štvorizbového bytu s mezonetom v dome na Krosnianskej ulici na Furči. Stavebnému úradu mestskej časti Dargovských hrdinov však Novotný stavbu, ktorú on považuje za drobnú, stále riadne neohlásil. Dokonca na stavebnú úpravu strechy, ktorá je spoločnou časťou domu 32 spoluvlastníkov, stále nezískal ani súhlas miestneho spoločenstva.
To združuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v štyroch domoch, pričom na strechách ostatných troch domov vikierové okná nie sú. Štyri nové luxusné bytovky na Krosnianskej tvoria obytný súbor. "Urobil som chybu, ale dám to do poriadku," povedal nám minulú stredu poslanec NR SR i zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) a kandidát na župana KSK.
Podľa stavebného zákona je totiž stavebník drobných stavieb a drobných stavebných úprav povinný ich uskutočnenie písomne ohlásiť stavebnému úradu vopred, čiže ešte pred začatím stavby. Novotný tak neurobil.
"Stavať sa začalo v sobotu 8. 10. a ohlásiť stavebnému úradu som to chcel nasledujúci týždeň. Snažil som sa tak urobiť v piatok 14. 10. aj v pondelok 17. 10., ale na úrade ešte odo mňa žiadali k ohláseniu doplniť vyjadrenie Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Košice k stavbe i súhlas spoločenstva s ňou. Takže moje ohlásenie na úrade zatiaľ neprijali, vedia však už, že ho chcem podať. Momentálne čakám na vyjadrenie ÚHA, na ktorom sa pracuje," vysvetľuje Novotný.
Prečo však nepožiadal spoločenstvo o súhlas ešte pred začatím stavby? "Zabudol som na to," tvrdí, no dodáva, že s členmi spoločenstva už o tom v uplynulých dňoch hovoril. "A dohodli sme sa, že keď budem mať potrebné vyjadrenia k stavbe, predložím ich spoločenstvu a to bude rokovať o dodatočnom súhlase. Dúfam, že ho dostanem." Čiže až keď dá spoločenstvo dodatočný súhlas, až potom bude môcť Novotný dodatočne ohlásiť drobnú stavbu na stavebnom úrade.
Stavebný zákon však hovorí, že drobnú stavbu alebo stavebnú úpravu môže stavebník po jej ohlásení uskutočniť až na základe následne vydaného písomného oznámenia stavebného úradu o tom, že proti stavbe nemá námietky. Za deň ohlásenia sa pri tom považuje deň, keď bolo ohlásenie podané stavebnému úradu alebo odovzdané na poštovú prepravu. Teda len samotné podanie ohlásenia drobnej stavby alebo stavebnej úpravy ešte stavebníka neoprávňuje začať stavebnú činnosť. Vždy musí najprv vyčkať na písomné oznámenie súhlas stavebného úradu.
"K 20. 10. 2005 (minulý štvrtok - pozn. red.) oddelenie stavebného úradu a výstavby Miestneho úradu mestskej časti Košice-Dargovských hrdinov neevidovalo žiadne podanie v súvislosti so stavebnou úpravou na streche predmetného bytového domu na Krosnianskej ulici v Košiciach," uviedol furčiansky stavebný úrad.
Aké sú pokuty
Všeobecne platí, že ak bola stavebná úprava (drobná i väčšia) vykonaná bez povolenia, tak na to, aby stavebník získal dodatočné povolenie, musí stavebnému úradu preukázať, že zrealizovaná stavebná úprava nie je v rozpore s verejnými záujmami. To posúdi stavebný úrad z dokladov, ktoré stavebník predloží. Ale aj napriek dodatočnému "povoleniu" sa stavebník, ktorý predtým bez ohlásenia uskutočnil takú drobnú stavbu a stavebné úpravy, ktoré bolo potrebné ohlásiť, dopustí priestupku a potresce sa pokutou do 10 000 Sk. Navyše ak by stavebný úrad ešte dodatočne aj usúdil, že nešlo o drobnú, čiže ohlasovanú stavbu, ale o riadnu stavbu, na ktorú bolo treba žiadať stavebné povolenie, pokuta by sa mohla vyšplhať až na 25-tisíc. Upustiť od pokuty možno len vo výnimočných prípadoch.
Čo hovorí zákon
Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vlastník bytu v dome nemôže bez súhlasu spoločenstva vykonávať také úpravy bytu, ktorými by menil vzhľad domu, a vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári