s Terasou, sa skončila fiaskom. Primátor súťaž včera zrušil!
Jediná firma, akciová spoločnosť ACME zo sídlom v Košiciach, ktorá sa do súťaže prihlásila, totiž svojou ponukou presvedčila len dvoch poslancov z komisie (Jána Frajt z Ľavicového klubu-Smer a Ladislava Olexu z klubu ANO). Zvyšní členovia - poslanci na zasadnutí buď chýbali a ospravedlnili sa (Baločko z SDKÚ), zdržali sa (Eugen Čuňo z SDKÚ), alebo sa vzdali členstva v komisii na znak nesúhlasu (Michal Kravčík z SDKÚ), ale len jeden zahlasoval proti (Peter Cengel z KDH).
"Keďže hlasovanie komisie dopadlo s neurčitým výsledkom, na porade vedenia mesta sme sa včera dohodli, že primátor verejnú súťaž zruší. Preto sme následne zrušili aj prezentáciu firmy ACME, ktorá sa včera popoludní mala uskutočniť v zasadačke na magistráte pre poslancov mestského zastupiteľstva," informoval nás riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát (na snímke) s tým, že niektorým poslancom v komisii sa nepáčili súťažné podmienky spracované magistrátom, resp. mali na riešenie asanačného pásma celkom iný názor.
"Preto sme sa na porade vedenia mesta dohodli na tom, že na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva dostanú poslanci na schválenie súťažné podmienky, do ktorých budú môcť zasiahnúť svojimi pripomienkami. Ak ich schvália, primátor potom v čo najkratšom čase vypíše verejnú obchodnú súťaž na riešenie asanačného pásma už podľa podmienok schválených v zastupiteľstve," doplnil šéf magistrátu Ondrej Bernát.
"Som presvedčený, že nájsť riešenie pre obrovské zanedbané územie nad pivovarom, ktoré je v súčasnosti hanbou mesta, je povinnosťou vedenia mesta i poslancov. Verím, že si to uvedomujú a budú sa snažiť konštruktívnym jednaním na zastupiteľstve pomôcť celej veci. Verím, že súťaž v repríze priláka viac investorov, aby si mesto mohlo z ponúk vyberať," dodal Bernát.
Poslanec Peter Cengel súhlasí, že s asanačným pásom treba začať niečo robiť, bol však proti ponuke, ktorú mestu predložil jediný uchádzač v súťaži.
"Ide o obrovské niekoľkohektárové územie, z ktorého 48 percent patrí mestu Košice, 6,5 percenta MČ Západ, 5,5 percenta Slovenskému pozemkovému fondu a zvyšných 40 percent ostatným súkromným vlastníkom. Nepáčila sa mi filozofia mesta, že firma dostane za korunu pozemky mesta s prísľubom, že vysporiada ostatné pozemky, vybuduje inžinierske siete a následne aj byty, či hotely. Ale, čo ak sa jej vysporiadať územie nepodarí a stavať začne len na mestských pozemkoch? Potom ostane problém nevyriešený," vysvetľuje svoje pripomienky Cengel s tým, že najprv by mala firma ukázať, že už má nejakú časť vykúpenú a scelenú a potom sa uchádzať o pozemky mesta.
"Naviac ide o novú firmu, bez referencií, ktorá ešte nič nepostavila, takže ani nemôžeme tušiť, čo sa od nej dá očakávať. To, že jej zástupcom je bývalý poslanec parlamentu za SOP, môj názor neovplyvnilo. Prekáža mi filozofia riešenia asanačného pásma," dodal Cengel.
Poslanca Jána Frajta zrušenie súťaže prekvapilo, hlasoval za návrh jedinej firmy, ktorá sa prihlásila, pretože jej projekt považuje za reálny, aj keď...
"Ani mne sa nepáčilo, že by mala dostať pozemky za korunu. Na komisii sme hovorili o tom, že treba s firmou ACME ešte rokovať o lepších podmienkach pre mesto. Chcela tam stavať byty, takže sme hovorili aj o možnosti, že by po dokončení darovala mestu určitý počet bytov na sociálne účely, ktoré mesto potrebuje. Nebol som však za to, aby sa ponuka zmietla zo stola, pretože si uvedomujem, že s problémom asanačného pásma sa mesto borí už niekoľko rokov a nevie si samo pomôcť, ako aj to, že nájsť investora na dvojmiliardovú investíciu nie je jednoduché. Keby bolo na Cengelovi a Kravčíkovi v tomto meste sa nikdy nič nepostaví," hovorí Frajt a zdôrazní, že za rozhodne nehlasoval preto, že jeden zo zástupcov firmy je jeho bývalý spolustraník Ján Šimko, ale preto, že mesto potrebuje pohnúť týmto bradatým problémom a naštartovať v asanačnom pásme výstavbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári