veterinárnej i humánnej medicíny. Patrí medzi ne zabezpečenie sezónnych protichrípkových vakcín pre pracovníkov veterinárnych a potravinových správ, chovateľov, ošetrovateľov ale aj spracovávateľov hydiny. Iba pre veterinárnych lekárov je ich v kraji potrebných zhruba 200. Zatiaľ je ich nedostatok, čo okrem iného spôsobil nielen nepredvídane veľký záujem o zaočkovanie ale aj zmena pravidiel zabezpečovania vakcín pre rizikové skupiny občanov.
Podľa riaditeľa Krajskej veterinárnej a potravinovej správy a zároveň šéfa krajského monitorovacieho centra Petra Juriša sú osoby zo spomínaného okruhu potenciálne prvé, ktoré môžu prísť do kontaktu s infikovanou hydinou. Ich prioritné zaočkovanie má zabrániť zmutovaniu vírusu a jeho ďalšiemu šíreniu v podobe chrípkovej pandémie u ľudí.
Z pohľadu regionálneho hygienika Pavla Slezáka je súčasná chrípková situácia u ľudí priaznivá a nevymyká sa bežnému priemeru ostatných rokov. Vzhľadom na výskyt vtáčej chrípky vo svete regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach aktualizoval pandemický plán ochrany obyvateľstva pred chrípkou. Vyplynula z neho potreba doplnenia niektorých prístrojov, napríklad laminárnych boxov pre spracovanie vzoriek. V prípade prepuknutia pandémie bude laboratória potrebné posilniť aj o diagnostické a materiálne prostriedky ale tiež o ľudí.
Samotné očkovacie látky sú podľa Slezáka proti sezónnym kmeňom chrípky účinné. Na Slovensku sa dosiaľ očkovanie obyvateľstva pohybovalo medzi piatimi až siedmimi percentami, vo svete je to v priemere 30 až 35 percent.
Košické krajské centrum určené na monitoring výskytu vtáčej chrípky začalo včera fungovať ako prvé na Slovensku. Jeho úlohou je koordinácia prípadných núdzových opatrení aj v nadväznosti na možnosť vzniku chrípkovej pandémie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári