Korzár logo Korzár Košice

Lipšica nepotešili niektoré verdikty košických súdov

Košice - Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) o tom, že časť antidiskriminačného zákona, ktorá umožňuje prijímať vyrovnávacie opatrenia v prospech

rasových a etnických menšín, je protiústavná, si v utorok okrem novinárov prišiel na ÚS vypočuť aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). Po skončení pojednávanie sme sa s ním porozprávali.

Ako vnímate rozhodnutie Ústavného súdu SR?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Akákoľvek diskriminácia je zlá a preto by sme sa mali zbaviť posudzovania ľudí podľa farby pleti a pôvodu, ale naopak podľa toho, akí sú. Zdá sa mi to ako argument z Hlavy 22, aby sme odstránili diskrimináciu, musíme najprv diskriminovať. Obrátená diskriminácia posilňuje stereotypy, že niektoré národnostné menšiny nie sú schopné dosiahnuť úspech bez osobitných zvýhodňovacích opatrení. Ich prijímanie by rasové predsudky neutlmilo, ale naopak, posilňovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti zo strany ANO uplynulý týždeň vyšli do ulíc s petíciou, ktorej cieľom je zabrániť prijatiu podľa nich diskriminačnej zmluvy o výhrade svedomia, ktorá ma byť podpísaná medzi Slovenskou republikou a Vatikánom. Ako sa na to pozeráte?

- Každý, vrátane ANO a pána poslanca Ruska, má na Slovensku petičné právo, takže ho môže využiť. Voči ich akcii nemám námietky. Na túto tému prebieha celospoločenská diskusia. Niekedy, žiaľ, počúvame aj množstvo neprávd, ale to je asi normálne v demokratickom prostredí. Petície sú dôležité, viem, že sú aj v prospech, aj proti spomínanej zmluve. Zrejme sa na ne bude prihliadať, no definitívne rozhodnutie je na vláde a parlamente.

V Česku sa už dajú niektoré menšie obchodné spory medzi firmami riešiť on-line cez internet. Obe strany pošlú všetky svoje podklady e-mailom arbitrovi, ten rozhodne a rovnakým spôsobom im potom aj dá odpoveď. Nerozmýšľate, žeby sme niečo podobné mohli zaviesť aj na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu

- Ministerstvo momentálne pripravuje to, aby bolo možné on-line urobiť registrácie obchodných spoločností na súde, lebo to je budúcnosť súdnictva. Zatiaľ však nepripravujeme sporové konanie on-line, lebo v našom právnom poriadku je zakotvená účasť verejnosti na pojednávaniach. Keby sme to chceli aplikovať, nastal by ústavný problém. Zatiaľ začíname aplikovať elektronické súdnictvo v nesporových konaniach a takým príkladom je aj konanie o obchodnej registrácii.

V predchádzajúcich rokoch sa viackrát novelizoval Trestný zákon. Ako ste zatiaľ spokojný s účinnosťou tých zmien, ktoré v ňom nastali?

- Predchádzajúce novely hodnotíme veľmi pozitívne. Zmeny v zákonníku ako napríklad uzákonenie zásady "trikrát a dosť" alebo zavedenie absolútneho doživotia priniesli občanom väčšiu bezpečnosť. Nechcem tvrdiť, že len tieto zmeny sú jedinou príčinou poklesu násilnej kriminality, ale ak sa pozrieme do štatistiky, tak za posledné takmer 2 roky pozorujeme jej výrazný pokles. Napríklad minulý rok sme zaznamenali najmenší počet vrážd za posledných 15 rokov a tento trend je badateľný aj v roku 2005, pričom aj naďalej pokračuje trend znižovanie počtu lúpeží a znásilnení. Pokiaľ tieto nové prvky v trestnom práve zachránili čo i len jeden život, malo zmysel ich prijať.

SkryťVypnúť reklamu

Stáva sa, najmä na východe, že zadržaní členovia rôznych skupín podsvetia po odpykaní časti trestu vyjdú z väzenia, resp. sa tam vôbec nedostanú pre rôzne procesné chyby súdov...

- Áno, vidím v tom vážny problém. Naposledy to bol prípad obvineného Milana R. (popradský podnikateľ, obvinený z viacerých podvodov za desiatky miliónov korún - v júli ho súd v Košiciach prepustil na slobodu - pozn. red.), ktorý pôvodne spadal pod kompetenciu špeciálnej prokuratúry a novelou zákona v apríli 2005 sa vrátila späť na košickú justíciu, čo malo za následok jeho prepustenie z väzby. Napriek tomu, že Najvyšší súd SR vyhovel mojej sťažnosti, obvinený je stále na slobode, čo podľa mňa nie je celkom prípustné... Ide o osobu, ktorá niekoľko rokov utekala pred spravodlivosťou po celej Európe a nie je prijateľné, aby nezákonným spôsobom zostala na slobode. Aj preto je dôležité, aby takéto prípady boli na špeciálnej prokuratúre a špeciálnom súde. Pokiaľ by tento prípad zostal na špeciálnej prokuratúre, obvinený R. by nebol na slobode...

V utorok ste sa stretli s košickými sudcami a prokurátormi. Ako ste spokojný s výsledkami ich činnosti?

- Čo sa týka počtu prípadov, košické súdy a prokuratúry sú mimoriadne zaťažené. Počet prípadov na jedného prokurátora je asi najvyšší na celom Slovensku. Našou prioritou je preto ich personálne posilnenie. Čo sa týka kvality, tam už to je dosť individuálne. V Košiciach, ale aj na východe Slovenska sa už viackrát vyskytli prípady, keď súdy rozhodli veľmi zaujímavým, teda podľa mojej mienky nezákonným spôsobom, čo aj niekedy potvrdil Najvyšší súd... Preto nemôžem byť v tomto smere úplne spokojný. No na druhej strane sú aj prípady závažných káuz, ktoré košická justícia veľmi dobre zvládla.

Ako chcete motivovať sudcov, aby rozhodovali len spravodlivo a nevydávali, ako tvrdíte, "zaujímavé" rozhodnutia?

- Najlepším riešením, ktoré sa už začalo realizovať, je to, aby najzávažnejšie prípady, keď ide o organizovaný zločin, majetkovú kriminalitu alebo korupciu, riešil špeciálny súd a špeciálna prokuratúra. Tie už začali teraz riešiť kauzu Devín banky, "kyselinárov", resp. vytýčili pojednávanie v kauze J. Majský. Špeciálny súd a prokuratúra sú obsadené najlepšími sudcami a prokurátormi. Adekvátne tomu sú aj finančne ohodnotení a chránení tak, aby rozhodovali zákonne, nestranne a bez akýchkoľvek bočných vplyvov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 313
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu