ešte aj za sebou zanechal farebnú vizitku v podobe nápisu na skale. Milovníci hôr sú pobúrení. Podľa nich je alarmujúce, keď sa podobný vandalizmus presúva už aj do vysokohorského prostredia.
"Jedného rána doliezam s klientmi na Gerlach a vo vrcholovej časti na jednej veži vidím namaľované nejaké meno. Bol to šok! Toto mohol urobiť len chorý človek, ktorého treba ľutovať. Keby som ho pri tom prichytil, neviem, či by som sa vedel ovládať," povedal horský vodca Pavol Rajtar. Gerlachovský štít nie je bežnou vychádzkou, na vrchol sa môže obyčajný turista dostať len v sprievode horského vodcu. Prítomnosť vandalizmu aj na takomto nedostupnom mieste je o to zarážajúcejšia. "Jedno ráno som našiel na vrcholovom kríži pribitú tabuľku s menami Miro a Jožo z Trenčína, s oznamom, že vyššie sa už nedá ísť a pozdravy Horám zdar a Tatrám zdar. Okrem toho namaľovali na skaly nejaké mená a zvyšok modrej farby vyliali do východnej steny," spomína horský vodca Tibor Hromádka. Miesto si nafotil, tabuľku z kríža odmontoval a zniesol aj odpad, ktorý "milovníci hôr" za sebou zanechali. "Zostala tam po nich kopa plastových fliaš a splesnivený spací vak, aj to som zniesol dolu," krúti hlavou nad správaním návštevníkov hôr Tibor Hromádka.
"Je to odsúdeniahodné. Vysokohorské prostredie by nemalo byť určené na to, aby si niekto na vrcholoch budoval pamätníky svojich výstupov," pobúrila informácia Juraja Švajdu zo Správy TANAPu. Ako dodal, podobný čin možno z pozície štátnej ochrany prírody hodnotiť ako priestupok, pretože v národnej prírodnej rezervácii niekto aplikoval chemické látky. "Nemáme však páchateľa, nemáme dôkazy, riešiť to v správnom konaní bez spoľahlivého zistenia vinníka takmer nikam nevedie," dodal J. Švajda.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári