milióna korún. Propagačné predmety chce ministerstvo využiť pri nábore do profesionálnej armády. Tá je už dnes na 92 percent sprofesionalizovaná.
Do súťaže sa pôvodne prihlásilo 15 uchádzačov, 13 z nich však bolo vyradených pre nesplnenie podmienok súťaže. Zaujímali sme sa, aké konkrétne podmienky firmy nesplnili, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva obrany Maroš Kemény povedal, že "pretože nesplnili základné obligatórne podmienky".
Jediným kritériom súťaže bola najnižšia cena, napriek tomu ministerstvo do podkladov napísalo, že chce predmety v objeme 5 590 000 korún.
Kemény hovorí, že zákazku ministerstvo pridelilo subjektu, ktorý ponúkol cenovo najvýhodnejšiu ponuku. Zákazku získala živnostníčka Janka Drengubiaková (na snímke) z Trenčína, ktorá ponúkla predmety za 5 588 240 korún, čo predstavuje len o 1479 korún nižšiu sumu, akú ponúkol druhý nevyradený záujemca. Minister obrany Juraj Liška pochádza z Trenčína, pred nástupom do funkcie tam bol primátorom.
Drengubiaková, ktorej firma sídli v rodinnom dome v trenčianskej milionárskej štvrti Nad teheľňou, poprela, že by sa poznala s ministrom obrany Jurajom Liškom, ktorý pôsobil ako trenčiansky primátor. Hovorí, že zákazku získala, "lebo moja ponuka im asi najviac vyhovovala". Dodala, že "predmety objednám a ministerstvu dodám včas".
Propagačné predmety sa podľa Keményho používajú pri regrutácii do armády. "Oslovovanie mladých ľudí sa začína už na druhom stupni základných škôl, kde ide predovšetkým o budovanie imidžu a povedomia o armáde," povedal. Ministerstvo sa podľa vyjadrenia poskytnutého TASR ohradzuje voči tomu, že médiá označujú tieto predmety ako hračky.
Autor: Michal PIŠKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári