Nezamestnaní sa za prácou neboja vyraziť mimo okres i do zahraničia
Od vstupu do nového milénia uplynie pomaly 5 rokov. Ako sa toto obdobie prejavuje v zamestnanosti? Je percento ľudí v Košiciach a okolí bez práce stále hrozivé alebo sa situácia predsa len mení? O tom sme sa rozprávali s riaditeľkou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach JUDr. Juditou Kántorovou.
Rozhovor začala pozitívnou informáciou: stúpajúca tendencia miery nezamestnanosti sa ku koncu 90-tych rokov zastavila a odvtedy klesá. To je jedna strana mince. Napriek tomu Košický kraj, čo je druhá strana mince, stále patrí ku krajom s najvyššou mierou nezamestnanosti. "Bolo to a je podmienené pôvodnou štruktúrou zamestnanosti, ktorá sa orientovala hlavne na ťažký a ľahký priemysel, strojárenstvo, hutníctvo. Keďže tieto oblasti boli v minulosti najviac zasiahnuté prepúšťaním, je logické, že práve na východe sa ocitlo bez práce najviac ľudí."
Podľa J. Kántorovej samotné mesto Košice má oproti okoliu výhodu. Keďže je to priemyselné, obchodné aj turistické centrum kraja, štyri košické okresy (Košice I, II, III a IV) si stabilne udržujú mieru nezamestnanosti na úrovni slovenského priemeru. Do konca septembra je priemerná miera nezamestnanosti v Košiciach 10,53 percenta.
Podstatne horšie je na tom okres Košice okolie. Tam sa nedostatok pracovných príležitostí prejavuje výraznejšie. Do konca septembra priemerná miera nezamestnanosti dosiahla 22,01 percenta.
"V oblastiach, kde sa zrušili veľké podniky, doteraz nový, väčší investor neprišiel. A tak ľudia musia za prácou cestovať alebo sa začínajú orientovať na oblasť služieb a turistiky."
V minulom roku sa zmenil zákon o službách zamestnanosti, a tým bola zrušená povinnosť zamestnávateľa oznamovať úradu voľné pracovné miesta. Úrad preto nemá celkový prehľad o voľných pracovných miestach. "Môžeme povedať iba to, že najčastejšie sú hlásené voľné miesta na pozície stavebný robotník, murár, betonár, operátor elektrovýroby a kovovýroby, špecialista na programovacie jazyky a prácu s PC, vodič nákladného auta a autobusu, pracovník bezpečnostnej služby, šička, krajčírka, zvárač, stolár, pilčík," dozvedáme sa ďalej od J. Kántorovej. "Ak zamestnávateľ mieni pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu, to je povinný oznámiť úradu. V tomto roku hromadné prepúšťanie zatiaľ oznámilo 17 zamestnávateľov. Nie vždy pritom ide o zánik podniku. Väčšinou je to dôsledok prispôsobenia sa obchodným podmienkam."
Podľa riaditeľky sa v poslednom období dosť výrazne mení spôsob hľadania zamestnania. Hoci je poslaním úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podpora a pomoc občanom pri hľadaní zamestnania a zamestnávateľom pri hľadaní alebo zmene zamestnania, pri obsadzovaní voľných pracovných miest a najmä pri uplatňovaní aktívnych opatrení trhu práce, nezamestnaní nečakajú so založenými rukami. Aj sami sa postupne učia hľadať si uplatnenie. "Neboja sa ísť aj mimo trvalého bydliska, keďže táto forma je podporovaná aj štátom príspevkami na sťahovanie za prácou alebo náhradami cestovného. Stále viac ľudí, najmä mladých, ktorých nezastaví jazyková bariéra, chodí tiež do zahraničia. Od vstupu Slovenska do Európskej únie sa tieto možnosti zvýraznili a sú aj čoraz viac využívané."
Napriek tomu je stále pomerne veľký počet tých, čo si prácu ešte nenašli. Nad 12 mesiacov, teda dlhodobo nezamestnaných, je v okrese Košice I 1532 ľudí, v okrese Košice II (sem patrí Luník IX) 1925 ľudí, v okrese Košice III 857 ľudí, v okrese Košice IV 1355 a v okrese Košice-okolie 7312 občanov. Viac ako tri roky si v piatich okresoch spolu prácu nedokázalo nájsť 6165 občanov.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Úradný papier stále "letí"?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári