smrti. Z tohto činu v apríli lanského roka uznal Okresný súd Košice II vinnou MUDr. V. G. a uložil jej päťtisícový peňažný trest. Lekárka sa proti rozsudku odvolala. "Urobila som všetko, čo som mohla. Ja som správne stanovila diagnózu dieťaťa. Moje závery však kolegovia na odbornom pracovisku, ani rodičia chlapca neakceptovali," uviedla na verejnom zasadaní obžalovaná.
Po preskúmaní napadnutého rozsudku odvolací senát verdikt v plnom rozsahu zrušil a MUDr. V. G. spod obžaloby prokurátora oslobodil. Ako konštatovala predsedníčka senátu, ani po rozsiahlom, dvakrát doplnenom dokazovaní v intenciách "kraja", nebolo preukázané, že lekárka z nedbanlivosti porušila povinnosť, vyplývajúcu jej zo zákona.
Týmto oslobodzujúcim verdiktom dal súd definitívne bodku za kauzou, v ktorej sa "viezli" spolu s obžalovanou aj ďalší traja lekári. Po dvoch oslobodzujúcich verdiktoch v októbri 2003 ich okresný súd uznal vinnými s tým, že chybne vykonali diagnostické a terapeutické úkony, ktoré viedli k poškodeniu zdravia a následnej smrti 6-ročného Tomáša Sz. Za to im vymeral peňažné tresty po 10 000 korún, ktoré všetci traja prijali. V. G. mala zaplatiť o polovicu menej, ale keďže sa necítila vinná, opäť sa odvolala.
Pojednávanie uvedenej kauzy začalo na Okresnom súde Košice II v máji 1998. Obžalovaní lekári zodpovednosť za smrť nebohého Tomáška jednoznačne odmietali. Tvrdili, že ich konanie nebolo v príčinnej súvislosti so smrťou dieťaťa, ako to uviedli vo svojich záveroch dvaja súdni znalci. Jeden po druhom sa k nim veľmi podrobne vyjadrovali a spochybňovali ich svojim argumentmi.
Všetci tvrdili, že jedine pitva nebohého by mohla dokázať, alebo vyvrátiť, či sa niekto z nich dopustil chyby, resp. odhaliť inú príčinu smrti chlapca. Na pitvu však rodičia dieťaťa nedali súhlas s odôvodnením, že ich syn si toho dosť vytrpel pred smrťou. Čas ukázal, že to bola kardinálna chyba. Podľa znalcov ju už neskôr nemohla napraviť ani prípadná exhumácia tela, a to kvôli prebiehajúcom hnilobným procesom...
Vzhľadom na uvedené skutočnosti, rozhodnutie súdu sa opieralo o posudky súdnych znalcov, ktorí na svojich záveroch zotrvali aj po doplnení dokazovania.
Pre pripomenutie uvedieme, že ide o skutok z 15. júna 1995. V ten deň si Tomášova mama vyzdvihla syna zo škôlky predčasne, pretože vracal. Dva dni s ním obiehala lekárov, ale tým, s výnimkou lekárky prvého kontaktu, ktorou bola MUDr. V. G., sa zdravotný stav chlapčeka, nevidel natoľko vážny, aby ho hospitalizovali. Keď sa tak napokon stalo, musel sa podrobiť operácii a o tri dni zomrel…
Prokurátor obžaloval z ublíženia na zdraví s následkom smrti kvarteto lekárov z troch košických nemocníc… Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že MUDr. V. G. poslala chlapca s podozrením na zápal slepého čreva na odborné vyšetrenie. Vyšetril ho MUDr. B. N., ktorý sa s predbežnou diagnózou kolegyne nestotožnil. Predpokladal, že to môže byť zápal žalúdka...
"Ide o dynamicky sa rozvíjajúce ochorenie, preto som dieťa objednal na kontrolu o 4 hodiny... Jeho stav si nevyžadoval okamžitú hospitalizáciu," uviedol MUDr. B. N. V čase kontroly už na ambulancii chirurgickej kliniky slúžila MUDr. E. B. Tá po oboznámení sa s diagnózou kolegu, prehmatala dieťaťu bruško a vyšetrením krvi zistila pokles bielych krviniek. Kvôli bolestiam bruška a vracaniu mu injekčne podala lieky, ktoré podľa súdnych znalcov prekryli príznaky skutočnej diagnózy. Matku s dieťaťom poslala domov s tým, aby v prípade zhoršenia zdravotného stavu, prišli opäť...
To sa aj stalo, ibaže bolesťami a zvracaním unavený Tomáš cestou do nemocnice v aute zaspal. "Nechcela som ho budiť a išla som do ambulancie iba sama. Sestrička mi povedala, aby som syna nechala trošku pospať. Nechceli sme s ním hýbať a tak sme ho s manželom vozili po meste…," vypovedala matka. Ráno so synom navštívila detskú kliniku, kde tam prítomná MUDr. V. G. trvala na diagnóze, že ide o zápal slepého čreva, aj na tom, že jej kolegovia Tomáša nehospitalizovali. Poučila matku, aby ho pozorovala a najneskôr večer s ním išla kontrolu na chirurgickú kliniku. Pani Sz. sklamaná prístupom lekárov, to neurobila. Odviezla syna do detskej nemocnice, kde ho prijali s tým, že je dehydrovaný a nasadili mu infúziu.
Svitol tretí deň a s ním aj rapídne zhoršenie Tomášovho zdravotného stavu. V šokovom stave ho previezli na chirurgickú kliniku FNLP, kde službukonajúci vyslovil podozrenie, že ide o prasknutie slepého čreva... Pri operácii však MUDr. D. zistil, že išlo o hnisavý zápal Meckvelovho divertikla… "Bol najvyšší čas uskutočniť operáciu," uviedol operatér. Zákrok dopadol dobre, zdalo sa, že Tomáš sa zotavuje. Tri dni po operácii však zomrel.
Podľa dvojice znalcov zo súdneho lekárstva, prvotnou príčinou smrti Tomáša bol hnisavý zápal Meckvelovho divertikla spolu s chorobným vsunutím časti tenkého čreva do seba. Bezprostrednou príčinu smrti chlapca bolo srdcovo-pľúcne zlyhanie, v dôsledku rozvratu vnútorného prostredia. Došlo k nemu po septickom šoku, ktorý vznikol z rozvinutia hnisavého zápalu pobrušnice. Znalci uviedli, že medzi základným ochorením a smrťou pacienta existovala priama príčinná súvislosť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári