dropkick Murphys - For The People
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Jozef Sitko: Ďalší úryvok z novej knihy blogera
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 327
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 15 436
  3. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 252
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 349
  5. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 9 577
  6. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 8 634
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 929
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 017
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Timotej Opálek: Morrissey - Viedeň / Gasometer
  2. Irena Šimuneková: Chytila jsem na pasece motýlka...
  3. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  4. Jozef Ďanovský: mini-poviedka: Leo a Duša
  5. Timotej Opálek: Dropkick Murphys - For The People
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Jozef Sitko: Ďalší úryvok z novej knihy blogera
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 327
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 15 436
  3. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 252
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 349
  5. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 9 577
  6. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 8 634
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 929
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 017
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu