Slovensko sa ich totiž doviezlo o stotisíc menej ako vlani - kvôli slabému minuloročnému záujmu. Nuž a to, že by na nás mohlo nezvýšiť, zjavne stresuje. Vôbec preto neprekvapuje, že je otázka, či ste sa nechali zaočkovať, pomaly taká frekventovaná ako otázka na to, čo sa deje práve vo Vile... Veru, nikdy v minulosti o protichrípkové vakcíny nebol taký záujem. Každému je jasné, že hystériu spustila vtáčia chrípka, ktorá sa potvrdila u hydiny už aj v Rumunsku. Ale sú alebo nie sú obavy z pandémie namieste?
Hrozbu rozšírenia epidémie obrovských rozmerov nemožno brať na ľahkú váhu. Objavuje sa každých tridsať -štyridsať rokov a zabíja milióny ľudí na celom svete. Jednotlivé vlády sa preto na pandémiu seriózne pripravujú. Čo však môže robiť jednotlivec? Epidemiológovia odporúčajú nechať sa zaočkovať proti bežnému chrípkovému vírusu, čo azda poskytne aspoň čiastočnú ochranu. Navyše očkovanie môže pomôcť predísť zmutovaniu vtáčích kmeňov chrípky. Lekári zas radia, ostatne ako vždy, dobrú životosprávu zdravú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny, veľa pohybu, otužovanie. Môže to však stačiť?
Či áno, alebo nie, viac urobiť pre svoje zdravie v tejto chvíli nemôžeme. Ostáva nám iba čakať, či sa z vtáčej chrípky vyvinie nový typ chrípky prenosnej aj na človeka. A ak sa tak stane, trpezlivo čakať na výrobu účinnej protichrípkovej vakcíny. Pretože naše hystérie toto čakanie neskrátia a ani neodvrátia prípadné následky smrtiacej chrípky. Ak pandémia príde, budeme s ňou musieť bojovať, pričom opäť len čas ukáže ako. Pokiaľ nepríde, je naše "nerváčenie" zbytočné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári