rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, v intenciách ktorého má senát doplniť dokazovanie vo vzťahu k motorovému vozidlu, čo bolo použité pri páchaní trestnej činnosti.
V rámci neho treba vypočuť päticu obžalovaných a dvoch svedkov.
Pre pripomenutie uvedieme, že ide o trezor, ktorý mali traja Košičania, Michalovčan a Čech ukradnúť 28. októbra 2002 z kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Sladovňa, a. s. Michalovce. Podľa obžaloby prokurátora v trezore sa malo nachádzať 85-tisíc USD - v tom čase 3 636 698 korún. Okrem nich tam malo byť ešte 3000 USD, 1200 EUR a 3000 CZK - 181 382 korún, ktoré si tam uložil generálny riaditeľ.
Po vykonaní rozsiahleho dokazovania, ktoré bolo v januári zavŕšené rozsudkom, senát dospel k záveru, že obžalovaní krádež naplánovali a spáchali ako organizovaná skupina. Keďže sa nepodarilo preukázať škodu vo výške, ako bola žalovaná, súd uznal päticu mužov vinnými z krádeže len podľa odseku 5. Pri ukladaní trestov zohľadnil priznanie Petra Č. a Jozefa G. s tým, že bez ich spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní by bolo vyšetrovanie veci podstatne sťažené. Okrem toho prihliadol aj na mieru zavinenia, akou sa obžalovaní podieľali na spáchaní trestného činu.
Vzhľadom na uvedené uložil Petrovi Č. 30 mesiacov nepodmienečne a ešte netrestanému Jozefovi G. 2 roky s podmienečným odkladom na trojročnú skúšobnú dobu. Doposiaľ 4-krát trestaní Vladimír H. a Ivan K. dostali po 4 roky a dva mesiace, Marekovi E., ktorý má na svojom konte osem odsúdení a krádeže sa dopustil v "podmienke", súd uložil 4 a pol roka. Jeho Mitsubishi Space Wagon s košickým evidenčným číslom prepadlo v prospech štátu.
Pätica obžalovaných na pojednávaní využila právo nevypovedať. Dvaja však v prípravnom konaní prehovorili a zo spáchania krádeže, na ktorú sa vopred pripravovali, usvedčovali aj zvyšných troch komplicov.
"Z Košíc do Michaloviec sme odišli na mojom a Marekovom vozidle. Viezli sme aj trojdielny hliníkový rebrík… Ja s Jozefom sme zostali strážiť príjazdové cesty k budove Sladovne... Na základe telefonátu som po nejakom čase presadol do Marekovho auta a pristavil som ho k bočnej stene budovy. Potom sme do neho s Vladom, Marekom a Ivanom rýchlo naložili vyhodený trezor, s ktorým oni traja odišli," opísal priebeh krádeže Petr Č.
Podľa obžaloby sa do budovy Sladovne vlámali s pomocou skladacieho rebríka Vladimír H., Marek E. a Ivan K. Z okna sekretariátu odstránili ochrannú kovovú mrežu a cez pootvorené okno vošli dnu. Vylomili cylindrickú vložku zámky FAB a trezor, ktorý vážil okolo sto kilogramov, sa im podarilo vyhodiť von oknom a následne naložiť do vozidla mitsubishi.
"Ja s Jozefom sme naložili rebrík do auta a odišli sme do Malčíc, kde sme sa mali všetci stretnúť," vypovedal Petr Č. a dodal, že nakoniec sa stretli o 4.00 hod. ráno u Vladimíra v Košiciach.
"Trezor bol otvorený, povedali mi, že v ňom bolo asi 30-tisíc USD, nejaké písomnosti a negatív filmu. Spolu s Jozefom sme dostali 7000 USD, ktoré sme si rozdelili," dodal Petr. "Ľutujem, že som sa na krádeži zúčastnil. Myslel som, že v trezore bude maximálne 200-tisíc korún," uviedol pred vyšetrovateľom na svoju obranu Jozef G. Priznal, že za to dostal 3500 USD. Zvyšní traja obžalovaní krádež vlámaním kategoricky popreli.
Generálny riaditeľ trval na tom, že v trezore bolo uložených 85 000 USD, ktoré Sladovňa dostala od ukrajinských a maďarských partnerov. Dodal, že do trezoru si uschoval aj vlastné peniaze... To, že v ňom bolo 85-tisíc USD, potvrdil aj obchodný riaditeľ spoločnosti.
"Nevšimol som si, že by počas mojej zmeny vošlo do objektu nejaké vozidlo, obchôdzku areálu som robil len z vnútornej strany," uviedol strážnik, resp. informátor, ktorý mal v kritickom čase službu na vrátnici Sladovne.
Súd mal k dispozícii aj znalecký posudok z odboru kriminalistiky, z ktorého bolo zrejmé, že na predmetoch zaistených vo vozidle mitsubishi, boli nájdené zvyšky náterovej hmoty z ukradnutého trezora.
Podľa prokurátorky na základe vykonaného dokazovania bola vina obžalovaných preukázaná v zmysle obžaloby. Obhajcovia naopak tvrdili, že dôkazy sú veľmi slabé a spolu so svojimi mandantmi poukazovali na chyby orgánov činných v trestnom konaní, ktoré si podľa nich nesplnili úlohu tak, ako mali. Proti uznaniu viny a uvedeným trestom sa všetci obžalovaní odvolali.
Po preskúmaní napadnutého verdiktu ho Najvyšší súd SR v celom rozsahu zrušil a vrátil krajskému súdu na doplnenie dokazovania a nové rozhodnutie. Vzhľadom na nevyjasnenú situáciu okolo motorového vozidla mitsubishi, najmä od koho ho obžalovaný Marek E. kúpil, kedy ho začal používať a podobne, "najvyšší" nariadil vypočuť obžalovaných aj svedkov. Keďže prví využili právo nevypovedať a predvolaní svedkovia neprišli, predseda senátu odročil pojednávanie na november.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári