Trebišove pre košický Gréckokatolícky apoštolský exarchát (GKAE) za jednu korunu porušilo zákon o majetku vyšších územných celkov a Zásad hospodárenia s majetkom KSK. Tvrdí to hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš (na snímke) spolu s viacerými poslancami zastupiteľstva, ktorí za tento návrh nehlasovali.
Pôvodný návrh Úradu KSK prednesený na zastupiteľstve jeho riaditeľkou Rozáliou Múdrou (SMK) počítal s tým, že kraj osem pozemkov a nehnuteľností v znaleckej hodnote 46,4 milióna Sk predá GKAE za 10 miliónov korún. Takto získané finančné prostriedky mali byť príjmom kapitálového rozpočtu KSK. Riaditeľka zároveň uviedla, že ju síce kontaktoval zástupca firmy, ktorý kraju ponúkal 11 miliónov Sk, ale keďže to bolo len na chodbe úradu, nepovažuje to za serióznu ponuku.
Keďže išlo o posledné zasadnutie zastupiteľstva, viacerí poslanci žiadali zachovanie súčasného stavu, ktorý je podľa nich výhodný pre obe strany, resp. chceli, aby sa na tieto priestory vyhlásila riadna verejno-obchodná súťaž. Momentálne má GKAE uzavretú zmluvu s Úradom KSK o prenájme pozemkov a nehnuteľností za jednu korunu ročne s tým, že rozdiel medzi trhovou a momentálnou cenou GKAE kompenzuje kraju a študentom tejto strednej školy vo forme investícií do majetku.
To sa však napokon nestalo, keďže aj napriek varovaniam hlavného kontrolóra V. Farkaša o viacnásobnom porušení právnych predpisov hlasovalo 22 z 39 prítomných poslancov za pozmeňujúci návrh Jozefa Bobíka (klub KDH-DS) o priamom predaji týchto budov a nehnuteľností za 1 Sk pre GKAE. Za hlasovali poslanci klubu KDH-DS spolu s niektorými členmi SMK, SDKÚ, Misie 21 a M. Iľkom zo Smeru. Naopak proti boli, resp. sa zdržali hlasovania všetci zvyšní poslanci Smeru, polovica poslancov SMK, HZDS a nezávislí.
"Môj názor som povedal už na zastupiteľstve, keď som navrhoval poslancom, aby sa ponechal doterajší prenájom. Podľa môjho názoru je uznesenie v rozpore so zákonom a zjavne nevýhodné pre KSK. Kraj tým prišiel minimálne o 10-11 miliónov Sk. Ak je účtovná zostatková hodnota vyše 46 miliónov Sk a spolu s vybavením aspoň 50 miliónov, tak minimálna kúpna cena by mala byť aspoň 25 miliónov a už vôbec nie 10 miliónov alebo dokonca len koruna," uviedol pre náš denník Vojtech Farkaš a dodal, že v súvislosti s už podpísaným uznesením momentálne zvažuje podanie podnetu na prokuratúru.
Predaj za 10 miliónov korún GKAE ešte pred konaním zastupiteľstva neodobrila ani jeho finančná komisia. Jej člen Jaroslav Hlinka (NEKA) bol spolu s ďalším poslancom J. Drábikom (Smer) po rozhodnutí zastupiteľstva dosť šokovaný. Obaja vyzvali R. Bauera, aby toto uznesenie nepodpisoval. "Robíme si bláznov z našich voličov... Pre väčšinu poslancov finančnej komisie sa už suma 10 miliónov videla nízka, nie to ešte jedna korunu. Nechápem dôvod, prečo sa náš majetok v takejto atraktívnej lokalite s dobrou vybavenosťou doslova zadarmo rozdal a ako právnik som presvedčený, že je to v rozpore so zákonom. Nerozumiem ani dôvodu predaja, prečo to Úrad KSK vyhlásil za prebytočný majetok. Je to veľmi nebezpečný precedens do budúcnosti, lebo potom by sme mohli každý náš majetok predať za korunu... Vždy totiž bude niekto, kto nájde také dôvody, že je vo verejnom záujme. Je absolútne choré, aby sme v čase, keď nemáme ani na opravy zatekajúcich striech v školách, dávali majetok vopred vybranému záujemcovi bez verejnej súťaže a zadarmo," tvrdí J. Hlinka.
Predseda KSK nám povedal, že schválenie tohto uznesenia považuje za dobrú myšlienku. "Rešpektujem hlasovanie väčšiny poslancov zastupiteľstva. Ak sa na to pozrieme z takéhoto pohľadu, že tam naďalej zostane školské zariadenie, ktoré bude poskytovať kvalitné služby, tak v tomto prípade nevidím argumenty pre nevýhodnosť. Môžeme však diskutovať o výhodnosti takého postupu z pohľadu zabezpečenia funkcií kraja," tvrdí R. Bauer.
Podpredseda KSK M. Iľko, ktorý uznesenie v zastúpení R. Bauera podpisoval skonštatoval, že ho síce hlavný kontrolór upozornil na jeho rozpor so zákonom, ale že nemal inú možnosť. "Dostal som pokyn od pána predsedu, aby som to podpísal. Mňa samého by to nenapadlo, lebo je to kompetencia R. Bauera, no keďže bol v Bruseli, musel som to podpísať ja...," uviedol M. Iľko.
"Ja by som to nikdy nepodpísal, trvám na tom, že výhodnejšie by to bolo prenajať. Ak niekto predá majetok v súdno-znaleckej cene 46 miliónov za jednu korunu cirkvi, tak môžem povedať len jedno - je to nekresťanské. Je chybou, že pán predseda nechal toto uznesenie podpísať. A keď je tam podpis pána Iľka, zrejme sa tým niekto za niekoho skryl...," reagoval včera predseda finančnej komisie Ján Süli (SDKÚ) a dodal, že podporuje snahu hlavného kontrolóra V. Farkaša nechať preskúmať toto rozhodnutie prokuratúrou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári