zadržaných celkovo 171 kartónov cigariet, deväť litrových fliaš liehovín a 117 kusov textilu, ktorý vykazoval znaky falšovania značky. Trhovisko bolo hermeticky uzatvorené.
"SOI skontrolovala celkovo 61 predajných stánkov, pričom v 48 prípadoch boli zistené nedostatky. Vydali sme zákaz predaja na 497 druhov výrobkov v celkovej hodnote 1,2 milióna korún. Najčastejšie sa vyskytli chýbajúce informácie o materiálovom zložení či návody v úradom jazyku," uviedol riaditeľ Inšpektorátu SOI Košice Daniel Horváth a dodal, že najviac nedostatkov zistili v súvislosti s detským textilom a obuvou.
Podľa hovorkyňe Colného riaditeľstva SR Silvie Balázsikovej colníci skontrolovali 557 stánkov.
"S výsledkami kontroly sme spokojní, musím však podotknúť, že sme sa stretli s nedostatočnou súčinnosťou zo strany správcu trhoviska," vysvetlila hovorkyňa colníkov,
Ako dodala, kontrolu zamerali na porušovanie colných a daňových predpisov, ochranu spotrebiteľa a pátranie po hľadaných osobách a veciach z krádeží.
"Celková hodnota zadržaného tovaru bola 133-tisíc korún. Je pravda, že oproti predchádzajúcim kontrolám sme zistili menej porušení colných a daňových predpisov, išlo však hlavne o prevenciu. V šiestich prípadoch sme museli vniknúť do uzatvorených stánkov násilím, pretože bolo podozrenie, že je v nich nelegálny tovar," vysvetlila Balázsiková a na otázku, či bol vzhľadom na zaistený tovar zásah adekvátny, uviedla: "Spôsob kontroly bol v súlade s oprávneniami colníkov. V prípade, že si niekto myslí, že mu bola spôsobená škoda, môže sa sťažovať na Colnej správe. Podotýkam, že podobné akcie budú pokračovať na vytypovaných trhoviskách na celom Slovensku."
Polícia počas akcie zistila trinásť trestných činov porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru a štyri trestné činy porušovania práv k ochrannej známke.
"Páchateľom hrozia tresty odňatia slobody až do troch rokov. Podarilo sa zadržať dve osoby, po ktorých polícia pátrala. Navyše sme na inšpektorát práce postúpili prípad nelegálnej práce," vysvetlila hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová.
Zaujímavým poznatkom bolo, že trhovníci využívajú bezdomovcov, aby im strážili nelegálne dovezený tovar.
"Taktiež musím povedať, že zo strany správcu trhoviska nebola adekvátna spolupráca. Nepredložil adekvátne zoznamy stánkov a stalo sa, že tie, ktoré mali byť obsadené, boli prázdne a naopak."
Veľa cigariet teda nájdených nebolo, na otázku prečo, kompetentní odvetili: "Je tu pravdepodobnosť, že niektorí predajcovia boli vopred upozornení. Keď sa pripravovala akcia, boli oslovení aj ľudia, ktorí majú trhovisko v správe. Nechceme nikoho obviňovať, ale z radov polície či colníkov neuniklo nič."
Tejto skutočnosti by mohlo nasvedčovať aj to, že pes cvičený na vyhľadávanie tabakových výrobkov označil niekoľko stánkov, v ktorých mali byť cigarety.
"Skutočne, stopa bola silná, ale keď sa stánky otvorili, už tam nič nebolo," vysvetlil jeden z colníkov.
Riaditeľ Miestneho podniku služieb Ing. Miroslav Michalus je nahnevaný.
"Nie je pravda, že by sme nespolupracovali. Celý víkend sme im boli k dispozícii. Viete, štvrťročne poskytujeme polícii aj colníkom materiály o stave trhoviska. To, že sem prišli a mali staré, to nie je náš problém. Mohli prísť a opýtať si ich. Takto sa kontrola nerobí, zavrú trhovisko a nakoniec skončí akcia fiaskom. Je to hanba. Potrestali však nás, lebo nám ľudia odmietajú zaplatiť nájom," hovorí Michalus, podľa ktorého je smiešne, ak sa akcia nevydarí, hľadať vinníka takým spôsobom.
"Od nás žiadna informácia o akcii neprenikla, pretože sme o nej ani nevedeli. V piatok obsadili Blšák o 8.30 hod. a o dvadsať minút na to ma z porady odviezli policajti, ktorí ma informovali o tom, čo sa deje. Myslíte, že by s nami kukláči prišli niečo dohadovať? S nami nik nespolupracuje, na Blšáku už bolo veľa akcií, ani z jednej z nich nemáme dodnes výsledok. Pýtam sa, ako mám urobiť opatrenia, dať výpoveď z nájmu, keď neviem, čo sa udialo?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári