Pri obliekaní sťahovacích nohavičiek im od bolesti vyliezali oči z jamiek
Tina Turner, Cher, Ruslana, Anastacia, Helena Vondráčková, Ilona Čáková, Hana Zagorová a ešte viac svetových a českých umelkýň zabávalo minulú nedeľu návštevníkov obchodného centra Optima. Ani pri pohľade pod ich sukne, ktoré roztopašne pred divákmi dvíhali, nenaznačil, že sú to v skutočnosti chlapi. Každý však vedel, že to nemôžu byť ženy a už tobôž nie spomínané speváčky. Bláznivú jeden a pol hodinovú najznámejšiu českú travesty show roztočila skupina Screamers.
Travesty show skupiny Screamers už deväť rokov baví publikum parodovaním známych hviezd. Populárne melódie, muži prevtelení do nádherných žien s pevnou figúrou, nečakané vtipné scény a originálny moderátorsky grif konferenciéra vyvolávali aj u Košičanov salvy smiechu, hvízdanie a hlasný odmeňujúci potlesk.
Byť ženou určite nie je ľahké. Hlavne "slečna" Lili, Saša, Valéria a Paula, by o tom mohli kadečo porozprávať... Napríklad, aké to je mať prsia, nanášať si na pichľavú bradu množstvo líčidiel, tancovať na 10-centimetrových opätkoch a vierohodne skrývať (škrtiť) isté "partie" do ženských tango nohavičiek...
"Dievčatá" zo Screamers boli po vystúpení rady, že sa konečne môžu "uvolniť". Z nohavičiek, šiat, líčidiel a z práce. Aj keď sa divákom môže zdať, že na pódiu sa vynikajúco zabávajú je to predovšetkým výsledok ich tvrdého dennodenného drilu.
Sú homosexuáli?
Jaroslav Krameš, alias slečna Lili, imituje speváčky už 15 rokov. V programe predvádza skladby Evy Pilarovej, H. Zagorovej, H. Hegerovej, J. Šulákovej, E. Piaf, M. Cabalé. Nacvičené ich má natoľko perfektne, že nielen jeho gestikulácia ale aj mimika sú na neroznanie od originálu.
"Skoro so všetkými speváčkami okrem tých zo zahraničia sme sa už stretli. Keď speváčku vidíme po vystúpení na raute, všimneme si na nej aj veľa iných vecí, gest, spôsobov. A toto všetko musíme nasať do seba. Keď to zahrnieme do svojej roly, tak to ľudia budú vnímať ako vernú imitáciu," pokúša sa Jardo objasniť know-have v kopírovaní umelkýň. Podstatný vplyv na úspešné paródovanie má vraj priateľstvo a pravidelné stretávanie sa so speváčkami. "Tým, že ich poznáme aj v súkromí, tak podvedome dostávame pod kožu aj ich gestá." S E. Pilarovou a H. Zagorovou je Jardo v tak blízkom vzťahu, že spoločne oslavujú sviatky, pred vystúpeniami si navzájom radia, dohadujú sa na šatách, doplnkoch i vlasoch.
Jardo bol kľúčikom, ktorý naštartoval záľubu v travesty show u Lukáša Vyvlečku, umeleckým menom slečna Paula. Prvýkrát ho zbadal na silvestrovskej oslave v jednom pražskom klube. "Nedokázal som vtedy pochopiť, že chlapec môže mať tak krásne poprsie," spomína Lukáš. "Zoznámili sme sa a po Silvestri sme tam išli zas. Majiteľ podniku povedal: ´tak poďme sa baviť, prezlečieme sa´. Súhlasil som a zapáčilo sa mi to." Lukáš sa travesty vystúpeniam venuje 11 rokov. V repertoári má pesničky H. Vondráčkovej, I. Csákovej, M. Holanovej, P. Janu, L. Bílej, C. Dion a ďalších.
Človek ktorý chce túto prácu robiť, musí byť totálny exhibicionista. Okrem toho, že sa rád predvádza a upútava pozornosť, musí mať ešte niečo navyše. Nielen výborné tanečné schopnosti ale predovšetkým herecký talent. "To je určitý druh divadla, na ktorom sa dá blbnúť. Môžeme byť chlapom, ženou, dieťaťom i zvieraťom. Je to vlastne pantomíma," vraví Lukáš.
Mnohí ľudia si myslia, že takouto prácou sa môžu živiť len homosexuáli. Ako je šesť členov skupiny Screamers orientovaných? "Rôzne. Každý inak," záhadne odpovedá Lukáš. "Máme radi všetko čo je pekné. Sergej je ženatý, Saša má deti. Ľudia nás milujú takých akí sme. Nesúhlasím s názorom, že najlepšími bavičmi sú homosexuáli. Je to predovšetkým o talente. Vo všetkých sférach sa nájdu homosexuáli, aj medzi politikmi, bankármi i v obchode."
Motiváciou k tejto práci nie je len slušné finančné ohodnotenie, ale aj potlesk divákov a uznanie od imitovaných hviezd. "Samozrejme potlesk je droga a od toho sa to všetko odvíja. Reakcie speváčok sú vždy výborné. Je to ich reklama. Oni to berú ako nový druh umenia. Napríklad Ilona prišla za mnou a povedala, že sme si fakt podobné. To je šialený hnací motor," hovorí Lukáš. Mimochom, Ilone Čákovej sa na jednom Lukášovom vystúpení veľmi páčilo jeho mrkanie očami keď ju napodobňoval. Povedala mu, že to aj ona zaradí do svojej choreografie.
Lukáš tvrdí, že s celebritami sa dá dobre kamarátiť. Sú férové a zábavné. "Petra Černocká prišla za nami do šatne pred vystúpením, keď tam vládla hrozná nervozita z toho, aby bolo všetko perfektné. Boli tam novinári a televízia. Začala rozprávať také šialenstvá, že nás úplne zbavila stresu. A to sme ju poznali len krátko. Dodnes chodí na všetky naše predstavenia, ani ju nemusíme volať."
Občas sa im pletú gestá
Chalani si speváčky delia podľa typu povahy. Najpohodovejší z partie je Jardo, preto stvárňuje Pilarovú a Zagorovú. Lukáš je temperamentenejší a afektovanejší, napodobňuje Vondráčkovú.
Nacvičenie role je časovo rôznorodé. "Niektorú sa naučíme robiť za tri mesiace, inú za tri dni. Závisí to od typu speváčky. Inštiktívne sa v niektorej cítime lepšie ako v druhej. Keď to nejde, stretávame sa s tou speváčkou, rozprávame sa s ňou, pozorujeme ju v bežnej komunikácii a okukávame. Robíme to zámerne. Chceme ich poznať nielen fyzicky ale aj psychicky a pomáha to," prezrádza Sergej Fedyshyn, ktorý vystupuje ako slečna Valéria. V jeho podaní je možné vidieť Cher, Marelen Ditrichovú, Anastaciu či Ruslanu. Bývalý baleťák vyniká skvelým pohybom a dokonalým precítením skladieb.
Imitovanie speváčok sa im často pletie. Stáva sa, že gesto Vondráčkovej sa "ujde" Čákovej. Čím dlhšie umelkyňu nacvičujú, tým sa tieto chybičky eliminujú. Tanečné pohyby preberajú v prvom rade z klipov. S nácvikmi mimiky, gest a pohybov si vzájomne pomáhajú. Sú si radcami i kritikmi. "Je to tímová práca. Aj choreografiu a program si vymýšľame sami. Meníme ho každý polrok," dodáva Sergej. Programy sú väčšinou zahájené úvodnou znelkou a zakončené spoločným vystúpením celej skupiny. Sú konferované tak, aby vytvorili ucelené predstavenie.
Kostýmy, parochne i lodičky si väčšinou dávajú robiť na mieru. Nie preto, že by ich mali problém zohnať v bežnej obchodnej sieti. "Na chlapov nemáme veľké nohy. Nosíme čísla 39 až 40. Ale tie z obchodu, by sa nám pri našom vystrájaní na javisku rozpadli, takže si dávame šiť špeciálne spevnené lodičky," tvrdí Sergej.
Mnohých divákov určite veľmi zaujala scénka, na ktorej slečna Valéria vo veľmi úspornej erotickej koženej bielizni, ako domina viedla na reťazi malého Sašu. Možno viac ako scénka, fascinovalo to vykrojené spodné prádlo... Diváci bystrili a zaostrovali zrak, aby zbadali či "to" predsa len niekde "nevykukne". A nič. Úplne ako žena, neverili vlastným očiam. "Používame sťahovacie nohavičky. ´To´ sa tam dá natlačiť a stiahnuť tak, že mi z jamôk lezú oči von...," upresňuje detaily Sergej. "Zo začiatku to bolelo. Postupne som si zvykol a bolesť až tak necítim."
Líčenie si chalani robia každý sám podľa vzoru speváčok, aby sa im čo najviac podobali. Pri jednej zvýraznia oči, pri druhej lícne kosti. Scremersácke "slečny" sa o figúry vzorne starajú. Pravidelne cvičia, chodia do solária a držia diéty. "Divák chce na predstavení vidieť pekného človeka, udržiavaného, opáleného, pevného. Niektorí z nás už nie sú najmladší, telo starne a ochabuje, takže musíme.
Štvrtý z chalanov, Alexander Gabčo, umeleckým menom Saša, svojou neveľkou postavou dokáže na javisku stvárniť Tinu Turner, H. Janku, D. Rolinsovú a veľa komických scénok. Travesty z nich robí najdlhšie, až 17 rokov.
Niekedy cítia ženskú závisť
História travesty show v Českej republike sa začínala v kluboch. Na Streleckom ostrove, oproti Národnému divadlu v Prahe, bol nádherný a vychýrený kabaret „U střelce" a tam to všetko oficiálně začalo. Schádzali sa tam tí najznámejší umelci. Atmosféra byla klubová a neopakovatelná. Chodili tam heterosexuáli i gay komunita a nikomu na nikom nič nevadilo. V klube vystupovali vtedy ešte neznámi chlapci, ktorých si všimol manažér Ladislav Černý. Na jeho podnet založili skupinu Screamers. V začiatkoch bola zložená zo štyroch členov, dnes ich je šesť. "Snažili sme sa nájsť vzhľadovo rôzne typy," spomína Lukáš. "V tej dobe bolo v Prahe veľa klubov, kde vystupovalo množstvo travesty umelcov. Vedeli sme o sebe, ktorý aký je."
Začali z ničoho a niekoľko rokov museli tento biznis z vlastných peňazí dotovať. Vsadili na neistú kartu, nevedeli ako ich verejnosť prijme. Nechali svoje pôvodné zamestnanie, pretože táto práca si vyžaduje človeka na plný úväzok. Lukáš bol poľnohospodár, Saša zdravotník, Jardo prešiel viacerími povolaniami, cez predavača potravín, účtovníka až po vedúceho predajne. Sergej začínal ako baletný umelec v Národnom divadle v Prahe. Tvrdí, že travesty show je omnoho zaujímavajšia ako balet.
Chalani vystupujú v divadlách, kultúrnych domoch, na plesoch, výstavých, módnych prehliadkách a iných spoločenských akciách. Pretože sa tu zišli páni najvyšších kvalít v tomto obore, má skupina stále veľký úspech nielen v Českej republike ale aj v zahraničí. "Najlepšie sa nám vystupuje doma a na Slovensku. Pretože českých spevákov imitujeme najlepšie, to je srdcová záležitosť." Na Slovensku už pravidelne bavia ľudí v Handlovej, Prievidzi, Žiari nad Hronom.
"Aspoň päť rokov už nevystupujeme v žiadnom klube ani na diskotéke. Také ponuky síce máme, ale neberieme ich. Ani to nepotrebujeme a už nevieme v takomto prostredí vystupovať. Vypadli sme z toho. Po prvé nezaplatia nás, pretože sme pomerne drahí a po druhé necítime sa už dobre v takej intímnej blízkosti divákov, akú diskotéka a kluby umožňujú. Ja potrebujem mať minimálne 12 metrov štvorcových a na diskotékach mi taký priestor nedajú," vraví Lukáš. Aj z dôvodu hrozby agresívnej reakcie nejakého alkoholom potúženého zákazníka vystupujú radšej na kultúrnej pôde.
S negatívnymi reakciami na svoje vystúpenia sa často nestretávajú. Registrujú však závisť. Od žien. "Cítim občas tú negatívnu energiu, keď si žena v duchu myslí, že ako je možné, že chlap má krajšiu postavu ako ja. Ale je to prirodzená ľudská vlastnosť. Ja byť žena a vidieť chlapa, ktorý ako žena vyzerá lepšie, tak by som bol tiež nazlostený." Niektorým ženám by sa veru zišli lekcie tanca i ladných pohybov od slečien z travesty show. "Tak to nie. Ženy sú prirodzené. My sme afektovaní chlapi. Ženy sú nádherné stvorenia. Neporovnávať s nami!," nesúhlasne gestikuluje Lukáš.
Aký je rozdiel medzi českým a slovenským publikom? "To sa nedá porovnávať. Každý národ je iný. Nemci chcú, aby ten kontakt s nami bol bližší, bavia a kričia až vtedy, keď k nim prídete a urobíte nejaké gesto. Češi zase chcú vidieť úplne dokonalú podobu speváčok. Slovenské publikum ešte všetko nestrávi. Možno za dva roky budú chcieť od nás viac. Slováci sú konzervatívnejší," konštatuje Lukáš.
Tejto práci sa chcú chalani venovať dovtedy pokiaľ bude o nich záujem a pokiaľ budú zvládať náročné životné umelecké tempo.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári