majú vyrovnať ceny vody s nákladmi na jej výrobu a distribúciu.
"Cena vody je dlhodobo dotovaná a tento stav je neúnosný. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nás tlačí k tomu, aby sa vyrovnali ceny medzi podnikateľmi a obyvateľstvom. Cena bude rovnaká pre všetkých bez rozdielu," hovorí generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (VVS) v Košiciach Stanislav Hreha.
V priebehu niekoľkých dní predloží vedenie vodárenskej spoločnosti návrh na zvýšenie cien regulačnému úradu. Musí ho však ešte schváliť predstavenstvo spoločnosti, čo je však už len formálna záležitosť. ÚRSO následne v priebehu tridsiatich dní rozhodne, o koľko sa skutočne cena zvýši.
"My navrhujeme spomínaných 25 percent pre domácnosti. Naopak, cena pre ostatných odberateľov by mala klesnúť o päť percent. Regulačnému úradu musíme odoslať návrh do konca októbra," vysvetlila finančná riaditeľka VVS Anita Gašparíková.
K zvýšeniu ceny by malo dôjsť od roku 2006. V súčasnosti domácnosti na východe Slovenska platia za
dodávku pitnej vody 28,26 Sk za meter kubický a 19,28 Sk za odvedenie a čistenie splaškovej vody. Po zvýšení cien bude teda voda za vodné i stočné dokopy drahšia o takmer dvanásť korún a teda za kubík, čiže tisíc litrov vody zaplatíme 59,40 Sk.
Dobrou správou je, že podľa predstaviteľov vodární by v budúcich rokoch už voda nemala dramaticky zdražieť. "Ceny za dodávky vody by mali byť stabilizované. V nasledujúcich dvoch rokoch by nemali výraznejšie rásť, cena sa však bude primerane zvyšovať o percento či dve, ak narastú ceny energií," poznamenáva S. Hreha.
Na otázku, či ostatné vodárenské spoločnosti na Slovensku nemajú lacnejšiu vodu, A. Gašparíková dodáva: "Po zvýšení bude cena vody na východe na porovnateľnej úrovni so západným Slovenskom či Podtatranskou vodárenskou spoločnosťou a hlavne pokryje náklady. Ceny sa ale nedajú porovnávať, pretože nás čaká to, čo urobili niektoré vodárenské spoločnosti už minulý rok. Vyrovnali ceny so svojimi nákladmi a podľa môjho názoru sa rozdiely môžu ukázať až na základe hospodárenia vodárenských spoločností. Podľa toho sa budú pohybovať aj ceny."
V súčasnosti domácnosti platia len približne 80,7 percenta z nákladov na pitnú vodu a vyše 90 percent z nákladov na odkanalizovanú. Po vyrovnaní cien s nákladmi sa očakáva ďalší pokles odbytu tejto komodity.
"Dlhodobo zaznamenávame pokles odberu pitnej vody. Situácia nie je dobrá a podľa mňa už hraničí s hygienickými normami. Naše čísla totiž ukazujú priemernú spotrebu na človeka a deň v objeme 80 litrov, pričom v krajinách EÚ je toto číslo vyššie o 35 litrov," vraví výrobno-technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
Ľudia teda začínajú vodou šetriť a kohútiky poriadne priškrtili. V tomto roku VVS očakáva medziročný pokles odbytu pitnej vody o 5,5 percenta a pokles tržieb za vodné a stočné o vyše 92 miliónov Sk.
"Ľudia si myslia, že voda z vlastných studní je lacnejšia ako z verejného vodovodu. Ale ak ju majú vykopať, platiť elektrinu, ktorú spotrebuje čerpadlo, cena sa pomaly vyrovná. Navyše voda z verejnej siete je pravidelne kontrolovaná a nemôže byť kontaminovaná. Veď koľko ľudí v obciach si dáva vodu v studni kontrolovať? Pritom stačí, že niekto niekde vyleje niečo do zeme a je problém," uzavrel S. Hreha.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť zásobuje pitnou
vodou vyše 1,2 milióna obyvateľov v oblastiach Košíc, Prešova, Revúcej, Bardejova, Trebišova, Michaloviec, Svidníka, Humenného a Vranova nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári