stavebných sporiteľní potrebujú doložiť pri čerpaní úveru. Málokto z ľudí však vie, že sa takto spáchali trestný čin.
"Stavebné bločky-2%., Bločky stav. Lacno., Bločky stav. záruka," takéto inzeráty sa pomerne často objavujú v dennej tlači. Inzerenti k nim pokojne uvádzajú svoje telefónne čísla. Na jedno z nich sme zatelefonovali.
"Dalo by sa to, nie je v tom žiadny problém. Vystavíme bloček na kúpu obkladačiek a dlaždíc v hodnote 100-tisíc korún. Ide to cez moju firmu, môžete sa ozvať kedykoľvek. Beriem za to dve percentá, tak to teraz ide," odpovedal mužský hlas na druhej strane telefónnej linky.
Predajca musí vedieť, že predaj bločkov nie je v súlade so zákonom. Zo zisku za ich predaj predsa neodvádza dane. Oveľa väčšiemu riziku sa však vystavuje človek, ktorý si ich kúpi a predloží ich ako doklad o tom, ako využil úver čerpaný na stavebné účely.
"Stavebná sporiteľňa má pomerne prísne kontroly. Robíme námatkové, vopred neohlásené kontroly toho, či financie, ktoré boli zdokladované, boli aj na daný účel preinvestované. Pokiaľ sa tak nestalo, klient musí peniaze vrátiť. Slovenský občan je dosť 'vynáchádzavý' a zistili sme aj my pokusy o podvod. Vychytali sme však mnohé detaily, ešte aj také, ktoré sa nevyskytovali. Pokiaľ máme nejaké podozrenie, zisťujeme podrobnosti a postupujeme to polícii," hovorí Daniela Vlčková z oddelenia informácií pre verejnosť spoločnosti Wüstenrot stavebná sporiteľňa a. s.
Trestný zákon obsahuje trestný čin "Úverový podvod", podľa ktorého "kto vyláka od iného úver alebo záruku na úver tým, že ho uvedie do omyl v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru a tak spôsobí škodu nie nepatrnú alebo získa pre seba prospech nie nepatrný, potresce sa odňatím slobody až na tri roky alebo zákazom činnosti, alebo peňažným trestom".
"Stavebné úvery sú viazané na stavebné účely, na kúpu, stavbu alebo prestavbu nehnuteľnosti. Na polícii sa potom ľudia vyhovárajú, že si kúpili bločky na inzerát. Tým sa vlastne priznávajú k tomu, že nesplnili podmienky stavebného úveru. Teda vedia, do čoho idú, nepovažujú to však za trestné. Ten čo takéto doklady predáva, sa stáva spolupáchateľom," vysvetľuje riaditeľ Odboru ekonomickej kriminality Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ Košice II mjr. Jaroslav Jenčo.
Vysvetlil nám, že je chybou, ak si ľudia, ktorým bol poskytnutý stavebný úver a práce vykonali svojpomocne, kupujú bločky. V takom prípade je lepšie sa so stavebnou sporiteľňou dohodnúť. Lebo hoci tie práce skutočne vykonali, no doložia ich falošnými dokladmi, vystavujú sa trestnému stíhaniu. V súvislosti s touto trestnou činnosťou polícia vyšetruje aj prípady, ktoré majú aj charakter organizovanej trestnej činnosti. Okrem špekulantov a pracovníkov sporiteľní sú "vďaka" nepravdivo uvedeným príjmom v žiadostiach o úver a falošným bločkom, stíhaní aj ľudia riadne splácajúci pôžičky.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári