Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému kryokomora

Už aj Košičania si môžu vyskúšať liečivý pobyt v kryokomorePomôže zbaviť sa obezity, spomalí stranutie pokožkyJedinečnú možnosť vyskúšať si

Už aj Košičania si môžu vyskúšať liečivý pobyt v kryokomore

Pomôže zbaviť sa obezity, spomalí stranutie pokožky

Jedinečnú možnosť vyskúšať si pobyt v kryokomore, majú už aj Košičania. Vo fitnessštúdiu LIFE FITNESS Marietta, ktorý vedie Marietta Žigalová, je jedno takéto zariadenie inštalované. Zmrazí vás až na kosť - do mínus 120 stupňov celzia, no účinky takejto kryoterapie sú vraj neoceniteľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Bola som nadšená nápadom zariadiť takéto moderné fitnessštúdio, ktorého súčasťou je aj kryokomora. Nie je to totiž pre fitnessštúdiá bežné zariadenie - je finančne veľmi náročné," prezradila nám M. Žigalová. Jediné miesto na Slovensku, kde zatiaľ kryokomora funguje, je Banská Bystrica - Kremnička, kde však nie je súčasťou fitnessštúdia, ale určená je na regeneráciu pacientov. "Mali by sa ďalšie kryokomory inštalovať v Piešťanoch aj v Dudinciach, v Poľsku kryoterapia patrí medzi zdravotné liečebné metódy a prepláca to poisťovňa. Tunajšia kryokomora bude slúžiť širokej verejnosti, nie len pre športovcov. Prísť môžu aj ľudia, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy a využiť účinky tejto terapie ako prevenciu."

SkryťVypnúť reklamu

Pobyt v kryokomore totiž regeneruje organizmus, zvyšuje imunitu, zvyšuje metabolizmus organizmu, zastavuje zápalové procesy, omlaďuje pokožku... "Dochádza k uvoľneniu ednorfínov, potláčajú sa bolesti, výborne to vplýva na pohybový aparát, pomáha to aj ženám v boji proti celulitíde a celkom iste aj proti obezite. Je totiž zrejmé, že obézni ľudia majú spomalený metabolizmus a priberajú teda aj keď jedia naozaj veľmi málo. Pobyt v kryokomore pomôže zvýšiť metabolizmus a pomôcť tak v boji proti nadváhe."

Ani kryokomora však nie je zázračnou komôrkou, vďaka ktorej sa zbavíte všetkých svojich neduhov, vďaka ktorej budete mať vyšportované a zdravé telo, ak pre to neurobíte viac. "Samozrejme, že treba začať zdravou životosprávou, nejesť, nefajčiť, pohybovať sa na zdravom vzduchu, cvičiť. Pri kryoterapii je výborné to, že po pobyte v kryokomore musíte cvičiť, čím sa zahrejete, takže dúfam, že k športu touto terapiou pritiahneme aj takzvané ´antišportové typy´."

SkryťVypnúť reklamu

Stres v podobe krátkeho, ale intenzívneho vplyvu veľmi nízkych teplôt uvádza do pohybu hormonálnu reakciu a do tela sa vylučujú látky, ktoré majú za úlohu zachovať ľudský organizmus nepoškodený. V krvnom sére sa tak zvyšuje hladina endorfínov vyznačujúcich sa výrazným protibolestivým účinkom, ako aj kortikoidov a testosterónov. Prostredníctvom chladu dochádza k zníženiu vodivosti nervov (z periférnych nervov do centrálnej nervovej sústavy a naopak) i k svalovému uvoľneniu, cievy sa sťahujú, krv sa z kapilár, ktoré sú v kontakte s nízkou teplotou, redistribuuje do vnútorného obehu, kde prúdi a filtruje sa pod vyšším tlakom, pričom vznikajú kyselina mliečna a voľné radikály spôsobujúce poškodenie a starnutie buniek.

Druhá fáza, podstatu ktorej tvorí fyzická záťaž, je založená na opačnom jave. V štvrtej až piatej minúte nastáva až štvornásobné prekrvenie periférnych častí a dostavuje sa búrlivá látková výmena.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pobyte v krokomore musí byť dodržaný istý postup. Prv, než vôbec môžete takúto kúru podstúpiť, musí vás prezrieť lekár, ktorý zistí, či ste zdravotne v poriadku a môžete ísť do kryokomory. "Lekár presne určí, kto môže a kto nemôže podstúpiť kúru a následne aj vzhľadom na konkrétneho človeka určí najlepší postup pri terapii. Účinky sa totiž dostavia až po treťom-štvrtom vstupe do komory, ideálna je preto kúra s desiatimi vstupmi." Po zdravotnej prehliadke sa oblečiete do špeciálneho odevu, ktorý pozostáva z hrubých a vysokých ponožiek, topánok s vysokou korkovou podrážkou, flanelových rukavíc, čelenky a rúška. Muži dostanú bavlnené trenky, ženy aj tričko. Nevyhnutnou podmienkou je, aby vaše telo bolo absolútne suché, treba zo seba utrieť aj prípadný pot. Vlhkosť treba odstrániť, aby sa vám v komore nevytvárali na tele kryštáliky ľadu.

Celkový pobyt v komore je krátky. Najprv sa asi 30 sekúnd zdržíte v predsieni, kde je "len" mínus 60 stupňov. Tam sa môžete aj trochu poprechádzať, v komore môžu byť naraz až štyria zákazníci. Potom nasleduje presun do samotnej komory. Tá je zahmlená, čo spôsobuje špeciálna zmes kyslíka a dusíka, ktorá vás doslova zmrazí na kosť, keďže v kryokomore je teplota mínus 120 stupňov. "Keď som to v Banskej Bystrici šla vyskúšať, manžel si robil žarty, aby som nechala doma záveť. Nebolo to nepríjemné, skôr taký zvláštny pocit z nepoznaného. Priznám sa však, že ma riadne mrazilo, po celom tele som mala zimomriavky a drkotali mi zuby. Nie je to však nič, čo by sa nedalo vydržať," dodala M. Žigalová.

Po približne troch minútach treba znovu cez predsieň výjsť von a minimálne 20 minút sa venovať aeróbnym aktivítám, ktorými si telo znovu rozohrejete. Práve počas tohto cvičenia sa naplno prejavia účinky pobytu v chlade.

Terapia pomocou chladu môže pomôcť, no pri zlej voľbe zákroku aj ublížiť

Nevyhnutná je prítomnosť lekára

Kryoterapia je metóda, ktorá môže na jednej strane veľmi pomôcť, ale na strane druhej, pri zlej voľbe zákroku, aj značne ublížiť. Preto je pri nej nutná prítomnosť odborne vyškoleného lekára. Nemenej významná je tiež asistencia fyzioterapeuta, ktorý dohliada na druhú fázu zákroku, a tou je po schladení rozohriatie organizmu.

Účinky liečby:

- pôsobenie proti bolesti

- zväčšený prietok krvi vo vnútorných orgánoch

- zväčšenie svalovej hmoty

- značné zmenšenie spasmu svalstva

- nárast hladiny hormónov v krvnom sére

- zväčšenie odolnosti organizmu

- zlepšenie subjektívneho stavu - relax a uvoľnenie

- urýchlenie procesu hojenia rán

- spomalený proces starnutia

Využite kryoterapie:

- rematoidálne ochorenia

- ochorenia pohybového aparátu

- skleróza multiplex

- dna

- zápal kĺbov

- prvotné a druhotné zápalové zmeny na chrbtici

- fibromyalgia - bolesti mäkkého tkaniva pri kĺboch

všetky poúrazové a zápalové stavy pohybového aparátu

Kontraindikácie:

- neznášanlivosť chladu

- veľká únava a podchladenie organizmu

- klaustrofóbia

- necitlivosť

- pokročilý stav Reynaudovej choroby

- stiahnuté cievy a zrazeniny v cievach

- neúmerná citová labilnosť prejavujúca sa okrem iného

potením

- značná nedokrvenosť

- lokálna porucha prekrvenia

- alergia na chlad

- slabá funkcia štítnej žľazy

- účinok liekov, neuroleptík a alkoholu

- rozsiahle rany, preležaniny, vredy na pokožke

- závažné choroby dýchacích ciest rôzneho pôvodu

- onkologické ochorenia

- tehotenstvo

- infekčné ochorenia

Liečenie prostredníctvom nízkych teplôt používali už starí Egypťania

Fakt, že chlad môže pôsobiť na organizmus blahodarne, spozorovali ľudia už veľmi dávno. Liečenie prostredníctvom nízkych teplôt používali už starí Egypťania (2500 pred n. l.), ich analgetický účinok konštatoval aj Hypokrates (5. storočie pred n. l.). V širšom rozmere sa táto metóda rozvinula počas napoleonských vojen, keď sa veľký počet ťažkých zranení riešil amputáciami a na znecitlivenie poškodených končatín slúžili obklady z ľadu alebo snehu. Počiatky súčasnej kryogeniky (koniec 19. storočia) úzko súvisia s technickým pokrokom, ktorý umožnil skvapalňovanie a dlhodobé uchovávanie plynov, ako aj priemyselnú produkciu vzniknutých chladiacich tekutín.

V prvej polovici 20. storočia sa rozvinula kryobiológia, veda o bunkových zmenách podmienených extrémne nízkymi teplotami, a v nadväznosti na ňu sa zrodila koncepcia kryoterapie, teda impulznej stimulujúcej povrchovej aplikácie teplôt nižších ako 100 °C v krátkom časovom úseku (dve až tri minúty). Jej zavedenie do lekárskej praxe sa pripisuje Japoncovi Toshiro Yamauchimu, ktorý sa podieľal aj na skonštruovaní prvej kryogenickej komory na svete (1978). O zdokonalenie technológie sa v ďalšom období zaslúžili predovšetkým poľskí odborníci.

MUDr. Ernest Caban: Pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu

Rehabilitácia vedie k zníženiu agresivity a pokojnejšiemu spánku

Chlad pôsobí na organizmus blahodarne. Potvrdil nám to aj MUDr. Ernest Caban, riaditeľ regeneračno-rehabilitačného centra Kryomed v Banskej Bystrici, bývalý lekár športovcov. Účinky kryoterapie možno rozdeliť na liečebno rehabilitačné, regeneračno rekondičné, preventívne a kozmetické.

Základný princíp kryokerapie spočíva vo vyvinutí optimálnej liečebnej teploty v rozmedzí od 120 °C do 130 °C pôsobiacej na ľudský organizmus počas dvoch až troch minút. Po fáze krátkeho, no veľmi intenzívneho schladenia nasleduje fyzická záťaž na stacionárnych bicykloch, bežiacich pásoch a podobne.

Reakciou na chlad, teda pôsobením hormónov, znížením vodivosti nervov a svalovým uvoľnením, dochádza k výraznému zníženiu subjektívneho pocitu bolesti, čo predstavuje pozitívum najmä pri liečbe postihnutí pohybového aparátu, reumatických ochorení i zápalových ochorení kĺbov, ako aj pri korekcii poúrazových stavov. "Najnovšie výskumy dokazujú, že zvýšená látková výmena podmieňuje dokonalejšiu redistribúciu minerálov a vitamínov, čo priaznivo vplýva na pacientov trpiacich osteoporózou. O využívaní kryoterapie v prípade malých detí sa doposiaľ hovorilo len veľmi opatrne, podľa štúdií japonských odborníkov je však termoregulačný vývoj ukončený v druhom roku života, takže od tohto obdobia možno podľa nich metódu liečby chladom aplikovať aj na pacientoch najnižšej vekovej kategórie," prezradil nám MUDr. E. Caban. Rehabilitácia vedie k zlepšeniu stability, k podpore pohyblivosti, k zníženiu agresivity a k pokojnejšiemu spánku.

Regeneračno rekondičný efekt spojený s vylučovaním hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoterapie, je zaujímavý najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. "Pôsobenie nízkych teplôt zároveň urýchľuje liečbu mäkkého tkaniva a kĺbov po úrazoch (pomliaždenie s krvným výronom, vyvrtnutie), eliminuje krvácanie, analgéziu a opuchy, obmedzuje riziko pretrénovania a podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu."

Nie menej zaujímavý je preventívny a kozmetický efekt kryoterapie. "Súčasné laboratórne výskumy evidentne svedčia o tom, že kryoterapia pôsobí pozitívne na imunitný systém a posilňuje tak obranyschopnosť organizmu. Vytlačením tuku z buniek pri ich stiahnutí chladom a ich nasledujúcom prekrvení sa dosahujú úspechy aj pri úpravách celulitídy. Všeobecne možno konštatovať, že pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu," dodal E. Caban.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 200
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 921
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 866
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 488
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 818
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 563
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 195
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 750
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu