ochrany. Na pretekoch bolo 15 družstiev, ktoré reprezentovali školy z Košíc, Trebišova, Michalian, Rožňavy a Štítnika.
Hoci sa deti snažili, na dvojkilometrovej trati to občas aj zaškrípalo. Ako hovorí Stela Gačová z Odboru krízového riadenia KÚ, žiaci majú najviac problémoch pri testoch. "Je to prekvapujúce, pretože mladý mozog dokáže absorbovať veľa vedomostí a aj si ich zapamätať. Súťaž vychádza z propozícií učiva a deti si môžu overiť svoje vedomosti v praxi. Treba však priznať, že nie všetkým sa darí aj v zdravotnej príprave," vysvetlila S. Gačová.
Šesť disciplín malo dokonale preveriť mladých záchranárov, no ukázalo sa, že sa museli pasovať nielen so svojimi schopnosťami, ale aj so zlým materiálnym zabezpečením. Navyše, bezdomovci pokradli niektoré značky na trati, a tak deti blúdili. Našťastie sa vynašli. "Problém je v tom, že sa v škole učia niečo iné, než by mali vedieť. Staré knihy im veľa nedajú, sú v nich nesprávne postupy," povedala Mária Krajňáková zo Slvenského červeného kríža.
Hneď nato pribehla skupina detí, ktorá si vytiahla ošetrenie popáleniny hrudníka druhého stupňa. "Pokoj, už bude dobre. Neboj sa," upokojovali deti svojho súputnika, ktorý sa stal figurínou a začali mu ošetrovať nohu. "Čo robíte, veď má popálený hrudník. Čo bude nasledovať?," upozornila ich pracovníčka SČK. "Dáme tam sterilnú gázu, ochladíme," vysvetľujú deti, prichádza však upozornenie: "Naopak, v knihe to máte zle napísané, nikto by predsa neochladzoval priložený sterilný materiál."
Deti si nemali čo vybrať ani zo zdravotníckeho materiálu, preto im porota radila, aby aspoň teoreticky postup popísali. Robili, čo mohli. "Máme tu dve šatky, niekoľko obväzov. Anča nevyhovuje, nedá sa na nej resiscutovať. Hrôza, keby nám povedali, doniesli by sme pomôcky," hovoria pracovníčky SČK.
Ani na stanovisku, ktoré hodnotili hasiči, nevládla veľká spokojnosť. Najprv čakali na zablúdenú skupinu a rozmýšľali, že by bolo potrebné mať aj vyhľadávaciu skupinu. "Celý rok nie sú peniaze a potom narýchlo niekto niečo zorganizuje. Tak to aj vyzerá. Učitelia pri tých platoch na nich kašlú a potom tu prejde žiak s maskou cez zamorený priestor a neotvorí si filter. Keby to bolo naozaj, tak je po ňom," vysvetlil jeden z hasičov.
Streľba medzi silné stránky detí nepatrí, o čom sa presvedčili ľudia na tomto stanovisku. "Niektorí vedia aspoň mieriť. Mali sme tu dievčinu, ktorá netrafila ani raz," hodnotí rozhodca streľby, pričom jeho kolegyňa neustále upozorňuje deti, aby hlaveň nestrkali do hliny.
Aj napriek tomu sa deti zabávali. Dve víťazné družstvá postúpia na celoslovenskú súťaž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári