Korzár logo Korzár Košice

Lumtzer si žiadny prešľap okrem kauzy byty nepriznáva

Košice - Už len 39 dní delí 46-ročného Ing. Ladislava Lumtzera (nezávislý, ex-SDKÚ) od možného konca jeho 11-ročnej kariéry starostu Furče.

Referendum o jeho odvolaní totiž pravdepodobne bude 26. novembra. Na tento termín, na deň volieb župana a poslancov Košického samosprávneho kraja, referendum zrejme vyhlási miestne zastupiteľstvo koncom októbra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K referendu viedla desať mesiacov trvajúca petičná akcia skupiny furčianskych poslancov. Podpismi ju podporilo 7 566 z približne 24-tisíc oprávnených voličov mestskej časti. Na platnosť referenda však treba účasť asi 12-tisíc Furčanov. Ako dôvod petície petičný výbor uviedol, že starosta podpisovaním a uhrádzaním faktúr za nevykonané práce pri výstavbe nájomných bytov Na hore spôsobil mestskej časti škodu viac ako 90 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Furča je v dvojnásobnej exekúcii, lebo Štátnemu fondu rozvoja bývania (ŠFRB) dlhuje okolo 64 miliónov korún a Správe finančnej kontroly ministerstva financií asi 34 miliónov. Trestne stíhaní v kauze byty sú okrem starostu Ladislava Lumtzera i šéf dodávateľskej firmy Kame Slovakia Group, a. s., Maroš M., viceprimátor Eugen Čuňo (SDKÚ), podnikateľ Viktor K. a advokát Ladislav P.

Blížiace sa referendum o odvolaní starostu zavážilo ako argument, aby L. Lumtzer odpovedal na otázky súvisiace s problémami, ktoré sprevádzali jeho doterajšie pôsobenie v tomto volebnom období.

****

V kauze byty ste obvinený z trestných činov podvodu, subvenčného podvodu a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Stále trváte na tom, že jedinou vašou chybou bola prílišná dôvera voči dodávateľovi stavby?

SkryťVypnúť reklamu

"Áno, na tom trvám a tvrdím, že dodávateľ stavby ma podviedol. A to, či som vinný, riešia orgány činné v trestnom konaní."

Už dva roky odolávate politickým tlakom i tlakom verejnosti na vaše odstúpenie. Doteraz ste pri tom argumentovali, že neodstúpite preto, lebo chcete napraviť, čo ste pokazili. Stále sa vám to však nepodarilo a už zrejme ani nepodarí, odstúpite teda teraz?

"Chcel som to napraviť, no nevyšlo mi to. Chcel som ešte dotiahnuť nútenú správu, ani to sa mi však nepodarilo. Ale sám neodstúpim. Nehovorím síce, že chybu som neurobil, ale nie všetko, z čoho som bol obvinený, je pravda. Ak však bude referendum platné, budem jeho výsledky akceptovať."

Môže sa však stať, že exekútor nenechá mestskej časti ani 200-tisíc potrebných na úhradu nákladov na organizáciu referenda, čiže v takom prípade by vás za to, že ste Furču zadlžili, ľudia vlastne ani nemohli odvolať, a to paradoxne práve preto, že ste Furču zadlžili...

SkryťVypnúť reklamu

"To by sa nemalo stať, lebo ministerstvo financií po rozhodnutí o nezavedení nútenej správy deklarovalo, že samosprávne funkcie exekúciami ohrozené nebudú, a k nim patrí aj referendum."

Svojmu mladšiemu bratovi Michalovi, poslancovi Juhu, ste v júni dali z angličtiny preložiť pre zastupiteľstvo 11-stranovú správu o plenárnom zasadnutí Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy v Štrasburgu, ktorého ste sa zúčastnili ako člen slovenskej delegácie nominovaný Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Poslanci však od vás žiadnu správu nežiadali, keďže služobnú cestu vám schváliť nechceli, a navyše 1500-korunový preklad ste dali bratovi urobiť za peniaze Furče. Priznávate, že to bola chyba?

"Nie, nebola to chyba, lebo cena za preklad by bola výhodná, 130 Sk za stranu. Takže preklad síce bol urobený, avšak kvôli protestom poslancov nebol použitý a následne ani zaplatený z prostriedkov mestskej časti. Spolupráca s bratom sa mi osvedčila už v minulosti, keď odviedol pre Furču výbornú prácu na našom spoločnom projekte s Fakultou elektrotechniky a informatiky TU Košice, na projekte Webocracy (www.kosice-dh.sk), ktorý získal prestížne ocenenie ITAPA 2004 v kategórii Nové služby na medzinárodnom kongrese o informatizácii verejnej správy. Na tento projekt sa čerpali účelovo viazané prostriedky z európskych fondov."

Vy ako starosta ste vyberali členov furčianskeho tímu na projekt Webocracy?

"Áno, podieľal som sa na výbere. Aby náklady na projekt neboli príliš vysoké, vybrali sme do tímu aj vysokoškolských študentov."

Boli medzi nimi aj študenti, ktorí boli vtedy futbalistami FK Košická Nová Ves, ktorého ste boli v tom čase prezidentom?

"Áno, boli, a je v tom niečo zlé? Odviedli dobrú prácu a za výberom ľudí do tímu si stojím."

Poslanci Furče protestujú, aby starosta v takej situácii ako vy reprezentoval v zahraničí v Rade Európy mestskú časť a Slovensko. Vy sa po starostovskom zlyhaní doma nehanbíte chodiť ukazovať sa do sveta?

"Poslanci protestovať môžu, avšak nenominovalo ma miestne zastupiteľstvo, ale ZMOS, ktorý ma v tom čase navrhol do Rady Európy ako dobre jazykovo zdatného komunálneho politika. Momentálne však už nie som riadnym členom, ale náhradníkom, takže na zahraničné rokovania chodievam len v prípade potreby."

Ak viete dobre po anglicky, prečo ste správu pre poslancov nepreložili z angličtiny sám, ale potrebovali ste prekladateľa?

"Anglicky sa dorozumiem, ale na preklad odborného článku si netrúfam."

V marci vydražil váš svokor služobné auto Furče zabavené exekútorom, a to ako jediný účastník dražby v Komárne za vyvolávaciu cenu (asi 137-tisíc za ani nie 5-ročný Seat Cordoba). Vnímate to ako svoj etický prešľap?

"Nie, nevnímam, lebo postup zverejnenia oznámenia exekútora o dražbe bol štandardný. Akurát nastal problém v tom, že keď bolo oznámenie o dražbe doručené do podateľne úradu, keďže bolo pred sviatkami, pracovníčka podateľne už nebola na úrade, a tak sa to do došlej pošty zaznamenalo až po sviatkoch, keď nastúpila do práce, čo bolo práve v deň dražby. Keďže ja som o dražbe vedel, tak som informoval svokra, ktorý práve zháňal auto. Nevedel som, koľko záujemcov a či vôbec niekto na dražbu príde. Vedel však o nej aj ŠFRB a oznámenie bolo vyvesené aj na exekútorskom úrade (v Komárne, pozn. red.)."

Bývate v Košickej Novej Vsi, čo je v rozpore s duchom zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí i zákona o obecnom zriadení, podľa ktorých môžete kandidovať a vykonávať funkciu starostu len tam, kde máte trvalý pobyt. Trvalý pobyt síce máte formálne prihlásený na Furči, ale v Košickej Novej Vsi ste reálne bývali už pred poslednými voľbami. Vám to nevadí?

"Nie, nemám s tým problém, lebo na Furči denne žijem, nakupujem, pracujem, chodím tu, zúčastňujem sa tu spoločenského života a v byte na Krosnianskej ulici, ktorý vlastním, mám ja a moja rodina trvalý pobyt. A k pobytu v Košickej Novej Vsi sa tiež hlásim, pretože som súčasťou rodiny mojej manželky, ktorá je ´doma´ práve tam."

Žiadny prešľap okrem kauzy byty si teda nepriznávate. Aspoň sa chlapsky ospravedlníte, že ste Korzáru v januári nehovorili pravdu, keď ste tvrdili, že váš byt na Furči prenajímate Vietnamcom zadarmo a že tam bývate aj vy a hocikedy tam prespíte?

"To je moja súkromná záležitosť."

* * *

Podpisy za kandidatúru naháňal u "vepepečkárov" i úradníkov

Pravdepodobne v jeden deň budú môcť Furčania L. Lumtzera odvolať v referende z funkcie starostu mestskej časti aj zvoliť vo voľbách za poslanca KSK. Včera, teda v posledný deň podávania kandidátnych listín, nám potvrdil, že do regionálneho zastupiteľstva kandiduje ako nezávislý kandidát a na petíciu na podporu svojej kandidatúry získal potrebných 400 podpisov oprávnených voličov "svojho" volebného obvodu Košice III (Furča+Košická Nová Ves). Lumtzer bol nezávislým poslancom KSK aj vo volebnom období 2001-2005.

Na otázku, či stratu dôvery na Furči a navyše referendum o odvolaní v rovnaký deň nevidí ako prekážku v opätovnom uchádzaní sa o priazeň voličov, odpovedal: "Nie, nepovažujem to za prekážku." Povedal nám, že petíciu mu podpísali obyvatelia Furče aj Košickej Novej Vsi.

Podľa našich informácií mal dať starosta minulý týždeň petičné hárky aj pracovníkom "svojho" miestneho úradu s tým, aby doma obehali susedov, a vraj ich dal i koordinátorovi "vepepečkarov", čiže nezamestnaných, ktorí v mestskej časti vykonávajú aktivačné práce, aby sa podpísali aj oni. "Nie je to pravda. ´Vepepečkarov´ som si obišiel aj sám, ktorí chceli, mi podpísali, ale bolo ich málo. A z úradu mi niektorí podpísali a niektorí nie," vysvetľuje Lumtzer.

Ten bol prezidentom futbalového klubu Košická Nová Ves, v tejto funkcii skončil ešte v minulej sezóne, v ktorej FK vypadol zo 4. do 5. ligy. Domáce zápasy FK však stále navštevuje a doma hrali aj v nedeľu, keď Lumtzer finišoval s petíciou. Zbieral podpisy aj tam? "To je moja súkromná vec," reagoval.

Minulý týždeň dával starosta podpisovať petičné hárky aj furčianskym dôchodcom na zájazde v Poľsku. "Ale ja som tam s nimi nešiel autobusom, bol som tam v rámci dovolenky s manželkou a náhodou som ich stretol."

Podľa pracovníka úradu, ktorý si neželá byť menovaný, minulý týždeň prišiel starosta na poradu opatrovateliek, zamestnankýň mestskej časti, kde im rozdal petičné hárky. "Opatrovateľky potom zbierali podpisy u opatrovaných. Okrem toho si starosta pracovníkov úradu pozýval k sebe do kancelárie a dával im podpisovať hárky. Kto v takom prípade, aj keď má iný názor, odmietne podpísať?" pýta sa úradník.

"A čo? Nikoho som nenútil," tvrdí Lumtzer. "Ja som sa pracovníkov úradu pýtal, či mi podpíšu. Keď mi podpísali, mi podpísali, keď mi nepodpísali, som odišiel. Čo je na tom zlé? A opatrovateľkám som povedal, že keď chcú, nech podpíšu. Ale 95 percent podpisov som si aj tak pozbieral sám a je moja súkromná vec, ako zbieram podpisy."

Autor: jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 058
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 868
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 338
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 448
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 629
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu