ministri zahraničných vecí, český Cyril Svoboda a jeho slovenský partner Eduard Kukan.
Muzikálové hviezdy ako Sisa Sklovska alebo sopranistka Tereza Mátlová, Bohuš Matuš, Daniel Hůlka a Iveta Bartošová pripravili pozvaným hosťom nádherný večer. Tí sa s nimi lúčili neutíchajúcim potleskom. Koncertu predchádzalo "strihanie pásky" vo vile na Rázusovej ulici, bývalom sídle Generálneho konzulátu ČR.
"Chceli by sme, aby tu ľudia našli skutočné centrum kultúry, ktoré bude reprezentovať Českú republiku a nielen v Košiciach, ale že bude magnetom, ktorý pritiahne ľudí aby sa dostali do kontaktu s českou kultúrou a s Českou republikou vôbec," povedal Cyril Svoboda. Ako ho doplnil Eduard Kukan, Slovensko si od otvorenia centra sľubuje zvýraznenie českej prítomnosti u nás. "Či už v kultúre, turistike a obchode, chceme naďalej udržiavať nadštandartné vzťahy s českou republikou a takéto centrum sú na východe Slovenska by malo zabezpečiť, že sa vzájomná spolupráca nebude obmedzovať iba na región hlavného mesta Slovenska. Ale že bude rozložená po celej republike. Je sympatické, že sídlo Českého centra Slovensko je v Košiciach. Myslím si, že je poklona vášmu mestu a regiónu," skonštatoval Eduard Kukan.
Generálny riaditeľ Českých centier Jan Bondy informoval, že ČR má 21 takýto inštitútov vo svete. "Uvažovali sme, že blízko Košíc sú hranice do Poľska, Maďarska a na Ukrajinu. A chceli by sme aby aj tento fakt spolupráce s Českou republikou hral významnú úlohu. Takže aj preto sme radi, že sme tu v Košiciach. Na Slovensku máme teda odteraz dve České centrá, pričom pobočka je v Bratislave. A za všetko hovorí aj fakt, že viac centier máme iba v Nemecku," uviedol Jan Bondy.
Otvorenie zámerne načasovali do obdobia blížiaceho sa štátneho sviatku ČR, Dňa vzniku samostatného československého štátu. Delegácia ministrov preto položila kvety k pamätníku T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Eduard Kukan pri tejto príležitosti poznamenal, že by sa slovenskí poslanci mali zaoberať tým, či by tento deň nemal byť štátnym sviatkom aj u nás.
Ako prezradil Cyril Svoboda, s ministrom Eduardom Kukanom sa stretávajú zväčša na zahraničnej pôde. Príležitostí stretnúť sa doma majú pomenej. Najčastejšie sa stretávajú v Bruseli. "Medzi českou delegáciou a slovenskou delegáciou v Bruseli sú veľmi dobré vzťahy. A sú spečatené aj tým, že si trebárs zájdeme spolu na pivo," priznal sa Cyril Svoboda.
"Vídavame sa často. A tie stretnutia nie sú len oficiálne, ale priateľské. Naozaj sa veľmi dobre poznáme. Pán minister vždy dodrží slovo vo všetkých veciach. Raz sme urobili stávku, prehral kartón piva a priniesol ho do Bruselu, kde mali rokovať česká a slovenská delegácia. Aj takéto veci sa dejú. Okrem toho spolupracujme pri odborných otázkach a pri presadzovaní rôznych záležitostí na pôde Európskeho parlamentu," povedal Eduard Kukan.
Stretnutie oboch ministrov pokračovalo na druhý deň v Bratislave rokovaním. Hovorilo sa o finančnej perspektíve oboch krajín v EÚ, o rozpočte na budúcich sedem rokov a témou bola aj debata o európskej ústavnej zmluve a otázka rozširovania EÚ.
Na otázku, ako vyzerá súčasný stav československých vzťahov, Cyril Svoboda odpovedal: "Naše vzťahy sú podobné ako u ľudí po rozvode. Vedia, že urobili chybu, ale už sa to nedá vrátiť späť. Tie vzťahy sú ako v úzkom partnerstve - nadštandartné, priateľské, slušné a korektné. A je v nich o niečo väčšia vrelosť ako s ostatnými krajinami."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári