učiteľ už 25 rokov vedie úspešnú školskú kapelu Päťkári, ktorá preslávila V. Základnú školu z Michaloviec po celom Slovensku. Dokonca ju zviditeľnila viac ako hokej, ktorý je hlavnou doménou školy. Bertič je jeden z mála učiteľov, ktorí sa v čase bývalého režimu začali venovať kapelám a vydržali až dodnes.
Prvá formácia Päťkárov uzrela svetlo sveta v roku 1980. Spočiatku hrávali len na jednoduchej aparatúre a nástrojoch, ktoré pozháňal zanietený učiteľ -mládež, odchovaná na pesničkách od Žbirku a Modusu, však bola nadšená. V čase normalizácie a nevytŕčania z radu, dal Bertič prostredníctvom hudby a kabinetového muzicírovania šancu študentom byť prirodzený a slobodný. Aj keď "socík" nebol príliš naklonený novým hudobným trendom, Bertič na toto obdobie spomína s úsmevom: "Prví Päťkári ešte v zastúpení Paľa Ferka, Michala Barkaia a Mira Bendu vyhrali okresnú súťaž s názvom "Politická pieseň". Aj keď to bolo obdobie poznačené politikou, dôležité bolo, že sa chlapci dokázali presadiť medzi skúsenými hudobnými harcovníkmi." Učiteľ vtedy cvičil s talentovanými hudobníkmi po vyučovaní v stiesnených priestoroch hudobného kabinetu: "Fungovali sme doslova na kolene."
Popri vlastných veciach, ktoré hrajúcich študentov najviac fascinovali, si musela školácka kapela vtedy ešte odbrnkať aj spartakiádne piesne či ruský kazačok. Bertič prezrádza, že muzicírovaniu sa venoval už pred založením Päťkárov - začínal hrávať na gitare s bratrancami Krajnikovcami v kapele Triumf. Neskôr pôsobil v skupine Optimist a v 4.ročníku na Pedagogickej fakulte v Prešove vo formácii Sui Generis (latinský názov v preklade - Svojím spôsobom), ktorá hrávala aj pesničky od legendárneho Pink Floydu. Na tú dobu bola Bertičova kapela dosť odvážna a siahala po experimentoch: "V pozadí sme mali nainštalované rôzne baletné scény, prvky a používali sme pútavú videoprojekciu, ktorá viac umocňovala zážitok z koncertov."
Kuriozitou je, že Bertič v študentských časoch hrával so samými zvučnými menami nielen z umeleckého, ale i spoločenského života. Hoci dnes už takmer všetci zavesili muziku na klinec, Bertič stále spomína na dnešného kurátora múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach Michala Bycku, hral aj s terajším hovorcom ministra zdravotníctva Karolom Farkašovským, umeleckým šéfom Šarišanu Lacom Kišeľakom či dekanom Filozofickej fakulty v Prešove Rudolfom Dupkalom. Skúsenosti z pôsobenia vo vysokoškolských kapelách neskôr pretavil aj do školáckej skupiny - Päťkári trikrát vyhrali 1. miesto v rozhlasovej detskej relácii Hity našej Dity a skvele sa prezentovali v dnes už neexistujúcom Talentáriu či v šou bláznivého Majstra N. Okrem muzikálnych úspechov Bertičovi zverenci uspeli aj na rozhlasovom poli. Mnohí si Bertiča pamätajú aj z jeho rozhlasovej relácie na rádiu Kiks s názvom Z pokladu strýka Alberta.
Učiteľ za tie roky odchoval stovku hudobníkov, ale o ďalšie fungovanie slávnych Päťkárov má obavy: "Mladí ľudia zleniveli, o vážne muzicírovanie už nemajú záujem. Mnohí sú dnes odchovaní len na klipoch a pre hru v kapele sa dokážu nadchnúť iba na chvíľu - trénovanie a nacvičovanie už im nevonia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári