nedostala a jej prerokovanie sa odsúva. Jednotlivé mestské časti majú k návrhu veľké výhrady. V stredu tento základný dokument mesta rozoberali na drobné aj poslanci miestneho zastupiteľstva v Šaci. So stanoviskom, s ktorým sa stotožnili všetci trinásti zúčastnení poslanci, mal vystúpiť včera v mestskom parlamente aj starosta Rudolf Reštei. Tak ako mnohí ďalší aj on chcel prispieť k tomu, aby sa takýto návrh nedostal do legislatívneho procesu dovtedy, kým v ňom nebudú zapracované aj opodstatnené požiadavky dotknutých mestských častí.
Šaca neodmieta návrh ako taký, ale má výhrady k spôsobu likvidácie mestských častí. Poslancom sa nepáči že rozhodnutie mestského zastupiteľstva o zlúčení síce môžu MČ odmietnuť v referende, ale ak obyvatelia aspoň jednej z nich budú súhlasiť, uznesenie mesta nadobudne účinnosť. Nepozdáva sa im ani návrh, že v prípade prvého neúspechu príde na rad ďalší, hoci iný model zlúčenia a môže sa to opakovať donekonečna až do dosiahnutia cieľa.
"Vieme, ako to chodí. Keď si zoberieme modelovú situáciu, že padne návrh, aby sa Šaca pričlenila napríklad ku Západu, vieme, že len veľmi ťažko dosiahneme, aby sa na referende na Západe zúčastnila nadpolovičná väčšina obyvateľov. Vychádzame z predchádzajúcich referend, kedy účasť bola len niečo nad 20 percent. Tým, že by Západ neodmietol, boli by sme pričlenení," zdôvodnil starosta a dodal, že keby mali Šačania prísť napríklad tretíkrát rozhodovať o svojom ďalšom osude, neprišli by sa vyjadriť.
Námietky boli aj k ďalším ustanoveniam zákona. Chcú dosiahnuť, aby historické obce mali rovnaké možnosti rozhodnúť sa o pričlenení tak ako ostatné okolité obce. Aby sa nestalo to ako v roku 1972, keď sa Šace nikto nepýtal, či chce alebo nechce byť súčasťou mesta. Nepáči sa im ani to, že sa nemôžu rozhodnúť a slobodne uzatvárať dohody a zväzky s inými obcami ako Veľká Ida bez súhlasu mesta. Požadujú tiež, aby sa pred vypracovaním návrhu na zlúčenie alebo zrušenie MČ mohli vyjadriť.
Nestotožňujú sa ani s odôvodnením, že činnosť samospráv malých mestských častí je mimoriadne nákladná. Skôr naopak, myslia si, že už dokázali svoju životaschopnosť. Administratívnymi rozhodnutiami o prechode kompetencií na mesto sa vzdiaľujú od občana, ktorý si všetko musí vybavovať na magistráte.
Poslanci Šace zobrali návrh novely zákona na vedomie, ale s výhradami. Požadujú garanciu možnosti odčlenenia aj pre pôvodné historické obce, obmedzenie počtu podaných návrhov na zlúčenie alebo zrušenie MČ iba na jeden návrh v rámci volebného obdobia, žiadajú tiež, aby so zlúčením súhlasili všetky dotknuté strany. Spokojní nie sú ani s kompetenciami rady starostov, ktorá je len poradným orgánom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári