vrchole. Pripomenuli si 341. výročie prvého známeho výstupu na tento tatranský končiar. Vtedy výstup viedol Kežmarčan Georg Buchholtz starší. Bol to vôbec prvý zdokumentovaný výstup na pomenovaný tatranský štít.
"Kežmarskí nadšenci Tatier ma na jednom tatranskom večeri vyhecovali slovami, že každý kežmarský primátor by mal vystúpiť aspoň na jeden tatranský vrchol. Priznám sa, že ja som ešte na žiadnom nestál, tak som sa dal nahovoriť. Nohy dnes trochu ľutujú, ale myseľ isto nie," uviedol primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Ideálne slnečné počasie a skvelá viditeľnosť hrali Kežmarčanom do kariet. Tak mohli nenáhlivo vystupovať a hovoriť aj o časoch, keď kežmarskí učitelia pravidelne brávali svojich študentov na vychádzky za poznaním hôr. "Cestou sme si robili zastávky, aby sme si čítali úryvky z Buchholtzovho záznamu prvého výstupu. Je paradoxné, že vtedy v roku 1664 tiež šlo hore pätnásť ľudí, ale na vrchol vyšli napokon len štyria. Nám sa podarilo vystúpiť v plnom počte," povedal autor nápadu a iniciátor oživovania slávnych kežmarských dejín Milan Choma.
Niektorí z Kežmarčanov šliapali na Slavkovský štít v dobových oblekoch, "otec mesta" sa potil v symbolickom primátorskom rúchu. "Priznám sa, že som si ho obliekol až asi sto metrov pod vrcholom, v tom by sa inak nedalo kráčať. Prvý raz som ocenil kožušinový lem, hore totiž poriadne fúkalo a mne bolo teplo," smial sa primátor. V batohu si niesol aj slušnú zásobu staroslovienskej slivovice, ktorou na vrchole počastoval všetkých turistov. "Ľudia na vrchole boli nadšení. Mali sme tam aj dvoch chlapcov s husľami, niečo zahrali, trochu sme pohovorili o význame rodiny Buchholtzovcov pre poznanie Tatier. Zožali sme úspech," teší sa z vydarenej akcie Milan Choma.
Kežmarčania však zo Slavkovského štítu "neutekali" rovno domov. Zastavili sa ešte na Rainerovej chate, kde chatárči ďalší Kežmarčan, Peter Petras. "Nechali sme u neho zásoby dračieho rumu, ktorý môže nalievať len tým, ktorí sa nejako zaslúžia o rozvoj Kežmarku," dodal nadšenec histórie Milan Choma. Podľa neho je názov "dračí rum" symbolicky spojený s Buchholtzovcami, veď Georg mladší začal skúmať jaskyne v domnienke, že v nich nájde pozostatky drakov.
Kežmarčania sa chystajú kráčať v tatranských stopách svojich slávnych predkov aj v budúcnosti. "Už sme boli na Kežmarskom štíte, ďalšie méty sú pred nami," doplnil Kežmarčan a nájomca Rainerovej chaty Peter Petras.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári