Ona manžela vylákala, jej druh ho dobodal
Nestáva sa to často, ale z času na čas dochádza aj k prípadom, kedy jeden a ten istý senát vyriekne dva zásadne odlišné rozsudky. Napríklad, ak najprv uzná obžalovaného vinným a potom ho druhým rozsudkom oslobodí. Alebo naopak, po oslobodzujúcom verdikte ho uzná vinným. Spravidla v tom má prsty odvolací súd, ktorý rozsudok provostupňového súdu zruší a naznačí mu, ako by mal správne rozhodnuúť. Dnes sme v súdnom archíve siahli práve po takom prípade. Dva rozdielne verdikty vynášal Krajský súd v Košiciach a ten prvý mu "poopravil" Najvyšší súd v Bratislave.
Bol horúci jún 1994, keď 31-ročná Košičanka Darina T. ukončila štúdium popri zamestnaní. Trochu okrajovo vnímal jej úspech aj bývalý manžel Bartolomej B. V ten deň sa stretli v byte ich spoločnej známej na Bukureštskej ulici. Rozprávali sa a preberali najmä témy, súvisiace s rozvodom a synovou výchovou. Rozišli sa krátko po polnoci ako dobrí priatelia. Bartolomej šiel peši do svojho bytu v neďalekom vežiaku na Maďarskej ulici a Darina taxíkom na Idanskú ulicu k svojmu 33-ročnému druhovi Gabrielovi T.
Asi o jednej po polnoci spolu nasadli do auta a odviezli sa späť na Sídlisko Ťahanovce. Hoci Darina mala kľúč, bytovým telefónom sa spojila s Bartolomejom a požiadala ho, aby zišiel dolu. Vraj iba tak, na kus reči. Aj keď sa mu to zdalo čudné, veď sa iba pred pár hodinami rozprávali dosť, súhlasil. Len tak v tielku a teplákoch sa Bartolomej zviezol výťahom, no bola to jeho posledná cesta. Z údajného rozhovoru sa totiž vykľul útok, na následky ktorého zomrel. Dovedna 31 bodno-rezných rán a výrazná strata krvi sa inak ako smrťou skončiť nemohla. Ešte v ten deň Darinu i Gabriela zadržala polícia a obaja sa nasťahovali do basy na Floriánskej ulici.
"Keď sa vrátila z tej návštevy, tvrdila mi, že sa so mnou chce Bartolomej rozprávať," opísal Gabriel T. osudnú noc. "Šli sme tam a Darina privolala Bartolomeja dolu. Keď prišiel, povedal jej, aby nás nechala osamote. Len čo odišla, napadol ma a začali sme sa biť. Spadol som na chrbát a on si na mňa sadol. Škrtil ma a počas zápasu na mňa vytiahol nôž. V sebaobrane sa mi ho podarilo získať a niekoľkokrát som ho pichol do hrudníka. Potom som vybehol z bloku von." Nasadli s Darinou do auta a odišli na Idanskú ulicu. Tam sa umyl a prezliekol, špinavé veci strčil do igelitky a potom spálil. "Nechcel som ho zabiť," zopakoval Gabriel. "Iba som sa bránil."
Túto verziu prokurátor označil za účelovo skreslenú. Opieral sa pri tom nielen o dôkazy, ale i svedecké výpovede. Napríklad kuchynský nôž, ktorým bol Bartolomej B. zavraždený, nepatril jemu. Potvrdili to obaja jeho synovia, z ktorých Erik uviedol aj inú dôležitú okolnosť. Keď sa vraj otec vrátil zo stretnutia s matkou, ľahli si spať. Nikoho teda nečakal, aby sa rozprávali.
Rozhodujúce na vyvrátenie Gabrielovej verzie o sebaobrane boli znalecké posudky. Podľa patológov bol útok na Bartolomeja vedený veľkou silou a prudkosťou. Pod čepeľou sa zlomilo nielen jedno z rebier, ale potom aj samotný nôž. Väčšina rán svedčila o sebaobrane obete a znalci jednoznačne vylúčili, že by v čase vzniku týchto zranení dokázal Bartolomej súpera škrtiť tak, ako to ten znázornil pri rekonštrukcii. Naopak, tržná rana od úderu sa našla na Bartolomejovej tvári. Zaujímavý bol aj záver psychológov. Podľa nich bol Gabriel od Dariny citovo závislý. Bol jej úplne oddaný, dokonca schopný sebaobetovania. Kým on má podľa znalcov sklon viazať sa na dominantné ženy a byť k nim v podradenej závislosti, ju označili za dominantnú a schopnú manipulovať inými.
Na základe týchto dôkazov zaznel v októbri 1995 prvý rozsudok. Kým Gabriel vyfasoval za vraždu 13 rokov v II. NVS, Darinu súd oslobodil. Senát totiž nebol jednoznačne presvedčený o jej spoluvine na smrti exmanžela. Ako sa dalo čakať, prokurátor sa odvolal. Žiadal nielen preradenie Gabriela do "trojky", ale za mrežami ponechať aj jeho družku. NS SR mu dal za pravdu. Rozsudok zrušil a v odôvodnení načrtol košickým kolegom kontúry druhého, prísnejšieho.
"Rozviedli sme sa, ja som žila svoj život a môj bývalý manžel svoj," vypovedala pred súdom Darina. "Nikto netušil, že večer, čo sa tak pekne začal, sa skončí tragicky. Môj milovaný syn mal otca rád a ja mu predsa nebudem brať, čo ľúbil, aby ma za to celý život nenávidel. Nikdy som nevedela, že sa čosi také stane. Nič sme nemali pripravené," snažila sa Darina presvedčiť súd, že na smrti exmanžela nenesie žiadnu vinu. Prokurátor a hlavne Najvyšší súd však prišli k záveru, že bez jej účasti by k rodinnému masakru nedošlo. Boli presvedčení, že ona vylákala Bartolomeja pod Gabrielov nôž.
Košický senát, viazaný právnym názorom vyššieho súdu, uznal vo februári 1996 v druhom rozsudku za vinných oboch obžalovaných. Gabrielovi T. ponechal 13 rokov, no v "trojke" a Darine T. vymeral 11 rokov v "dvojke". Najvyšší súd verdikt potvrdil. Ešte v tom roku sa predsedníčka senátu rozlúčila so svojou profesiou. Údajne vstúpila do služieb cirkvi a stala sa rehoľnou sestrou.
robo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári