Šéf organizačného výboru juniorských ME vzpieračov v Trenčíne Karol Gumán: "Varíme z toho čo máme"
Walesania ďakovali, Arméni sa nezmestili do kožeAj keď slovenské vzpieranie patrí po športovej stránke stále "iba" do európskeho priemeru, z
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Walesania ďakovali, Arméni sa nezmestili do kože
Aj keď slovenské vzpieranie patrí po športovej stránke stále "iba" do európskeho priemeru, z pohľadu organizovania vrcholných vzpieračských podujatí je v o niečo vyššej ´výkonnostnej´ kategórii. Dôkazom sú v nedeľu skončené 31. majstrovstvá Európy juniorov a 8. ME junioriek v Mestskej športovej hale v Trenčíne.
"Bol to jeden z najvydarenejších juniorských šampionátov v histórii," tvrdí šéf organizačného výboru, Košičan Karol Gumán, muž, ktorý má vo svete činiek už čosi za sebou a môže porovnávať s tým, čo zažil inde. Bez toho, že by si prihrieval vlastnú polievočku. "Padol rekord v počte zúčastnených krajín, prihlásilo sa ich tridsaťdva a prezentovalo tridsať, doteraz ich na juniorskom šampionáte bolo najviac dvadsaťsedem. Rekordný bol i počet pretekárov, súťažilo ich dvesto, šesťdesiattri žien a stotridsaťsedem mužov. A tí lámali rekordy aj na pódiu, padlo viac ako desať európskych i jeden svetový (v kategórii do 85 kg Rus Vasilij Polovnikov vzoprel v nadhode 210 kg - pozn. red.). Od väčšiny zahraničných výprav i členov EWF (Európskej vzpieračskej federácie) sú pozitívne ohlasy na športovo-technickú úroveň i spoločenskú stránku šampionátu. Prišiel nám už napríklad ďakovný mail z Walesu, ale aj sťažnosť z hotela v Trenčianskych Tepliciach, že Arméni ukradli nejaké koberce, vytopili izbu a poškodili nábytok. No takých negatív bolo počas šampionátu minimum. Zaujímavé je, že v Trenčíne ho riadili Košičania, kolega Ladislav Poprocký mal na starosť technicko-ekonmickú stránku podujatia."
Skromnejšie už bolo košické vzpieranie zastúpené v samotných súťažiach, s činkami bojoval iba Richard Tkáč v kategórii do 77 kg. Vytvoril štyri slovenské rekordy, ale... "Konkurencia bola nad jeho sily, v dvojboji skončil na ôsmom mieste. No myslím, že nesklamal, chcel sa rehabilitovať za neúspešné majstrovstvá sveta."
Medaily viseli pre slovenských borcov trošku privysoko, čo je však reálny stav vecí v našom vzpieraní. "Varíme z toho čo máme. Sme veľmi radi, že sme dokázali postaviť kompletnú osmičku juniorov, aj keď s priemernými umiestneniami (iba Trenčan Žejdlík bol šesťdesiatdvojke v prvej šestke v trhu), čím sme sa zaradili do európskeho stredu, kde sme vlastne stále. Chlapci skončili v hodnotení krajín na desiatom mieste, čo nie je zlé, lebo za nami zostali napríklad Maďari, Španieli, Ukrajinci, Česi či Arméni. Dievčatá sme mali len tri, ale aj tak sa umiestnili na jedenástom mieste, pred Maďarskom, Talianskom i Španielskom. No v tom priemere sme doteraz vždy mali aspoň jednu-dve špičky (Tešovič, Daneková, alebo syn Viktor), a tie nám momentálne chýbajú."
Malou chybičkou krásy na vystúpení našej reprezentácie bol vraj problém s oblečením, že neboli jednotné dresy ani tepláky. "Levická firma nám ich dodala včas, ale problém bol v tom, že ľahkým váham oblečenie nesedelo, pretože tí borci sú takí chudí ako dvakrát preložený vietor. Každému sa ho snažili šiť na mieru, ale chlapci to pri nahlasovaní mier trošku podcenili, keď si žiadali len bežné veľkosti XL, S či M. Ale ´nezaplnili´ ani tie. No aj to sa potom vyriešilo."
Nad každým šampionátom, juniorský nevynímajúc, sa vždy zbierajú mraky dopingu. A často sa aj poriadne blýska. V Trenčíne chceli dopingoví komisári IWF odobrať 45 vzoriek... "Tie boli odoslané kuriérom do špičkovo vybaveného laboratória v Kolíne nad Rýnom, takže na výsledky si treba nejaký čas počkať."
Myslíte si, že trenčiansky šampionát bude ´čistý´?
"Nie som o tom vôbec presvedčený, lebo niektoré výkony aj nám doslova vyrážali dych. Ale vzpieranie, ako olympijský šport, to má dosť ťažké, na rozdiel od športov neolympijských. Mnohé preparáty sú na hrane, u iných zas nie je jasné zloženie, či si ho vzpierač môže dovoliť alebo nie. Keď je nachladený, nemôže si dať ani koldrexový čaj, ako obyčajný smrteľník, lebo aj ten obsahuje nedovolené prostriedky. S dopingom je veľký problém, európska federácia napríklad zakázala v Trenčíne štart tureckej výprave, pretože Turci mali viac ako tri dopingové prípady do roka. Zákaz štartu platí pre celú národnú federáciu, takže Turci budú chýbať aj na novembrových majstrovstvách sveta dospelých v katarskej Dohe."
Tam bol Košičan Karol Gumán, podpredseda nášho zväzu, nominovaný IWF ako rozhodca. A na comeback na medzinárodné pódium sa chystá aj jeho syn Viktor. "Je po operácii kolena a ligové turnaje by mu ešte mali pomôcť dostať sa pred Katarom do potrebnej formy. Chceli by sme tam poslať štyroch borcov, okrem Viktora aj Martina Tešoviča, Ondreja Kutlíka a Miroslava Janíčka," je pred slovenským vzpieraním ešte vrchol poolympijskej sezóny.
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári