Deň Organizácie Spojených národov (oslavuje sa od 1948; v ten deň 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN, podpísaná 26. 6. 1945 v San Franciscu)
1740 - vymenovala Mária Terézia za hlavného veliteľa uhorských vojsk grófa Jána Pálfiho so sídlom v Bratislave.
1865 - rozhodli sa slovenskí národovci na schôdzke u biskupa Štefana Moyzesa vo Sv. Kríži nad Hronom pred nadchádzajúcimi voľbami, aby vo voľbách v každom slovenskom obvode vystúpili slovenskí národní kandidáti, pričom zvolení poslanci mali na sneme postupovať jednotne a solidárne s poslancami iných nemaďarských národností
1945 - podpísal prezident Edvard Beneš dekréty o znárodnení baní a niektorých priemyslových podnikov, niektorých podnikov potravinárskeho priemyslu, akciových bánk a súkromných poisťovní a o závodných a podnikových radách.
1990 - schválil Senát USA poskytnutie doložky najvyšších výhod ČSFR, ktorá znamenala normalizáciu vzájomného obchodu.
2000 - šesť ľudí zahynulo pri hasení lesného požiaru v lokalite Čierna dolina v katastri obcí Hrabušice a Betlanovce v okrese Spišská Nová Ves.
--------------------------------------------------
1940 - zišiel sa v Montoire nemecký nacistický diktátor Adolf Hitler s vichystickým premiérom maršalom Henri Philippom Pétainom, pričom rokovali o francúzsko nemeckej spolupráci vo vojne proti Veľkej Británii.
1945 - kapitulovali posledné japonské jednotky v Barme na čele s generálom Heitarom Kimurom
- popravili v nórskej metropole Oslo predsedu tzv. národnej vlády, ktorá za vojny kolaborovala s nacistami, Vidkuna Quislinga (Abraham Lauritz Jonsson) - jeho meno sa stalo synonymom vlastizradcu. Narodil sa roku 1887
- ratifikoval ZSSR Chartu OSN, čím nadobudol dokument platnosť a OSN začala svoju činnosť (podpísali ju v San Francisku 26. 6. 1945).
1950 - zničil požiar v Londýne aj poslednú časť Krištáľového paláca postaveného pri príležitosti Svetovej výstavy z roku 1851.
1960 - nastal výbuch pri skúškach prvej sovietskej medzikontinentálnej balistickej vojenskej rakety R-16, pričom zahynulo asi 100 osôb.
1980 - uskutočnil sa v Nevadskej púšti výbuch britskej jadrovej nálože (takmer 20 kiloton).
1985 - rokoval americký prezident Ronald Reagan v New Yorku s predstaviteľmi Japonska, Kanady, NSR, Talianska a Veľkej Británie o plánovanom sovietsko-americkom stretnutí na najvyššej úrovni v Ženeve, pričom Francois Mitterrand pozvanie odmietol.
- uskutočnilo Francúzsko podzemný jadrový výbuch na tichomorskom atole Mururoa, ktorý sa uskutočnil napriek ostrým protestom viacerých krajín tichomorskej oblasti a ochrancov životného prostredia.
1990 - utrpela v predčasných voľbách strana bývalej pakistanskej premiérky Benazír Bhuttovej katastrofálnu porážku, zvíťazilo Islamské demokratické spojenectvo (105 kresiel z 217-členného parlamentu), pričom pri voľbách do provinčných parlamentov zahynulo 23 osôb a 50 bolo ranených
- uskutočnil ZSSR na ostrovoch Nová zem pokusný jadrový výbuch po dvoch rokoch a vyhlásil jednostranné moratórium, pričom nasledovali protesty aj zo zahraničia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári