o prvú takúto operáciu na východnom Slovensku. S jej výsledkom sú lekári veľmi spokojní a neskrývajú nadšenie.
"Nádorové ochorenia konečníka a hrubého čreva sme dosiaľ odstraňovali iba klasicky, pomocou veľkého rezu na bruchu. Pri takomto postupe by sme museli pacientke urobiť minimálne dvadsaťpäťcentimetrovú ranu. Pri laparoskopii nám však stačil päťcentimetrový rez, z čoho vyplývajú aj všetky výhody - menšie poškodenie vnútrobrušných tkanív, menšie riziko pooperačných zrastov či menšie pooperačné bolesti. Menej invazívny zákrok sa podpisuje aj pod kratšiu hospitalizáciu a rýchlejšiu rekonvalescenciu pacienta," hovorí prednosta I. Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura prof. MUDr. Juraj Bober, CSc., ktorý šéfoval pri jedinečnom zákroku operačnému tímu.
Laparoskopické operácie sa robia pomocou optiky premietajúcej obraz z vnútra brucha na monitor, ktorý operatér sleduje. Do brušnej dutiny vlastným okom nevidí, iba v nej narába inštrumentmi. Preto tento typ operácie vyžaduje veľkú skúsenosť a cvik. Laparoskopické operácie konečníka a hrubého čreva pritom patria medzi najzložitejšie laparoskopie vôbec.
"Zaujímavosťou je, že tieto operácie sa za ostatných desať rokov mohli robiť iba na vybraných svetových pracoviskách zahrnutých do multicentrických štúdií. Po prvých skúsenostiach s laparoskopiou hrubého čreva a konečníka boli v deväťdesiatom piatom roku zastavené, pretože bolo podozrenie, že nespĺňajú všetky onkochirurgické opatrenia. Po odstránení nádoru totiž dochádzalo k vzniku metastáz v miestach vpichu, čo bolo potrebné preskúmať. Až po vyhodnotení dlhodobých výsledkov v roku 2004 sa tieto zákroky povolili," poznamenáva prof. Bober.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári