Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 18. september, 2020 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

SPEKTRUM

Kľúčovými pre výsledok stávky budú priemerné teploty namerané v rokoch 1998-2003 a 2012-2017Rusi sa stavili sa Britmi, že na Zemi sa

Kľúčovými pre výsledok stávky budú priemerné teploty namerané v rokoch 1998-2003 a 2012-2017

Rusi sa stavili sa Britmi, že na Zemi sa ochladí

Horúce spory o globálne otepľovanie pokračujú. K vedcom, ktorí si myslia, že nebezpečenstvo globálneho otepľovania sa zveličuje, patria aj Rusi Vladimír Baškircev a Galina Mašničová z Inštitútu slnečnej a pozemskej fyziky Ruskej akadémie vied v Irkutsku. Podľa nich sa na našej planéte v nasledujúcom desaťročí ochladí.

Svoju pravdu chcú podoprieť silou 10 000 USD. Ako napísal britský denník The Guardian, o túto nemalú sumu sa stavili s britským klimatológom Jamesom Annanom. Vedci sa dohodli, že kľúčovými pre výsledok stávky budú priemerné teploty v rokoch 1998-2003 a 2012-2017. Ak sa v uvedenom období 21. storočia v porovnaní s predchádzajúcim znížia, Annan v roku 2018 vyplatí Rusom 10 000 USD. Ak sa zvýšia, dostane peniaze on. Annan, ktorý pracuje na japonskom superpočítači Simulátor Zeme v Jokohame, sa už teraz cíti byť istým víťazom: "V klimatológii človek veľa nezarobí, a tak tých 10-tisíc dolárov bude vítaným prilepšením k môjmu budúcemu dôchodku."

Skryť Vypnúť reklamu

Dvaja ruskí vedci si naopak myslia, že na výkyvy klímy na Zemi majú väčší vplyv zmeny slnečnej aktivity než vypúšťanie skleníkových plynov. Tvrdia, že ohrievanie a ochladzovanie Zeme je reakciou na zmeny v množstve a veľkosti slnečných škvŕn. Pretože v nasledujúcom období sa Slnko dostane do menej aktívnej fázy, malo by to mať podstatný vplyv na klímu. Väčšina odborníkov z hlavného klimatologického prúdu však tento názor nezdieľa. Aj keď Slnko zníži svoju aktivitu, otepľovanie bude pokračovať, hovoria títo vedci.

James Annan sa chcel staviť už predtým, napríklad s profesorom meteorológie Richardom Lindzenom z Massachusettskej techniky. Američan, ktorý pochybuje, že by ľudská činnosť mohla mať silný vplyv na klímu, sa chcel staviť o to, že počas nasledujúcich dvadsiatich rokov sa teploty na Zemi znížia. Ponúkol však Annanovi nevýhodný pomer, 1:50; Annan by prehral 10-tisíc dolárov, ak by sa ochladilo, a Lindzen by odpísal zo svojho konta iba 200 dolárov v prípade pokračujúceho otepľovania. Pochopiteľne, takúto stávku Annan neprijal.

Skryť Vypnúť reklamu

Skeptici popierajú vplyv človeka na zmenu klímy a tiež výsledky, ku ktorým dospel IPCC (Medzivládny panel o klimatických zmenách). Vedci, zapojení do IPCC predpokladajú, že do konca tohto storočia sa oteplí v rozmedzí od 1,4 do 5,8 stupňa Celzia. Iní, ako dánsky ekonóm Björn Lomborg, globálne otepľovanie nepopierajú, tvrdia však, že proti nemu nemôžeme nič robiť a mali by sme sústrediť peniaze a úsilie na iné aktivity, ktoré prinesú viac úžitku.

J. Annan sa nazdáva, že stávky ako tá, ktorú uzavrel s ruskými skeptikmi, sú jednou z ciest konfrontácie rozdielnych stanovísk. Predpokladá tiež, že by mohli mať aj určitý ekonomický prínos pre nápravu škôd, ktoré klimatické zmeny prinesú. Napríklad obyvateľom pacifických ostrovov radí, aby si stavili proti skeptikom na to, že morská hladina bude stúpať v dôsledku topenia ľadovcov veľmi rýchlo. "Ak sa hladina bude zvyšovať pomaly a oni prehrajú, napriek tomu budú môcť zostať v svojich domovoch. Ak sa hladina bude zvyšovať rýchlo a ostrovania vyhrajú, môžu použiť peniaze na také úpravy, ktoré im umožnia zostať doma, prípadne na presťahovanie do iných oblastí."

Skryť Vypnúť reklamu

SME

Vedci konečne odhalili pôvod tzv. diablových záhrad

Diabolské mravce likvidujú prales

Vedci odhalili pôvod "diablových záhrad", plôch s jedným druhom stromu v amazónskom pralese. Ostatné zničili - akoby herbicídom - tamojšie mravce.

Pôvod týchto plôch bol záhadný. Väčšinu dažďového pralesa tvorí hustá a pestrá zmes druhov stromov, popínavých rastlín, krovín a kvetín. No v "diablových záhradách" rastie takmer výlučne jediný druh stromu, Duroia hirsuta. Podľa legiend miestnych Indiánov ich pestuje zlý duch pralesa. Vedci sa to najskôr usilovali vysvetliť dvojako. Buď tým, že tento strom vylučuje jedovatú látku, ktorá zabíja konkurenciu, čo botanici volajú alelopatia, respektíve antibióza, alebo tým, že v pozadí sú mravce, ktoré vegetáciu vytrieďujú "prerezávkou" alebo chemicky.

Štvorročný terénny výskum, ktorý v pralesoch peruánskej časti Amazónie viedla doktorandka Megan Fredericksonová zo Stanfordovej univerzity (USA), odhalil, že pravdivé je druhé vysvetlenie. Bádatelia to uverejnili v najnovšom čísle časopisu Nature.

Pravda je teda prozaická. Za "diablovými záhradami" nie je činnosť zlovoľných síl pekla, ale mravcov druhu Myrmelachista schumanni, ktoré hniezdia v kmeňoch spomenutého stromu. Tým, že likvidujú iné rastliny, umožňujú vyrásť semenáčikom D. hirsuta, takže mravčia kolónia získava nový priestor. V pralese podobné kolónie M. schumanni, zahŕňajúce okolo troch miliónov robotníčok a 15-tisíc kráľovien, prežívajú až 800 rokov.

Fredericksonová s kolegami urobila sériu experimentov na biologickej stanici Madre Selva pri peruánskom Lorete. Týkali sa desiatich "diablových záhrad" s až 328 stromami D. hirsuta. Vedci vedľa tých, kde mali hniezda M. schumanni, zasadili semenáčiky amazónskeho cédra Cedrela odorata a zistili, že mravce vždy rýchlo zasiahli. Nahrýzli im listy a do otvorov vylučovali kyselinu mravčiu. Listy začali do 24 hodín odumierať a do piatich dní ich semenáčiky väčšinu stratili.

urb, SME

Po prvý raz sa konzumovali pred 7000 rokmi

Zemiaky pochádzajú jednoznačne z Peru

Peru je "kolískou" zemiakov a jedinou krajinou, z ktorej naozaj pochádza táto medzičasom na celom svete konzumovaná plodina. S odvolaním sa na závery skupiny vedcov z americkej Wisconsinskej univerzity o tom informovala peruánska tlač.

Vedci porovnali DNA celkove 261 druhov divoko rastúcich a 98 druhov šľachtených zemiakov a dospeli k záveru, že zemiaky nepochádzajú z rôznych krajín, ale výlučne z Peru. Peruánsky denník La Republica v tejto súvislosti s odvolaním sa na vedcov napísal: "Výsledok je jasný. V rozpore s hypotézami o zemiakoch rôznorodého pôvodu jednoznačne vysvitlo, že plodinu po prvý raz vyšľachtili a pestovali na veľkom území v južných oblastiach Peru".

Archeologické nálezy potvrdzujú, že v Južnej Amerike sa zemiaky konzumovali už pred 7000 rokmi. V Európe sa rozšírili po španielskych dobyvateľských výpravách v druhej polovici 16. storočia.

Obraz Chlapca s dalmatínom vydražili za 16 miliónov Sk

Anonymný kupec ušetril štyri milióny

Za rekordných 16 miliónov korún vydražili obraz Chlapec s dalmatíncom od slávneho talianskeho autora Domenica Zampieriho zo 17. storočia v aukčnom dome Soga v Bratislave.

Podľa informácii spoločnosti Soga ide o najvyššiu cenu za obraz na Slovensku. Do dražby išla olejomaľba z rokov 1615 až 1625 ohodnotená až na 20 miliónov korún. Jediný anonymný záujemca si však vyžiadal podlimitnú cenu, nižšiu o 20 percent. Na to, aby obraz získal za túto sumu, bude potrebovať súhlas majiteľa. Vo svete dosiahla najvyššiu cenu Zampieriho olejomaľba Hriech Adama a Evy, ktorú vydražili v roku 2000 v New Yorku za viac ako tri milióny eur.

Chlapec s dalmatíncom je vynikajúcim dielom Domenica Zampieriho, známeho aj ako Domenichino. Hoci nemá uvoľnenosť neskorších maliarových prác, nesmierne majstrovstvo umelca je na ňom evidentné. Výjav chlapca so psíkom sa odohráva za mohutnou drapériou, na ktorej majster ľahkými ťahmi štetca do detailu rozpracoval každý jednotlivý detail.

Výstavný model nie je určený na komerčný predaj

Honda predstavila auto pre psov

Japonská automobilka Honda predstavila auto so špeciálnou klietkou pre psov. Koncept W.O.W. (skratka z anglického "wonderful openhearted wagon", úžasné auto s otvoreným srdcom) nedávno prezentovali novinárom, ide však len o výstavný model bez plánov na komerčný predaj. Vozidlo bude jedným z exponátov nastávajúcej tokijskej výstavy.

Špeciálna klietka pre psov v palubnej doske pred sedadlom spolujazdca umožňuje vodičom zostať v kontakte so svojimi miláčikmi aj počas jazdy. Pre väčšie zvieratá je určená klietka v priestore zadných sedadiel, ktorú možno zložiť na podlahu, ak nie je potrebná. Ešte väčší psi sa môžu zložiť na špeciálnom sedadle pripevnenom na podlahu.

Zvieratá prevážané v aute sú najviac ohrozené v prípade nehody, keď sú vymrštené zo svojho miesta. Psa má asi pätina japonských domácností a podľa Hondy v krajine rastie dopyt po autách, ktoré berú do úvahy bezpečnosť zvierat.

W.O.W má ľahko odmontovateľnú a umývateľnú podlahovú krytinu psieho oddelenia, ktorú možno zrolovať. Psí život uľahčujú aj široké posuvné dvere. "Auto sme vytvorili z pohľadu psa, ale ukázalo sa, že je to vľúdnejšie vozidlo pre staršie osoby, deti a iných členov rodiny," povedal dizajnér Hondy Kacuhito Nakamura.

Podľa astronómov má Xena aj mesiac

Astronómovia, ktorí nedávno vyhlásili, že objavili desiatu planétu slnečnej sústavy, prišli najnovšie s ďalším kontroverzným tvrdením, že toto nebeské teleso má aj mesiac.

Pri pozorovaní tejto tzv. planéty, ktorú nazvali Xena - podľa hlavnej hrdinky brakového amerického televízneho seriálu - tím astronómov pod vedením Michaela Browna z Kalifornského technologického ústavu v havajskom observatóriu zbadal nezreteľný objekt.

Hmlistá substancia sa pohybovala okolo toho, čo nazvali planétou, a tak usúdili, že ide o mesiac, ktorý hneď aj iniciatívne nazvali Gabrielle podľa Xeninej družky.

Tzv. planéta Xena by mala byť zložená z ľadu a kamenia a mala by byť väčšia ako Pluto, ktorý tiež leží v Kuiperovom páse - disku pozostávajúcom z vesmírnych ľadových objektov, situovaných za orbitálnou dráhou planéty Neptún.

Problém označovať Xenu za planétu spočíva v tom, že zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne štandardy pre definovanie planéty ako takej, vrátane jej veľkosti.

Mŕtva hus sa pomstila

Švédsky poľovník Ulf Ilbäck mal pred niekoľkými týždňami zriedkavú smolu. Pri poľovačke na divé husi mu operenec, ktorého zostrelil jeho syn, padol rovno na hlavu a spôsobil, že Ilbäck stratil vedomie. "Asi sa chcela pomstiť," konštatoval poľovník po prepustení z nemocnice a návrate domov. Ojedinelá poľovnícka príhoda sa stala ešte v auguste. Ulf Ilbäck sa teraz pripravuje na poľovačku losov a zvažuje, že pre každý prípad si dá na hlavu helmu. Jeho kolegovia z poľovníckeho združenia však nie sú si istí, či by toto opatrenie v prípade potreby aj skutočne pomohlo.

Zaujímavý zákaz

Predstavitelia rumunského mesta Barlad vydali nariadenie, ktoré zakazuje obyvateľom konzumovať slnečnicové a tekvicové semiačka mimo svojich domovov.

Miestny výbor vasluiského kraja prijal opatrenie po tom, ako cestári neúnavne podávali sťažnosti, že ulice a cesty v meste sú pokryté "kobercom vylúpaných semiačok". Obyvateľov by mali odradiť od konzumácie tejto pochutiny značky typu "nejedzte semienka", ktoré sú rozvešané po celom meste. V najbližších dňoch ale miestne zastupiteľstvo prijme prísnejšie "tresty", ktoré postihnú ľudí ignorujúcich zákaz, píše sa v novinách Ziarul.

Harry Potter láme rekordy

Počet výtlačkov kníh o Harrym Potterovi predaných na celom svete prekročil 300 miliónov. Informoval o tom dnes agent britskej autorky J.K. Rowlingovej. Podľa jej literárneho agenta Christophera Littla séria populárnych kníh o mladom čarodejníkovi dosiahla tento medzník po tohtoročnej publikácii šiestej časti Harry Potter a Princ nečistej krvi. Knihy o Potterovi boli dosiaľ preložené do 63 jazykov, posledným z nich sa stal farsí.

Zakázali nohavice

Chorvátskym zdravotným sestrám zakázali nosiť v čase služby nohavice. Na ledabolé odievanie zdravotníčok sa sťažovali pacienti, ktorí by privítali, keby zdravotné sestry nosili sukne odhaľujúce lýtka. Riaditeľ nemocnice v meste Firule Dujomir Marasovič sa rozhodol, že svojím zamestnankyniam prikáže nosiť sukne vždy, keď sú v uniforme. "V našej nemocnici chceme mať všetko v poriadku. Sestry budú nosiť rovnaké oblečenie a zaviedli sme pravidlo, že to budú sukne. Na dĺžke nezáleží, môžu si vziať sukňu dlhú až po členky, ale nezakazujeme ani minisukňu," dodal Marasovič.

Zo servisu TASR a SITA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 2. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 3. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 7. Home (ale aj) Office
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 9. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 1. Poznanie
 2. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 7. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 8. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 9. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 10. MetLife je jednou z najsilnejších poisťovní
 1. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 29 376
 2. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 28 364
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 403
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 15 698
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 13 529
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 12 006
 7. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 10 382
 8. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 10 353
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 10 036
 10. Edícia autorov denníka SME: Malá kniha o zvieratách 3 8 434
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné.

Prešovský kraj v sčítaní obyvateľov, domov a bytov zaostáva

Spomedzi 665 obcí štatistické sčítanie skompletizovalo iba dvanásť.

Ilustračné.

V Košickom kraji doposiaľ sčítali 36 percent domov a bytov

Do sčítania je zapojených 461 obcí vrátane 22 košických mestských častí.

Ilustračné.

V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií

Minister hospodárstva Sulík považuje vodík za energonosič budúcnosti.

Podpis memoranda. Zľava predseda SAV Pavol Šajgalík, rektor TUKE Stanislav Kmeť a rektor UPJŠ Pavol Sovák.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Sagan (vľavo) a Sam Bennett na Tour de France 2020.

Odfotili pľúcne bunky napadnuté koronavírusom

Vírus sa šíri závratnou rýchlosťou.

Cynická obluda

Bezpečnostné opatrenia v Slovane

Výstavná skriňa slovenského hajlovania po neúspechu v Lige majstrov vypadla aj z Európskej ligy.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop