* S. Bikárová radí, ako sa starať o pleť začiatkom jesene
Každá žena si musí nájsť 10 minút času ráno i večer
Leto sa skončilo. Ostali nám naň pekné spomienky, fotografie, ale možno i menšie defekty na pleti a pokožke, ktoré potrebujeme zreparovať a pripraviť na sychravú, uplakanú jeseň. Ako na to?, to radí
Sandra Bikárová z Poradenského centra krásy.
Skôr ako sme začali hovoriť o samotných spôsoboch úpravy, odborníčka na pleť zdôraznila, že pri ochrane sú takmer rovnocennými starostlivosť o vonkajšiu a vnútornú stránku nášho tela. S ňou sme sa rozhovorili o tej viditeľnejšej, vonkajšej.
Väčšine kozmetických úprav pleti predchádza vytláčanie vyrážok, čiernych bodiek a pupencov, čo je podľa S. Bikárovej dosť drastický spôsob. Pri vytláčaní sa póry roztiahnu a treba ich znovu uzavrieť. Dlhodobé ošetrovanie pleti vytláčaním môže priniesť praskanie pokožky, jej padanie a vytváranie červených žiliek.
"Aj preto v našom centre nič nevytláčame, ale používame systém vonkajšej výživy prenikajúci do najspodnejšej vrstvy pokožky. Práve obdobie po lete je na túto úpravu najvhodnejšie, pretože pokožku zregenerujeme po vplyve slnečných lúčov a súčasne ju pripravíme na príchod zimy." Postup ošetrenia je podľa S. Bikárovej jednoduchý. Najprv pokožku vyčistíme, potom jej dáme výživu, čiže ju hydratujeme. Treťou etapou je ochrana pred vonkajšími vplyvmi vrátane slnečných lúčov, ako aj napravenie prípadných drobných nedostatkov.
Na ošetrenie pokožky by sme nemali zabúdať ráno ani večer."Ráno si na tvár nanesieme najprv pleťové mlieko, potom toner. Mlieko pomôže odstrániť nečistoty z ovzdušia, mastnotu, ostatky mejkapu. Po mlieku nasleduje toner, ktorý póry znovu uzatvorí, zjemní štruktúru pokožky a pomôže vyrovnať Ph." Po tomto ošetrení nanesieme na tvár denný hydratačný krém s ochranných faktorom č. 4, maximálne č. 10, a s obsahom vitamínov E a C, ktoré sú zadržiavačmi vlhkosti. Vďaka nim je pokožka žiarivejšia. "Ideálne je, aby bol tento hydratačný krém na báze olejov, nie vody, ktorá sa v lete ľahko odparí a v zime zase môže na tvári zmrznúť a pleť namáhať. Krém by nemal obsahovať parfumové látky ani ťažké konzervanty."
Večer je postup podobný ako ráno, ale namiesto denného nanesieme na pleť nočný krem. Mal by byť výživnejší ako denný, bez ochranného faktoru a s obsahom vitamínov A, C, D, E, aby podporoval prirodzenú regeneráciu pokožky.
.
"Určite pri ošetrovaní pleti nemôžeme zabudnúť na jej čistenie. Robí sa aspoň raz týždenne niekoľkými spôsobmi. Napríklad i spomínaným vytláčaním, ktoré ale veľmi nedoporučujem, záporný efekt sa s odstupom času určite prejaví. V našom centre používame špeciálnu masku, ktorá čistí pokožku do hĺbky, a pritom všetky mastnoty a záporné efekty vytláča na povrch." Pokiaľ sú veľmi problémové miesta, dá sa maska použiť aj lokálne, teda len na časť tváre, na krk, dekolt, ramená. Maska sa klasicky nanesie na tvár, nechá sa zaschnúť, potom sa zmyje a pleť sa došetrí tonikom a krémom.
Pri použití masky prebiehajú tri fázy: pleť sa čistí, detoxikuje a zároveň maska urobí jemný peeling. Nie je zlé aplikovať ju pravidelne v ten istý deň v týždni a ak je to možné, tak radšej večer. "Dáma, ktorá má zmiešanú pleť, mala by si dať masku na tvár raz za týždeň, pri mastnej pokožke to treba robiť dvakrát týždenne, pri suchej stačí raz za dva týždne." Maska je pripravená na bylinnej báze a obsahuje hlavne pelanové zrniečka, uhorku a morské riasy. "Nedoporučujem na tvár mydlá," tvrdí S. Bikárová. Je jedno, či sú detské, pre dospelých, parfumované alebo neparfumované, každé pleť vysušuje.
K ošetrovaniu pleti patrí peeling, presnejšie jemný peeling alebo len nanášanie peelingového krému. Nemal by sa aplikovať pravidelne a už vôbec by sa pri ňom nemala na obrusovanie neživej vrstvy pokožky použiť i kefka. Peeling má byť krátky, čiže ho treba nechať pôsobiť iba pár minút. Pleť potom došetríme tonikom, nakoniec nanesieme krém.
Okrem základnej starostlivosti o pleť v Poradenskom centre krásy radia aj špeciálnu. Spočíva v použití vitamínu C, ktorý v pleti zadržiava vlhkosť a zároveň ju chráni. Je to pre pokožku doslova vitamínová bomba.
"Žena, ktorá sa po celý rok pravidelne o svoju pokožku stará, nemusí ani po lete a v príprave na jeseň, žiadne extra procedúry využívať. Podstatná je pravidelnosť. Určite teda nesmú zaznieť slová typu: ´nemám na seba čas.´ Bežné ošetrenie predsa dlhšie ako 10 minút netrvá," zdôraznila S. Bikárová. Podľa nej by do zrkadla mali začať pozerať už dámy po dovŕšení 20 rokov života. "Čím skôr sa začneme o pokožku vážne starať, tým skôr dosiahneme želateľný efekt a netreba potom zdĺhavo dobiehať to, čo sa v mladšom veku zanedbalo," zdôraznila S. Bikárová.
* Nezabudnite ani na jemnú kožu pod očami
Od vonkajšieho k vnútornému
Každý krém, mlieko či toner nanášame na pleť tak, že začíname od krku a končíme pri čele. Využijeme teda protigravitačný efekt, aby sme si zbytočne neurobili vrásky.
Zabudnúť by sme pri ošetrovaní pleti nemali ani na oči, presnejšie na pleť tesne pod nimi. Očný krém alebo gel by mali používať dámy už po dovŕšení 20 rokov. Dôležité je to preto, lebo očné okolie je veľmi tenké, oveľa tenšie ako ostatná pleť, takže sa aj rýchlejšie poškodí.
Na pleť pod očami nesmieme dávať ani toner ani denný či nočný krém, len spomínaný špeciálny očný. Nanášame ho od vonkajšieho kútika oka k vnútornému, pričom sa do pokožky vklepkáva. Nemá byť parfumovaný, ale určite veľmi jemný.
Na deň by sa mal používať ľahší krém, ktorý je skôr vhodný na opuchy alebo vačky pod očami. Na noc môže byť o niečo ťažší, výživnejší. Každý očný krém či gel sa aplikuje pred denným alebo pred nočným krémom.
S pribúdajúcim vekom je veľmi dobré a účinné dopĺňať starostlivosť o oči a pleť sérom proti vráskam. Eliminuje jemné ryhy a vrásky okolo citlivej partie očí a pleti. Séra sa používajú zvlášť na oči a zvlášť na pleť.
* Ako zachovať hnedú farbu?
Pokiaľ si chceme po lete udržať čo najdlhšie opálenie, hnedú farbu nám zachová správna starostlivosť o pokožku. Patrí do nej aj sprchovací gel alebo krém.
Postup je asi takýto: každý deň pravidelná sprcha spojená s jemným masírovaním pokožky klasickým sprchovacím krémom alebo gelom. Nanášame ju od nôh k ramenám a natierame po sprche telovým mliekom. Minimálne jedenkrát do týždňa treba pokožku ošetriť peelingovym kremom. Ak dodržíme tento postup, pokožka skutočne ostane jemná, hnedá a krásna. V ostatné dni po sprchovaní použijeme hydratačné telové mlieko s vitamínmi E a D. Aj ono nanášame na telo od nôh k ramenám.
Vďaka spomínaným prípravkom si udržíme pekné opálenie, a súčasne pokožku pripravíme na zimu, aby nebola sivastá až šedá.
* Pozor na púder, môže zaniesť póry
Mejkap áno, ale iba jemný
Kým v lete sme mejkap takmer nepoužívali, nechali sme tvár dýchať, s príchodom jesene je trochu iná úprava tváre na mieste. Dôležité je, aký mejkap si nanesieme a určite je vhodné mať pod ním jemný denný krém. Nie je možné, aj keď to niektoré dámy robia, že si len tak, rovno na pokožku, nanesú púder. Vobec nemyslia na to, že pokožku zbytočne zaťažujú.
Poradie pri úprave by malo byť takéto: najprv na pleť príde krém, potom samotný mejkap a nakoniec púder. Pri bežnom nosení sa treba vyhnúť nestierateľným mejkapom, ktoré vyzerajú ako lepidlo. Také sa nosia naozaj len na nekaždodennú príležitosť. Cez deň sú vhodnejšie emulzie.
* Ing. Š. Gédra z Poradenského centra zdravia tvrdí, že pokožka je odrazom toho, čo máme v tele
Jedlo musí byť liekom, nie zmyslom každého dňa
Pokožka je obrazom nášho vnútra. Pokiaľ v tele, hlavne v tenkom čreve, nie je niečo v poriadku, určite sa to prejaví aj na povrchu tela. Vidieť to na tele mladých, aj starších ľudí, ktorí sa v stravovaní dopúšťajú prehreškov a zabúdajú na dobrý príjem i výdaj toho, čo zjeme.
K dôležitým patrí pitný režim. Pri ňom, ako to zdôraznil Ing. Štefan Gédra z Poradenského centra zdravia, by mala platiť zásada, že denne treba vypiť na každých 10 kíl hmotnosti tela pol litra čistej, nefarebnej a nesladenej vody. Dve tretiny tekutín sa majú prijať doobedu, jedna tretina poobede.
"Počas dňa naše telo prechádza troma štádiami. Od rána asi do dvanástej je to fáza vylučovania. Vtedy sa človek najviac potí, najviac vydrží bez jedla, ale aj najviac musí piť." Druhá etapa, je to fáza prijímania, trvá približne od dvanástej asi do ôsmej večer. Počas nej aj ľudia, ktorí držia diéty, musia niečo zjesť. Aj keď človek vedome nechce, organizmus si jedlo pýta. Tretej fáze od ôsmej večer asi do druhej nadránom sa hovorí fáza metabolizmu, teda vstrebávania.
Popri bežnej strave máme prijímať aj vitamíny. Najmä teraz, keď je jeseň a s ňou čas dozrievania ovocia a zeleniny, treba si dopriať takúto stravu. Podľa možností v prirodzenom stave. Hovorí sa, že počas dňa by sme mali zjesť aspoň 8-9 kusov čerstvého ovocia a zeleniny. Na tabletky a šumiace vitamíny je čas v zime a skoro na jar.
"Pretože dnešná strava je taká aká je a chémii sa nevyhneme, určite by sme kvôli dobrej činnosti tenkého čreva mali dozerať, aby bolo v poriadku vylučovanie. Vhodné je mať aspoň raz denne pravidelnú a "normálnu" stolicu," zdôraznil Š. Gédra. Ľudia síce o tejto téme neradi hovoria, ale aj tá je naša, ľudská. Nehanbime sa obzrieť za seba, či bola stolica dobre sformovaná, bez zápachu, ponoriteľná vo vode, ani riedka, ani tvrdá.
Pri stravovaní podľa Š. Gédru treba brať do úvahy aj to, čo viac "sedí" k tej-ktorej krvnej skupine. "Kto má ´áčko´, mal by jesť viac zeleniny ako zemiakov a mäsa. Pri krvnej skupine B je vhodné uprednostňovať mliečne výrobky. Komu v tele koluje nulka, má jesť viac mäsa a zeleniny a vynechať mliečne výrobky."
Počas leta sa človek automaticky stravoval voľnejšie, nepravidelnejšie. Aj preto by sme od jesene znovu mali nabehnúť na istý systém a dbať o to, čo do seba dostaneme. Nemôžeme sa držať zásady, že keď je suseda tučná, budeme aj my, alebo ak má priateľka vysoký tlak, prečo by sme si ho aj my neprivodili.
"Jedlo musí byť liekom, nie zmyslom života. Naše telo si nemôže robiť s nami to, čo ono chce, nesmie teda platiť, že žijeme preto, aby sme jedli. Na túto frázu by mali dámy rýchlo zabudnúť. Je to nezdravé a každý problém na pleti úzko súvisí s tým, čo zjeme. Stravovanie má veľký vplyv i na starnutie," uzavrel rady Ing. Štefan Gédra z Poradenského centra zdravia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári