Monastiru v Tunisku. Policajti nevedeli, či sa hrozba viaže priamo k lietadlu, konkrétnemu cestujúcemu či batožine, alebo letiskovému terminálu. Podozrivé boli dve batožiny, psovod so špeciálne vycvičeným psom a pyrotechnici za pomoci techniky kontrolou zistili, že sú neškodné. Hovorí sa, že pyrotechnik sa môže pomýliť len raz, preto na košickom, popradskom a bratislavskom letisku dostali odborníci na výbušniny po jednej sade špeciálnej techniky v celkovej hodnote viac ako pol milióna eur. Pomôžu im v práci pri čo najmenšom ohrození životov zamestnancov letísk, ale najmä cestujúcich. Peniaze na špičkovú techniku získala Slovenská republika v rámci programu Phare.
"Nová technika, vrátane terénneho Landroveru využívaného v ťažkých terénnych podmienkach v prípade hrozby umiestnenia nástražného výbušného systému na letiskovej dráhe, respektíve technických zariadeniach letiska, nám určite pomôže," netajil spokojnosť riaditeľ oddelenia hraničnej kontroly PZ Košice-letisko mjr. Marcel Makó. "Máme aj dvoch psov-špecialistov na vyhľadávanie výbušnín, onedlho zvýšime počet policajtov-pyrotechnikov."
K sade, ktorá sa skladá z viacerých zaujímavých komponentov, nám poskytli fundovaný výklad odborní pyrotechnici-starší referenti. "Ide o techniku vyššej kategórie, ktorá nadväzuje na základné prvostupňové veci," povedal nám por. Milan Šoltés, praktickú ukážku však prenechal kolegovi npor. Ľubomírovi Hukovi.
Ten nám najprv predviedol ochrannú deku, slúžiacu na zachytenie črepín pri výbuchu. "Ide o kvalitnú vec, ale použiť sa dá asi len raz. Dačo vydrží, ale potom ju treba vyradiť. Máme tu aj nový nepriestrelný ochranný odev s prilbou. Slabšou stránkou tejto prilby je však to, že nechráni hrdlo pyrotechnika. Celkom slušnou vecičkou je endoskop, ktorým sa dajú skontrolovať rôzne dutiny, vrátane benzínových nádrží. Na konci má optické čidlo pohyblivé všetkými smermi, svetlo, ak má byť skontrolovaný tmavý priestor. Na endoskop môžeme pripojiť kameru a ňou zadokumentovať a následne vyhodnotiť zásah. Súčasťou sady sú aj rôzne prísavky, kotvy na upevnenie lanka, ktorým dokážeme pomocou robota vytiahnuť podozrivú batožinu do priestoru, kde neohrozí ľudské životy, materiál, techniku, budovy. Dostali sme prenosné röntgenové zariadenie, ktorým bez akéhokoľvek dotyku s podozrivým predmetom vieme nasnímať jeho obsah. Snímky stiahneme do notebooku a zhodnotíme, ako a kde zasiahneme. Röntgen, ovládateľný na vzdialenosť 30 metrov, totiž presne ukáže, kde má výbušné zariadenie zdroj, výbušninu, iniciátor."
Na absolútne prvé miesto v pomyselnom rebríčku komponentov sady dávajú pyrotechnici MO-2M, určený na detekovanie výbušnín podľa ich výparov. "Po nasatí pár mi na displeji presne vypíše, aký konkrétny druh výbušniny sa v batožine nachádza. Podobné vecičky vyrobili Američania, Nemci, ale táto, ruská, prevýšila všetky," dodal Ľ. Huk.
Chlapi v čiernych uniformách vzápätí otvorili ďalší kufrík (všetky sú vzduchotesné a vodotesné - pozn. red.) a predviedli inú zaujímavosť, ktorá slúži na identifikovanie výbušnín. Na špeciálny papier sa nanesie takzvaný ster výbušnej látky, ktorá sa po nakvapkaní špeciálnej tekutiny sfarbí. Podľa druhu výbušniny vždy inak. Pyrotechnici sa pochválili aj Emilom. Robotom, diaľkovo ovládateľným na vzdialenosť 100 metrov v hodnote takmer 70 000 eur. Má šesť kolies, každé s vlastným pohonom, dva od sebe nezávislé zdroje pohonu. Jeden ovláda podvozok, druhý výsuvné rameno "vyzbrojené" kamerami, rukou, skonštruovanou podľa vzoru ľudskej. Tou dokáže uchopiť podozrivú batožinu a odniesť ju na určené miesto.
"Priestor v okolí robota a každú jeho činnosť riadi a sleduje operátor na obrazovke. Emil zdvihne najviac jeden kilogram, utiahne viac. Skonštruovali ho českí odborníci. Robot podozrivú batožinu vytiahne do bezpečného priestoru, kde potom takzvaným vodným rozstreľovačom, čiže prúdom vody pod vysokým tlakom, zlikvidujeme nástražný systém," vysvetlil Ľubomír Huk.
Pyrotechnici slúžiaci na letisku sú s novou výbavou spokojní. Aj keby však dostali techniku za desiatky miliónov eur, rozhodujúcim faktorom vždy ostane perfektne vycvičený a skúsený človek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári