výkony vtiahli do víru energie niekoľko generácií v publiku. Neuveriteľných dvadsať rokov trvalo, kým sa vrátili do Košíc. Posledný koncert bol ešte za minulého režimu.
"Naposledy tu koncertovali v roku 1985, pamätám si to ako dnes. Presne na tomto pódiu," zaspomínal si hudobný vydavateľ Ján Sudzina, ktorého sme zastihli v zákulisí. "Vtedy tie veci rezonovali úplne inak, ako dnes. Mali zakázanú príchuť a bolo to fakt provokujúce," skonštatoval.
Pražský výběr pod vedením Michaela Kocába vznikol ako odnož Pražského Big Bandu v polovici 70. rokov a od svojho začiatku hral čistý jazz rock. Koncom roku 1978 po tom, ako vyšiel album Žízeň, nastal útlm. Na scéne sa objavil vtedy už známy gitarista Michal Pavlíček. Spoločný projekt nazvali podľa Kocábovej skupiny Pražský výběr. Ustálili sa na zložení Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jiří Hrubeš a Vilém Čok.
Košický koncert bol akousi prechádzkou dejinami kultovej kapely. Michael Kocáb vystriedal niekoľko prevlekov. A nezaostával za ním ani búrlivák Vilém Čok. Na chvíľu sa objavili v čapiciach ruských dôstojníkov. Dnes patria k ich obľúbeným rekvizitám, kedysi boli nenávideným symbolom. Ako poslanec sa Michael Kocáb po revolúcii zasadil o odchod sovietskych vojsk z vtedajšieho Československa. Pri príležitosti tejto udalosti usporiadal vtedy Pražský výběr turné vrcholiace veľkým koncertom pod názvom Adieu C.A. Zúčastnili sa ho vtedy prezident Václav Havel a ako hosť vystúpil Frank Zappa.
Tí mladší sa v Jumbo centre tešili z vecí z albumov "Ber" a "Tango Ropopotamo", ktoré vznikli v 90. rokoch. Skôr narodení zasa spomínali pri rannej tvorbe Výběru.
Výsledkom však bol nádherný dialóg a radosť z kvalitnej hudby. Prídavok v podobe pesničky Hrály dudy si s kapelou nôtili jednohlasne všetci. Ešte dlho po koncerte museli členovia Výběru podpisovať vinylové platne a iné relikvie domácich hudobných archívov.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári