zaočkovať. Očkovanie môže podľa nej zvýšiť odolnosť organizmu proti novému druhu chrípky, ktorý by vnikol mutáciou z vtáčej chrípky. Ale panika podľa nej nie je namieste.
"Naozaj netreba prepadať panike, pretože zatiaľ nebol potvrdený prenos vtáčej chrípky z človeka na človeka. Ochorenie sa dosiaľ šíri iba medzi vtáctvom a hydinou. Na to, aby prepuklo u človeka, by musel prísť do styku s chorými či uhynutými vtákmi alebo ich výlučkami," hovorí.
Už sa síce potvrdil prenos vtáčej chrípky zo zvierat na človeka, ale z človeka na človeka zatiaľ nie. Predpokladá sa, že tomu musí predchádzať zmutovanie vtáčieho vírusu. K mutácii by mohlo dôjsť napríklad v organizme prasiat, ktoré majú v dýchacej trubici receptory pre ľudský aj vtáčí vírus chrípky. Keďže sa môžu nakaziť oboma, mohlo by u nich dôjsť k výmene genetickej informácie medzi vírusmi a vzniku nového. No a keďže proti nemu nebudú mať ľudia vytvorené protilátky, môže spôsobiť pandémiu epidémiu obrovských rozmerov.
"Mutácia vtáčieho vírusu môže prísť o niekoľko rokov, ale pandémia môže vzniknúť aj inak. Odborníci pred ňou varujú už niekoľko rokov. Pandémie sa totiž objavujú každých tridsať-štyridsať rokov a od sedemdesiatych rokov žiadna nebola. Preto sa už dlhšie očakáva, že môže prísť a musíme byť na ňu pripravení," poznamenáva MUDr. Seligová (na snímke).
Zatiaľ čo bežná chrípka predstavuje väčšie riziko iba pre malé deti a starých ľudí, nový typ vírusu môže ohroziť aj ľudí v produktívnom veku. Počas španielskej chrípky v roku 1918 napríklad zomierali aj mladí ľudia, ktorí pravdepodobne v minulosti neprekonali klasickú chrípku. Keďže sa nikdy nestretli s chrípkovým vírusom, ich organizmus mal vážne problémy. Mimochodom, vedci už zistili, že medzi vírusom španielskej a vtáčej chrípky (typu A H5N1) je niekoľko spoločných rysov...
Vakcínu proti vtáčej chrípke zatiaľ na Slovensku nemáme. V tomto období však vo vzduchu koluje iba vírus spôsobujúci bežnú chrípku, proti ktorému sa dá zaočkovať troma druhmi vakcín. Očkovanie môže vytvorením takzvaných pamäťových buniek poskytnúť čiastočnú ochranu proti prípadnému novému druhu chrípky. Mnohí ľudia sa však pýtajú nepredstavuje samotné očkovanie nejaké zdravotné riziko?
"Chrípka po vakcinácii nemôže prepuknúť, pretože očkovacia látka je neživá. Neobasahuje živý vírus, ktorý by sa mohol v organizme rozmnožiť a vyvolať chorobu. Ak sa objavilo respiračné ochorenie krátko po vakcinácii, vyvolal ho nejaký iný vírus," vysvetľuje epidemiologička.
Tiež si treba uvedomiť, že na vytvorenie protilátok proti chrípke potrebuje organizmus istý čas. Preto sa odporúča nechať sa zaočkovať aspoň dva-tri týždne pred nástupom chrípkovej sezóny. Pretože ak sa naše telo stretne s vírusom krátko pred vakcináciou, jej ochranný účinok sa už nestihne prejaviť.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári