sú zachytené nielen všetky volania na núdzovú linku, ale aj všetky kroky, ktoré dispečerka následne urobila.
"Podľa nášho digitálneho nahrávacieho zariadenia je prvé hlásenie z polície o 13.31 hod. Sestrička povedala, že momentálne nemá sanitku, ale aby jej dali vedieť, či ju treba vôbec poslať. Teda hneď tam sanitku neposlala. O dve minúty na to, teda o 13.33 hod. bolo druhé volanie policajta, ktorý povedal, že treba sanitku, lebo je tam rozbitá hlava, že dotyčný dostal nejakou tyčou po hlave. Na to sestrička povedala, že budú musieť chvíľu vydržať, lebo momentálne nemá sanitku. Ale už o 13.37 sa prihlásila šačianska sanitka, ktorá tam išla. O 14.06 hod. hlásili, že ošetrili uvedeného pacienta a vezú ho na traumatológiu," analyzoval postup košickej záchrannej služby jej riaditeľ MUDr. Ladislav Šimák.
Vysvetlil nám, že to, že nie je voľná sanitka, sa môže stať. V to čase a tesne predtým boli na Hájnickej ulici, kde mali hlásené dýchacie ťažkosti, Ďalšia sanitka s inkubátorom išla do Svidníka pre dieťa. Iná bola v Kecerovciach, ďalej na Buzuluckej, v Jasove, na Palkovičovej, v Ďurkove... "Zákon schválnosti platí, niekedy sa nedeje nič, inokedy sa požiadavky nazbierajú. Náš dispečing sa musí rozhodnúť, kam ich skôr pošle. Sestrička v tomto prípade poslala prvú možnú voľnú sanitku. Teda postupovala správne," uzavrel preverovanie L. Šimák.
Situácia na záchranke nie je ideálna, no perspektíva je taká, že do služby by v Košiciach mali pribudnúť ďalšie štyri sanitky. K zmene by malo dôjsť po ukončení reformy. Záchranári musia robiť zatiaľ s tým, čo majú.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári